Co s tím?

Vložil EDA (bez ověření), 31. Červenec 2020 - 7:51 ::

Dobry den, musím přispívat na opravu komínu když muj byt je odpojen a nepoužívam ho.Je součastí nebytových prostor.Jsme SVJ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 31. Červenec 2020 - 11:40

    Edo, komín zcela určitě není „součástí nebytových prostor“. To si pletete s něčím úplně jiným. Komín může být podle prohlášení (vlastníka budovy) určen jako:

    • společná část domu, která je společná vlastníkům všech jednotek, nebo
    • společná část domu, která je společná vlastníkům jen některých jednotek.

    Na opravy a údržbu jsou povinni přispívat ti vlastníci jednotek, pro které je komín společnou částí domu. Zda komín užíváte či neužíváte je bezvýznamné. Užívání/neužívání komínu má význam pouze pro rozúčtování služby „provoz a čištění komínů“.

    Justitianus

    Vložil Jakolev, 31. Červenec 2020 - 9:14

    Na opravu nejspise ano, na pravidelne prohlidky a revize ne.

    Vložil tomas 22, 31. Červenec 2020 - 13:05

    to se podle mne mýlíte. Pak by nemusel přispívat kdo nemá plyn na opravu plynových rozvodů

    služba mu je k dispozici, přispívat tedy musí i když ji nevyužije

    obdobně jako s výtahem a byty v přízemí

    Vložil JarekSVJ, 31. Červenec 2020 - 9:01

    Pokud je komín společná část domu tzn. je v podílovém spoluvlastníctví vás vlastníků – je to i tvůj majetek . Není co řešit …

    Vložil Člen SVJ (bez ověření), 31. Červenec 2020 - 9:21

    Podílové spoluvlastnictví je stav, kdy určitou věc vlastní více vlastníků a to v poměru dle jejich vzájemných podílů. Každý z nich má nicméně právo k celé věci.

    Bytové spoluvlastnictví funguje na principu rozdělení domu na bytové jednotky, přičemž každá jednotka je samostatnou nemovitostí.

    Vložil Justitianus, 31. Červenec 2020 - 11:39

    Člen SVJ sice má pravdu, pokud jde o bytové spoluvlastnictví, ale zapomněl na nejběžnější způsob rozdělení domu podle zákona č. 72/1994 Sb.: na jednotky a společné části.

    V takto rozděleném domě je zvlášť jednotka (byt či nebytový prostor) a s jednotkou je právně svázán spoluvlastnický podíl na společných částech domu. Tento podíl však není součástí jednotky.

    Počet SVJ vzniklých podle zákona 72/1994 Sb. je asi desetinásobný ve srovnání se SVJ podle zákona č. 89/2012 Sb.; takže soudím, že bytové vlastnictví je mnohem častější než bytové spoluvlastnictví.

    Justitianus

    Vložil Anonymouse (bez ověření), 31. Červenec 2020 - 9:15

    Opět jeden z „dlouholetých statutárů“, který neví, jaký rozdíl je mezi podílovým spoluvlastnictvím a bytovým spoluvlastnictvím o kterém se píše v úvodním dotazu.

    Vložil Petr, 6. Srpen 2020 - 15:33

    „na opravu komínu když muj byt je odpojen a nepoužívam ho“

    Sice nevím, co znamená „můj byt je odpojen“, ale pokud máte „komín“ uveden v evid. listu rozpisu služeb, tak je byt pro váš byt „evidován“.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".