Dotaz ke správnému podání reklamace dodavateli za roční vyúčtování dodávky tepla pro ÚT a TV - máte zkušenost?
Dobrý den,
jako SVJ jsme odkoupili před rokem od města kotelnu, poté jsme uzavřeli smlouvu o pachtu s firmou na dodávku tepla a provoz kotelny, která již v předchozích letech spravovala kotelnu pro město. Nyní jsme obdrželi finální vyúčtování za loňský rok, které téměř jednou tolik převýšilo očekávané náklady za teplo, které jsme podepsali ve smlouvě a byly na ně stanoveny zálohy. Zvýšila se nečekaně spotřeba za celý dům oproti předchozím létům a také o více než třetinu cena za jeden GJ. Bohužel ve smlouvě o pachtu byla samozřejmě předpokládaná cena a nebyla zastropovaná. Finální fakturu SVJ uhradí, ale i tak bychom rádi podali reklamaci. Prosím, máte s tímto někdo zkušenost, zejména co si ohlídat a na co máme v reklamaci nárok?
Děkuji, Pavlína Sch., předseda SVJ
Tabulka denostupňů pro topné období, meteorologická stanice Praha – Karlov, pro vnitřní teplotu 20°C.
V tabulce je pro každý rok součet denních hodnot pro dny kdy se mělo vytápět v období od 1. ledna do 31. prosince. V prvním řádku je dlouhodobý průměr podle údajů z let 1961 až 1990.
Období | Denostupně |
1961–1990 | 3461.00 |
2011 | 2964.10 |
2012 | 3237.70 |
2013 | 3315.80 |
2014 | 2732.70 |
2015 | 2975.30 |
2016 | 3250.70 |
2017 | 3159.30 |
2018 | 2869.40 |
2019 | 2879.80 |
2020 | 2868.40 |
2021 | 3428.70 |
Jak je vidět z tabulky, po řadě deseti podprůměrných let byla v roce 2021 topná sezóna téměř průměrná z hlediska potřeby tepla k vytápění. Proti několika předchozím „teplým“ rokům ovšem došlo v roce 2021 ke skokovému zvýšení potřeby tepla na 120%.
Nerozumím proč tazatelka poukazuje na „loňskou mírnou zimu“. Opak je pravdou.
Pokud byl sjednán s dodavatelem plynu objem dodávek podle let 2018–2020, pak odběr v roce 2021 znamenal překročení sjednaného množství, a následoval „trest“ v podobě zvýšené ceny plynu odebraného nad limit. To všechno je jistě obsaženo v kalkulaci věcně usměrněné ceny tepla podle metodiky ERÚ.
Hodnoty v tabulce: https://vytapeni.tzb-info.cz/…t-denostupnu
Justitianus
Je to úplně jednoduché.
Buď to svému dodavateli vše uhradíte, nebo dodavatel Vám uvedenou energii ze svého hradit nebude a vyhlásí insolvenci.
Na měřidle, plynu bude nedoplatek tak jej plynárny odpojí to té doby než uhradíte nedoplatek.
Pak si vyškolíte vlatního kotelníka a budete si uvedenou kotelnu provozovat sami. Kotelníka vezmete do stavu zaměstanců na DPP.
Nepoužívejte pojem „reklamace“.
Dodavatel tepla provedl jistě kalkulaci věcně usměrněné ceny tepla podle metodiky Energetického regulačního úřadu. Jistě si do nákladů zahrnul i pachtovné, které vám platí. Tak se nedivte.
Můžete samozřejmě napadnout kalkulaci věcně usměrněné ceny tepla. Měli jste si dát do smlouvy právo nahlížet do této kalkulace. Ono je třeba pečlivě to kontrolovat. Běžně se stává, že výrobci tepla si do kalkulace zahrnují i náklady, které s výrobou tepla přímo nesouvisejí. Namátkou dám příklady.
První příklad: Dodavatel tepla zahrnul do kalkulace věcně usměrněné ceny tepla i dvoumilionovou platbu místnímu fotbalovému klubu. Dodatečně se to snažil obhájit tím, že prý šlo o smlouvu s protiplněním – fotbalový klub se zavázal umístit reklamní nápisy na stadionu. Podle dodavatele tepla prý šlo o oprávněný náklad, protože reklama měla přilákat další zákazníky k odběru centrálně vyráběného tepla v obci, a tím prý mělo dojít k finanční stabilizaci dodavatele, aby mohl dále plnit své závazky vůči stávajícím odběratelům tepla. |
Druhý příklad: Provozovatel kotelny vykazoval mzdové náklady ve výši dvou úvazků (kotelník 100%, opravář 50%, údržba 50%), přestože šlo o plně automatizovanou plynovou kotelnu s dálkovým sledováním provozu. Podle soudního znalce byla skutečná potřeba pracovní síly cca 2 hodiny týdně pro kontrolu chodu kotelny. Dodávám, že ti zbyteční pracovníci byli placeni královsky, a že šlo o příbuzné provozovatele kotelny. |
Třetí příklad: Někdy jde o tak složitou problematiku, že ani ERÚ si s ní neví rady. Například dlouho (a přes odvolání) se řešilo, zda různé bonusy pro zaměstnance (nesouvisející přímo s výkonem jejich práce) je či není možné zahrnout do oprávněných nákladů na výrobu tepla. Dodavatel tepla soudil, že ano, protože tyto bonusy mu slouží jako pobídka k motivaci a stabilizaci stálých zaměstnanců. Myslím, že nakonec mu v tom dali za pravdu. (Ale nejsem si jistý – musel bych si to zpětně vyhledat.) |
Justitianus
Děkuji za rychlou odpověď. Pachtovné ve smlouvě máme sjednáno 1 Kč ročně. Jinak jsme se všechny náklady snažili podchytit. Máme detailní rozpis jiných nákladů, jako jsou revize nebo platy (se zákonnými odvody kolem 20 tisíc). Ale překvapila nás zvýšená spotřeba (patrně naše hloupost, že si neděláme kontrolní odečty) a cena za GJ, která oproti předchozím rokům vzrostla o 1/3.
Pavlína Sch.
Nepochopil jsem, co hradite, zda plyn nebo cenu za GJ nebo oboje?
Stav fakturacnich meridel (plynomer i kalorimetr) snad musi byt znam z predchozich roku a je snad mozne je porovnat.
Kontrolni odecty by snizily cenu jak presne?
Pro zajimavost, jakou mate tedy cenu za odebrany GJ co vam stoupla o 1/3? To by odpovidalo napriklad zdrazeni plynu/zmene dodavatele od rijna 2021 do konce roku, to je klidne mozne, nezname souvislosti ani detaily. Je to mozne.
ceny v ruznych mestech za rok 2021 (to je kompletni cena s DPH z teplarny): https://www.thhk.cz/…gie-2021.png
za rok 2022 https://www.thhk.cz/…gie-2022.png
A ted si vemte, ze ostatni i puvodni dodavatel v tom mel i amortizaci kotelny.
Az Vam tato doslouzi … bude to legrace.
Dobrý den, není úplně jasné, v čem spatřujete důvod pro „reklamaci“. Pokud jste odebrali více, tepla, než bylo předpokládáno, musíte ho samozřejmě zaplatit. Rovněž palivo je ekonomicky oprávněným nákladem na výrobu tepla.
Ke změně ceny GJ, ERÚ uvádí (viz https://www.eru.cz/…adene-dotazy#11 )
Jak se mohou v průběhu kalendářního roku sjednané ceny změnit?
Cena za dodávku tepelné energie pro každé odběrné místo, termíny a způsob platby jsou nedílnou součástí smlouvy o dodávce tepelné energie uzavřené mezi dodavatelem a odběratelem. Aby mohl dodavatel v průběhu roku, případně po jeho skončení, sjednanou cenu tepelné energie změnit (např. v důsledku změny cen paliv), musí mít tuto možnost jednoznačně stanovenou ve smlouvě o dodávce tepelné energie v tzv. cenové doložce či jiném obdobném ujednání. Pokud cenové ujednání neumožňuje jednostrannou úpravu ceny tepelné energie, musí novou výši ceny dodavatel s odběratelem tepelné energie sjednat.
Děkuji, jednak je to nevysvětlitelné navýšení spotřeby tepla s ohledem na loňskou mírnou zimu a předchozích 5 let (samozřejmě se bude špatně dokazovat s ohledem na to, že neděláme vlastní kontrolní odečty, což byla naše chyba a nezkušenost) a poté cena za GJ, která je o více než třetinu vyšší oproti předchozím opět 5 letům. Vlastníci se tak domnívají, že dodavatel který byl u Bohemia Energy, cenou vyrovná vlastní ztráty. Bohužel nikdo z výboru nemá zkušenosti a s ohledem na složité dokazování se patrně se obrátíme na poradu ke specializovanému právníkovi.
pokud je nyni kotelna vase, tak se zajimejte op cenu plynu, pokud jsem bral od Bohemky plyn i za 499,– za MWh a dnesni cena je treba 4× vyssi – 1899,– za to stejne: viz cez_plyn_cenik_plyn-bez-zavazku-ppd-2_2022_web.pdf pro nove smlouvy
Predpokladam k cislum, je to asi plynova kotelna.
Da se obecne rict, ze pristi rok to bude jeste horsi, na spotove burze cena vzrostla 100× a je jen otazkou casu jak se bude preklapet do maloobchodnich ceniku.
Zacal bych uvazovat o jinych nahradnich zdroju energie, ci jejich kombinaci.
Plyn je z Ruska.
Plyn není z Ruska, plyn je z Německa, od překupníků. Je to ale ruský plyn, v tom máte pravdu. Kdyby byl z Ruska, tak je za jinou, pro nás příznivější cenu. Když budeme nakupovat ruský plyn od německých překupníků, tak přivedeme Rusko ke krachu. Ne ke krachu přivedeme sami sebe. To je stejné, jako s těmi pastičkami na myši. Jsme blbí a za blbost se platí.
Děkuji všem za komentáře a připomínky. V předchozích letech byla cena kolem 270 Kč za GJ a za loňský rok to bylo 443 Kč. Mezitím jsme se dopátrali důvodu. Náš dodavatel spadal po krachu Bohemia Energy k DPI a za poslední 1,5 měsíce roku 2021 zaplatil za odběr plynu pro náš dům více, než za předchozích 10,5 měsíce dohromady. Nemáte někdo zkušenost s tím, zda je oprávněný nám takto navýšenou cenu za plyn od DPI celou přeúčtovat?
Děkuji.
V Praze je cena 864 za GJ, tak na co si stezujete? :-)
Domnivam se, ze pri zvyseni ceny vam dodavatel toto oznamil a ze mate spotrebu tepla za zimni mesice stejnou, jako za predchozi obdobi je docela normalni.
Ps: V Rusku nedavno zavadeli elektromery (asi jako v CSR nekdy po valce) a to teprve lide prskali. Do te doby se ani nemerilo, jak byla elektrina levna.
Ano, samozřejmě je oprávněn. Přečtěte si cenové rozhodnutí ERÚ.
Do kalkulace věcně usměrněné ceny tepla vstupují veškeré náklady, včetně cenových výkyvů, včetně případných smluvních sankcí za neodebrání sjednaného množství a smluvních sankcí za překročení sjednaného množství plynu.
Justitianus
Poslední komentáře