Co to je "vypořádání výsledku hospodaření"?

Vložil TN. (bez ověření), 21. Květen 2017 - 10:58 ::

Uměl by prosím někdo vysvětlit, co v podmínkách SVJ znamená pojem „vypořádání výsledku hospodaření“, když podle § 1208 o.z. by o jeho způsobu mělo každoročně rozhodovat shromáždění? V některých stanovách SVJ, např. ve variantě od SČMBD (viz čl. 11 jejich vzorových stanov), je dokonce tento pojem kompletně nahrazen pojmem „rozdělení ztráty a zisku mezi vlastníky“ známým z právní úpravy s.r.o. a a.s.

V § 1208 o.z. následuje povinnost shromáždění rozhodnout o „vypořádání nevyčerpaných příspěvků“.

Domníval jsem se, že v podmínkách SVJ by vesměs neměl vzniknout zisk ani ztráta, protože pokud jsou příspěvky na správu vybírány zálohově – tak přece vznikne přeplatek nebo nedoplatek (jako u služeb).

Zisk by asi mohl vzniknout výběrem úroků z prodlení, manipulačních poplatků za úkony, smluvních pokut apod. Nenapadá mě ale, co by mělo být zdrojem ztráty. Ví někdo?

Pomohl by mi někdo toto pochopit?

Ohledně způsobů vypořádání zisku pak asi platí, že by mohl být přesunut např. do fondu ze zisku (tvoří-li ho SVJ), případně do dlouhodobé zálohy na opravy, nebo vyplacen vlastníkům.

Nicméně nyní se dostávám k praktické části otázky. Podle mé zkušenosti řada SVJ (asi chybně?) považuje okamžik „vypořádání výsledku hospodaření“ schválení převedení příjmu z pronájmu SČ do dlouhodobé zálohy na opravy. Jenže příjem z pronájmu (asi) nelze považovat za zisk SVJ, tudíž nespadá pod režim zákonné úpravy § 1208/d.

Případně za „zisk“ označují právě onen přeplatek vzniklý z vyúčtování vybraných příspěvků na správu (záloh na správu). Ale to přece není zisk, že?

Jaký je tedy ekonomický vztah obou pojmů, tj. „vypořádání výsledku hospodaření“ a „vypořádání nevyčerpaných příspěvků“? O co se v podmínkách SVJ jedná a o čem by se vlastně mělo na shromáždění hlasovat, případně jak by měla znít příslušná usnesení?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ztráta (bez ověření), 21. Květen 2017 - 20:48

    V SVJ může ztráta vzniknout, pokud se vybírají pevné příspěvky a nikoliv zálohy na příspěvky. Pokud v roce náklady převýší pevné příspěvky, tak je ztráta na světě. V příštím roce se bude muset vybrat více pevných příspěvků, aby bylo na úhradu ztráty za minulý rok. Problémů s tímto vznikem ztráty lze předejít, pokud se budou vybírat příspěvky formou záloh. Pamětníci si jistě vzpomenou, že někteří jednotlivci zde psali pseudo argumenty, že NOZ příspěvky formou záloh neupravují a proto se v SVJ zálohy na příspěvky nevybírají.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 7:46

    Přestaňte psát nesmysly o zálohových příspěvcích apod.! Je záloha a je příspěvek. Pokud si nevíte rady s tím, že se píše o tom, že se přispívá, tak stačí napsat, že se přispívá formou záloh, to je něco jiného než zálohový příspěvek nebo příspěvek formou zálohy nebo záloha na příspěvky! Vidíte ten rozdíl?

    Vložil Pavel II (bez ověření), 23. Květen 2017 - 16:26

    Záloha je vždy vyúčtovatelná a příspěvek je nevratný.

    Vložil krcma, 21. Květen 2017 - 19:58

    Pane TN, souhlasím s Vámi, také si v podmínkách SVJ moc nedovedu představit ztrátu.
    Ostatně již jsme spolu i diskutovali o způsobu účtování v SVJ, kdy veškeré vzniklé náklady jsou následně vyúčtovány vlastníkům, což se účtuje do výnosů proti přijatým zálohám. Takže tyto výnosy se vždy rovnají nákladům, ve většině SVJ to pak znamená vyrovnanou bilanci.
    Takže ztráta vzniknout podle mě nemůže.
    Zisk může vzniknout tehdy, pokud SVJ zaúčtuje do výnosů něco, proti čemu nemá náklad. A to mohou být právě Vámi zmíněné úroky z prodlení nebo smluvní pokuty, takže i zde souhlas.
    Souhlasím i s tím, že považovat za okamžik vypořádání výsledku hospodaření schválení převedení příjmu z pronájmu SČ do dlouhodobé zálohy je chybné. Přesně z Vámi uvedeného důvodu. Takový "zisk" se účtuje jako závazek za vlastníky, tedy nevstupuje do výsledku hospodaření. V teoretické rovině by se ale mohlo jednat o zisk z pronájmu jednotky, kde je v KN zapsáno jako vlastník SVJ (uvědomuji si, že SVJ může nabývat majetek pouze za účelem správy, přesto takovou situaci nelze vyloučit)
    Přeplatek z vúčtování samozřejmě také není ziskem SVJ. Jak jsem psal výše, SVJ vznikají nějaké náklady. Proti nim se po skončení roku zaúčtuje předpis ve stejné výši do výnosů. Ten se zaúčtuje proti zálohám, kde na tomto zálohovém účtu vznikne přeplatek nebo nedoplatek, ale to již není výsledkový účet, který by vstupoval do výsledku hospodaření.

    Takže závěrem vztah těchto pojmů, resp. jejich význam, protože mezi nimi moc vztah nevidím ;)
    - vypořádání výsledku hospodaření: Pokus SVJ docílí zisk (např. z těch úroků z prodlení) rozhodne se o tom co s ním..
    - vypořádání nevyčerpaných příspěvků: Pokud SVJ vybere na příspěvcích na správu více než bylo potřeba, mohou se vrátit vlastníkům. Z účetního pohledu zůstane na zálohách (o kterých jsem psal výše) závazek k vlastníkům, který je jim vyplacen.

    Vložil TN. (bez ověření), 22. Květen 2017 - 10:27

    Takže z účetního pohledu jsou stanovy od SČMBD korektní, když do působnosti shromáždění namísto „vypořádání výsledku hospodaření“ (formulace § 1208/d o.z.) svěřují „rozdělení ztráty a zisku mezi vlastníky“ (formulace SČMBD)?

    Respektive oni to vlastně ve svých stanovách zdvojují, viz článek 11 na tomto odkazu http://docplayer.cz/…dle-noz.html

    Čl. 11
    Působnost shromáždění
    Do působnosti shromáždění patří:
     

    1. schválení účetní závěrky včetně vypořádání výsledku hospodaření
    2. rozhodování o

    8. o způsobu rozdělení ztráty a zisku mezi členy společenství;

    Jak by takové usnesení o rozdělení zisku znělo? Například takto?

    Shromáždění schvaluje způsob vypořádání výsledku hospodaření: vzniklý zisk z hospodářského výsledku za rok 2016 se převádí do dlouhodobé zálohy na opravy.

    Případně, pokud v účetnictví vytvoříme fond ze zisku, pak by asi shromáždění nemuselo každoročně rozhodovat o vypořádání zisku, ale ve stanovách může být určeno, že příjmy z úroků z prodlení, smluvních pokut apod. se stávají automaticky součástí fondu ze zisku.

    Jsou oba přístupy možné?

    Vložil abcd (bez ověření), 22. Květen 2017 - 15:15

    Dotyčná paní si tak trochu vymýšli. Ne všechny body, co tam uvádí, jsou donucující ustanovení NOZ. Osobně si neumím představit, že někdo už měl stanovy a neměl tam třeba název a sídlo společenství, nebo že společentví předtím spravovalo dům a hospodařilo bez pravidel. Ale třeba takoví borci taky jsou.

    Vložil abcd (bez ověření), 22. Květen 2017 - 15:37

    nechovej se jako blb. Soud ti řekne, co je donucující ustanovení NOZ v souvislosti svj. Ty to ovšem stejně nepochopíš.

    Vložil Klučík Antonín (bez ověření), 21. Květen 2017 - 13:12

    Vypořádání je finanční vyrovnání.

    Vložil AsiTak, 22. Květen 2017 - 3:40

    je vždy nulování bilančního účtu (VH nebo vyúčtování) kde zůstatek byl vytvořen. Nulování se docílí přeúčtováním zůstatku „někam na jiný účet“. Kam a co dál definují předpisy, většinou rozhodne nejvyšší orgán SVJ.
    Hospodaření se ztrátou lze představit u hospodářské činnosti za správu věci nebo jednotky ve přídatném spoluvlastnictví. Záleží ovšem na pravidlu hospodaření této správy.

    Vložil MartinII, 3. Srpen 2017 - 8:01

    www.portalsvj.cz/…vysledek-svj

    Hospodářský výsledek SVJ – 2

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 9. Červen 2011 – 11:54

    SVJ nemůže vykazovat ztrátu, protože všechny náklady jsou rozpočítávány mezi vlastníky jednotek.

    Další podrobnosti jsou např. tady:

    http://klaiex.webnode.cz/…oky-po-x-te/

    nebo tady:

    http://klaiex.webnode.cz/…oky-po-x-te/

    N. Klainová

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 10:40

    Pane Martine, neodvolávejte se na mé zastaralé příspěvky. Od roku 2014 může ztráta vzniknout zcela normálně viz příspěvek

    Ztráta v SVJ Vložil Ztráta (bez ověření), 21. Květen 2017 – 20:48

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".