Co to je "vypořádání výsledku hospodaření"?
Uměl by prosím někdo vysvětlit, co v podmínkách SVJ znamená pojem „vypořádání výsledku hospodaření“, když podle § 1208 o.z. by o jeho způsobu mělo každoročně rozhodovat shromáždění? V některých stanovách SVJ, např. ve variantě od SČMBD (viz čl. 11 jejich vzorových stanov), je dokonce tento pojem kompletně nahrazen pojmem „rozdělení ztráty a zisku mezi vlastníky“ známým z právní úpravy s.r.o. a a.s.
V § 1208 o.z. následuje povinnost shromáždění rozhodnout o „vypořádání nevyčerpaných příspěvků“.
Domníval jsem se, že v podmínkách SVJ by vesměs neměl vzniknout zisk ani ztráta, protože pokud jsou příspěvky na správu vybírány zálohově – tak přece vznikne přeplatek nebo nedoplatek (jako u služeb).
Zisk by asi mohl vzniknout výběrem úroků z prodlení, manipulačních poplatků za úkony, smluvních pokut apod. Nenapadá mě ale, co by mělo být zdrojem ztráty. Ví někdo?
Pomohl by mi někdo toto pochopit?
Ohledně způsobů vypořádání zisku pak asi platí, že by mohl být přesunut např. do fondu ze zisku (tvoří-li ho SVJ), případně do dlouhodobé zálohy na opravy, nebo vyplacen vlastníkům.
Nicméně nyní se dostávám k praktické části otázky. Podle mé zkušenosti řada SVJ (asi chybně?) považuje okamžik „vypořádání výsledku hospodaření“ schválení převedení příjmu z pronájmu SČ do dlouhodobé zálohy na opravy. Jenže příjem z pronájmu (asi) nelze považovat za zisk SVJ, tudíž nespadá pod režim zákonné úpravy § 1208/d.
Případně za „zisk“ označují právě onen přeplatek vzniklý z vyúčtování vybraných příspěvků na správu (záloh na správu). Ale to přece není zisk, že?
Jaký je tedy ekonomický vztah obou pojmů, tj. „vypořádání výsledku hospodaření“ a „vypořádání nevyčerpaných příspěvků“? O co se v podmínkách SVJ jedná a o čem by se vlastně mělo na shromáždění hlasovat, případně jak by měla znít příslušná usnesení?
Poslední komentáře