doložení souhlasu vlastníků ve stavebním řízení
Dobrý den, část vlastníků podala žádost o dodatečné povolení změny stavby. Jedná se o stavební úpravy, provedené ve společných částech domu, společné všem vlastníkům jednotek. Správní orgán v usnesení uvádí, že dle ust. § 11 odst. 5 zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. A že tento souhlas doložili stavebníci zápisem z usnášeníschopného shromáždění a prohlášením vlastníka. Ze zápisu z tohoto usnášeníschopného shromáždění však vyplývá, že na něm nebyla přítomna tříčtvrtinová většina všech vlastníků. Je tento postup úřadu správný? Je prohlášení vlastníka dokladem souhlasu tříčtvrtinové většiny všech vlastníků se stavebními úpravami? Mnohokrát děkuji za pomoc.
Úřad není oprávněn požadovat „zápis z usnášeníschopného shromáždění“. Usnášeníschopné shromáždění je takové, na kterém jsou přítomni vlastníci s nadpolovičním podílem. To ovšem k odhlasování stavebních úprav nepostačuje. Ostatně – souhlas podle § 11 odst. 5 ZoVB nemusí vůbec být dosažen na shromáždění. Žádný celostátně platný předpis nestanoví takovou podmínku.
Obecně platí, že stavebník je povinen doložit Stavebnímu úřadu, že má od vlastníka stavby právo založené smlouvou provést stavbu. Tuto povinnost vůči Stavebnímu úřadu má každý stavebník, není-li zároveň vlastníkem stavby.
Váš případ je ovšem odlišný. Stavba už byla provedena jako „černá“ stavba. SÚ má pouze dvě možnosti: buď nařídí její odstranění, nebo stavbu zlegalizuje a dodatečně povolí. V obou případech může udělit pokuty všem spoluvlastníkům, neboť pouze oni nesou odpovědnost za nepovolenou stavbu.
Takže si rozmyslete, zda se chcete „točit“ na chybějícím souhlasu. Pokud ano, pak nejspíše zaplatíte pokutu za černou stavbu a ponesete poměrně i náklady na uvedení stavby do původního stavu.
lake
Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Ostatní vlastníci rozhodně nechtějí dělat vlastníkům – stavebníkům problémy s dodatečným povolením stavby, ale nedaří se jim se stavebníky dohodnout se v nějaké písemné formě na pravidlech laicky řečeno „co kdo užívá, co kdo platí, atd.“. Např. „nestavebníkům“ byla účtována část spotřeby vody za odběrným místem stavebníků (ve vyúčtování nebyl zohledněn jejich vodoměr). Stavebnící jako souhlas se stavbou předložili již zmiňovaný zápis z usnášeníschopného (to cituji z dokumentu SÚ) shromáždění a platné prohlášení vlastníka budovy. Správní orgán konstatuje, že tím je doložen souhlas se stavbou. Někteří vlastníci v domě s tímto názorem nesouhlasí. Proto jsem vznesl tento dotaz na Vaše fórum. Pokud by mi někdo mohl pomoci, děkuji předem.
K získání oprávnění ke stavbě stavebník potřebuje minimálně souhlas tří čtvrtin všech vlastníků jednotek, jak už jste napsal v úvodním dotazu. V určitých případech je nutný souhlas všech dotčených osob, zejména pokud se mění spoluvlastnické podíly, nebo dochází ke změně vzhledu budovy. Souhlas může stavebník získat písemně přímo od vlastníků, ale i na shromáždění, pokud zápis z něj je srozumitelný a určitý.
Zápisem ze shromáždění by tedy mohl stavebník prokazovat, že právo mu bylo uděleno. Samozřejmě jen pokud je ze zápisu zřejmé, že vlastníci s tříčtvrtinovým podílem vyjádřili souhlas s konkrétní stavbou, a zároveň udělili osobě X právo, aby byla stavebníkem.
lake
Poslední komentáře