Co je náplní práce výboru, když máme správce?

Vložil Anonymous, 20. Duben 2009 - 10:15 ::

Dobrý den,

prosím, mohl by mi některý člen výboru SVJ, kterému dělá veškerou správu vč. účetnictví externí firma, bodově napsat, v čem spočívá práce ve výboru a jaké povinnosti navíc má předseda výboru?

Děkuji. Fantová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Klauz (bez ověření), 20. Duben 2009 - 15:57

    Vážená paní Fantová,

    můžete mi, prosím, doporučit firmu, která pro společenství dělá „veškerou správu“? Kdykoli něco řešíme, správní firma tvrdí, že jí to nepřísluší (např. odmítá vyměňovat žárovky ve společných prostorách a spoustu dalších věcí, schůzování se už vůbec neúčastní). Děkuji.

    Klauz

    Vložil Ano (bez ověření), 20. Duben 2009 - 11:56

    Paní Fantová,

    nechte se zvolit a uvidíte. Zkušenost je to špatně přenositelná. Výbor má především zodpovědnost. Z návrhů od správce musí vybrat to nejlepší řešení a musí je obhájit před členy SVJ, kteří sice ruku k dílu většinou nepřiloží, ale kibicovat umí. Pokud žijete v domění, že výbor nic nedělá, pak Vám asi bude divné, že do výboru se lidi nehrnou, i když se za práci ve výboru nějaká almužna bere. Měli by mít rámcové ponětí o právu, provozu domu, něco ze stavařiny znát je také dobré. Jinak Vás správce natáhne. Provize fungují všude. Výbor by také měl formulovat nějakou představu, co se bude v domě dělat, jak to financovat a realizovat. Správce mu to samozřejmě může navrhnout, ale členové výboru mají v domě byty a tím mohou být jejich zájmy odlišné od zájmů správce.

    A předseda to nicnedělání organizuje. Vše podepisuje, snaží se, aby se výbor sjednotil na předložitelném návrhu atd.

    Pokud snad sháníte informace, než budete kandidovat do výboru, tak pečlivě čtěte tyto stránky, dozvíte se, co vše dělá výbor i když má správce a účetní.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 20. Duben 2009 - 21:18

    Já chci být členem výboru v našem domě, dohromady bych nic nedělal a bral za to 50 litrů ročně (viz níže). Šlapat správci na paty by mě dokonce docela bavilo. Bohužel mám smůlu, všechna místa už jsou plně obsazena.

    Vložil JarekSVJ, 20. Duben 2009 - 21:44

    To já mám jak předseda výboru (24 bytů) 5700,– čistého za rok… Ale vy pražáci jste byli vždy o něco chytřejší…

    Vložil Ano (bez ověření), 20. Duben 2009 - 21:20

    Kolik je životní minimum? Není to okolo 50 kKč/rok?

    Vložil hanaf (bez ověření), 20. Duben 2009 - 12:17

    Díky za reakci. Já právě díky tomuto serveru zjistila, kterak má vlastně chod v SVJ vypadat. Takže jsem teď tady na stránkách pořád a zjišťuji stále nové a nové informace.

    Není to tak, jak naznačujete – že znevažuji práci lidí ve výboru. Moje věta, že výbor nic nedělá, reflektuje fakt, že náš výbor se opravdu za celý dlouhý rok ani jednou nesejde, nic neprojedná, tudíž opravdu žádný přínos pro SVJ nepředstavuje. Podklady od správce (který mmch. ani neví, že jsme právnická osoba) se přebírají jako nezpochybnitelný fakt, o kterém se nevede diskuze a pouze se oznámí (a to v tom lepším případě). Je to do jisté míry dáno tím, že je to bytové družstvo, které spravovalo dům ještě před vznikem SVJ a prostě se „slepě“ věří, že to dělají správně. Kontrolní mechanismus žádný není, není totiž ani vůle ho kontrolovat.

    Schůze jsou pojaté jako nutnost, která nikomu nic nedá – diskuze, námitky, protiargumenty nejsou vůbec vyslyšeny – když se ozvete, tak jste hned „problémový“. Proto už nikdo z domu nic nechce řešit, prostě jen podepsat docházku a jít domů na TV. Bohužel. Vím, že je to tak možná ve většině SVJ, ale věřím, že u nás je to dáno do jisté míry tím přístupem současného výboru.

    Nicméně díky za odpověď.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 20. Duben 2009 - 10:32

    Patrně si váš výbor navrhl nehorázné odměny, že?

    Já mám stejný problém. Náš tříčlenný výbor si navrhl 150.000 Kč ročně! Přitom máme správce za 180.000 Kč a účetnictví za 60.000Kč ročně (60 bytů, 4000 m2 + 1500m2 gar. hala). Asi s nimi brzo vyběhnu. Ještě nevím jak na ně.

    V podstatě by měli jen kotrolovat správce, suplovat činnost revisní komise, kterou nemáme. Všechno ostatní dělá podle smlouvy správce, včetně týdenních kontrol stavu domu, organizování schůze SVJ, atd.

    Nějaké nápady?

    Vložil Kostas, 22. Duben 2009 - 13:04

    prosim o vysvetleni …včetně týdenních kontrol stavu domu…neni my jasne co to po vyboru vlastne timto chcete aby kontroloval .:)

    Vložil Matějka Jaroslav, 22. Duben 2009 - 14:36

    Vážený p.Katas, vážení ostatní diskutující,

    problém je v jednotlivých vlastnících, ve velikosti domu a rozsahu jeho technických vybavení. Nelze zobecnit, co vše je nutné kontrolovat a v jakých intervalech pro všechny domy = společenství vlastníků. Jsou domy, kde správci nikdo nesdělí, že nesvítí světlo, přičemž správce provádí požárně bezpečnostní a technickou prohlídku/kontrolu domu dle ujednání Mandátní smlouvy 1× měsíčně, po té vlastníci správci nadávají – že je neschopen a že se nestará.

    Něco je dům starý 20let a starší, něco jiného jsou novostavby, dnes multifunkční domy, případně domy, kde některá podlaží jsou v režimu „veřejná budova“.

    Pracuji na správě domů, proto nesouhlasím s diskusí ve věci odměny správci či výboru, zda je či není vysoká. Musí se přistupovat individuelně k jednotlivým domům. Lze konstatovat: čím novější dům, tím více technických zařízení a častějších kontrol.

    Jiná odpovědnost správce domu a výboru je v domě, kde jsou pouze rozvody SV a kanalizace, rozvody plynu, elektřiny a komíny.

    Větší odpovědnost správce a výboru a rozsah jejich činností je v domě s centálním otopem s domovní předávací stanicí či výměníkem nebo kotelnou, VZT, výtah, aktivní hromosvodová soustava, STA, požární vodovovod, požární suchovod.

    Daleko větší odpovědnost správce a výboru je v domech, kde je instalováno zařízení EPS s přenosem dat na PCO HZS včetně návazností jednotlivých technických zařízení, která vyžadují pravidelné provozní zkoušky a zápisy do provozních knih či deníků minimálně 1× měsíčně, u některých zařízení i 1× týdně. Patří sem např.: evakuační výtahy, požární výtahy, vodní clony, odvětrávací vzduchotecnika z chráněných únikových cest, nouzové osvětlení, záložní zdroje elektrické energie buď formou UPS a AKU nebo dieselagregát, ATS = atomatické posilovací stanice požárního vodovodu, zvuková signalizace, automatické uzavření požárních dvěří, atd.

    Samostatnou kapitolou jsou parkovací či garážové stání situovaná do 1.PP či do více PP, a s tím spojená technická zařízení: vjezdová a výjezdová vrata, závora,čidla CO a nucené větrání včetně signalizace, autovýtah, speciální požární zařízení, vodní clony, atd.

    V případě multifunkčních domů s částí domu jako „veřejná budova“ je režim kotrol a prohlídek stanoven řadou předpisů a závisí od projektové dokumentace domu a způsobu užívání domu či části domu.

    Matějka

    Vložil Kostas, 23. Duben 2009 - 9:51

    Matějka Jaroslav: dekuji za vycerpavajici odpoved …KOSTAS…ne Kotas ,tady mame stadion J.Kotase:)

    Vložil Kostas, 23. Duben 2009 - 9:46

    Matějka Jaroslav: dekuji za vycerpavajici odpoved …KOSTAS…ne Kotas ,tady mame stadion J.Kotase:)

    Vložil Matějka Jaroslav, 23. Duben 2009 - 9:58

    Prosím, přijměte omluvu za popletené jméno.

    Matějka

    Vložil G.X, 20. Duben 2009 - 20:23

    Mám-li to srovnat se podobným domem (v Praze), tak uvedené náklady i odměny jsou dost vysoké – tak 2× vyšší než by mohly být (hrubý odhad – s výhradou, že neznám skutečný stav a potřebnou péči o váš dům)

    G.X.

    Vložil Anonymous, 20. Duben 2009 - 18:45

    Proboha a kolik platíte do fondu? Takový prachy, to snad není možný. Radka

    Vložil Anonymo (bez ověření), 20. Duben 2009 - 21:03

    Je to nový barák. Zatím se zdá docela kvalitní (fa Metrostav). Do fondu platíme symbolickou 1Kč/m2 měsíčně.

    Jen tak pro zajímavost, dům je poloprazdný. To má určité výhody, ale jednu velkou nevýhodu. Vloni byla spotřeba tepla 1,2 GJ/m3 TUV, tedy asi 700 Kč/m3. Já se bojím pouštět teplou vodu, aby náhodou celá spotřební složka nepřipadla na pár lidí. To by pak bylo levnější koupat se v šampaňském. Podle správce je to v pořádku, přesně podle vyhlášky. Nevím, co s tím.

    V paneláku jsem platil i s velkým příspěvkem do „FO“ daleko méně. Naivně jsem si myslel, že v novém domě budou nižší náklady. Levnější je snad jen vytápění. Všechno ostatní je strašně předražené. Faktem je, že nikdo nic nemusí dělat, což mnoha lidem naprosto vyhovuje.

    Vložil JarekSVJ, 20. Duben 2009 - 16:07

    Mám opačný dotaz – opravdu to nevím, co je náplní správcovské firmy??? V našem SVJ(24bytů) se o vše staráme samy… Fakt by mě zajímalo na jedné straně je správcovská firma a na druhé výbor, co je obsahem smlouvy, kdo kontroluje účet svj , platí zálohy, revize, opravy, pořádek v domě, drobná údržba, konání shromáždění, komunikace s vlastníky, účetnictví je toho spousta.....

    Vložil Anonymo (bez ověření), 20. Duben 2009 - 20:36

    Všechno, co si jen dokážeš vymyslet, je popsáno ve smlouvě o správě a je to povinností správce. Počínaje výměnou žárovky až po vypracování finančního plánu a vedení účetnictví. Na schůzi dokonce i sčítá hlasy. Úklid (vnitřní+venkovní) a udržbu zeleně účtuje zvlášť (má na to další firmu). Je to drahé, všechno celkem cca 600 tis. Kč ročně.

    Pokud se nic zvláštního neděje, výbor nic nedělá, jen kontroluje a podepisuje (elektronicky) platby z účtu.

    Naší povinností je pouze platit zálohy.

    Vložil hanaf (bez ověření), 20. Duben 2009 - 11:02

    Tady o odměny nejde, spíš o to, že výbor nedělá vlastně nic, jen předsedkyně (po mé výtce ohledně toho, že několik let nemáme řádně vedené účetnictví) mě odsekla něco v tom smyslu, že kritizovat umím a přitom vůbec nevím, co ta práce obnáší a kolik má kolem toho shánění.

    Já vím, že jakákoliv taková funkce je strašně nevděčná (ale pokud mě navrhnou do výboru, tak do toho půjdu, minimálně proto, abych měla přehled – protože u nás se k informacím prostě nedostanete). A jistě má svůj smysl a svou náplň. A na to se právě ptám: protože je nás pouze 32 jednotek, účetnictví (snad) a veškerou správu dělá správce, revizní komisi nemáme, tak co tedy vlastně výbor má dělat, když ani není schopen např. poptat u dodavatelů nabídky na opravu schodů, výměnu oken, zateplení domu atd. (s tím mají přicházet sami vlastníci).

    Předpokládám, že má každý měsíc kontrolovat příjmy a výdaje (účet máme vedený u správce – neštěstí!), kontrolovat provádění revizí, průběžně kontrolovat stav domu jako takový, svolávat schůze a zajistit opravy (ovšem ty jsou podle smlouvy v kompetenci správce).

    Je něco, co mi v tom výčtu chybí? Díky

    Vložil Anony (bez ověření), 20. Duben 2009 - 14:43

    Víte co je největší legrace?

    SVJ vzniká, když původnímu družstvu klesne podíl pod 25%. Toto družstvo je stále správcem domu (často mnoha domů). Za družstvo hlasuje jeden funkcionář. Jeho hlas má sílu téměř 25%, připočtěte podíl členů výboru (např. 5%) a bude vám jasné, kdo v takovém domě rozhoduje. Ten podíl družstva se snižuje pomalu, to mi věřte. Nikdo nezabije slepici, která snáší vajíčka. V našem domě navíc vlastní jeden byt předseda představenstva BD, ačkoliv bydlí v sousedním domě (původně stejné BD).

    Tady se nedá nic dělat, jen doufat, že tihle lidé přece neznehodnotí svůj majetek.

    Vložil JarekSVJ, 20. Duben 2009 - 15:41

    Anony – popsal jsi „vznik SVJ“ v družstevních domech – napíšu ti to upřimně: to co popisuješ, cituji tebe:„Toto družstvo je stále správcem domu (často mnoha domů). Za družstvo hlasuje jeden funkcionář. Jeho hlas má sílu téměř 25%…“ tak to je problém těch 75% " uvědomělých vlastníků„. Nejsem matematik ale podle mne je 75% víc jak 25%. Víš kde je problém v lhostejnosti a odpovědnosti, lenosti… rádoby vlastníků. Každý se bije v prsa , že je vlastník, zaleze do bytečku, vyšuká starou, otevře lahváč, a maximálně napíše příspěvek na tento portál "intelektuálně“ pokritizuje co jak se má dělat atd. To jsou ti různí rozumbradové, Anonymové a jim podobná havěť … Anony co uděláš proto ty aby se to ve vašem domě změnilo?? Nebo zůstaneš u toho šukání staré…??

    Vložil Kostas, 22. Duben 2009 - 13:09

    JarekSVJ…a toto se tu stale hleda a propira…pritom je to tak
    jednoduche ..prilozit ruku k dilu(ne k stare) a delat neco pro to SVJ…Jarek ma jako vzdy presne popsano co temito dotazy tady blbnete..:(

    Vložil Anony (bez ověření), 23. Duben 2009 - 8:21

    Vážený pane Kostasi a Jarku!

    Vaše názory jsou fundamentalistické a jako obvykle nesprávné.

    Drží-li původní vlastník (družstvo, developer) a výbor 30% hlasů, k tomu přičtěte plné moci, které získají od některých vlastníků (hlavně pronajímatelů), pak mohou rozhodovat aniž by měli absolutní většinu. :-(

    Představa, že v domě s 80 byty ostatní potáhnou za jeden provaz a dají dohromady alespoň 50% je nereálná.

    Vložil Jana1, 23. Duben 2009 - 8:45

    Kostas s Jarkem mají ve většině případů pravdu. A jestli ve vašem SVJ jsou všichni jako vy, nedivím se, že se 50% hlasů nenajde. A vo tom to je......zvednout pozadí a něco dělat. Přesvědčovat, vysvětlovat, dohodnout se. Láteřit a hudrat na webu je jistě jednodušší. Jana

    Vložil Anony (bez ověření), 23. Duben 2009 - 9:52

    To není láteření a hudrání. Jen jsem otevřel problém, kdy jeden vlastník má významný podíl i když to není majorita. Stačí ovládnout výbor a je hotovo. To, co navrhujete je organizačně a komunikačně obtížně proveditelné. Jsou to nerovné podmínky.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".