Chodník kolem domu
Prosím vás. Bydlím v domě pro důchodce a nikdo nám neodklízí sníh z chodníku kolem domu. Já jsem těl.postiž. mám vozitko k chození. A taky další sousedi mají zdr.problémy. Dokonce i elektr. vozitko. Nelze se dostat tímto způsobem ven. Navíc ze střechy všechen sníh padá na chodník a hrozí že když někdo po něm půjde může jej i zavalit.Mi se to téměř stalo.Jen dva metry ode mne spadla lavina. Náš starosta občas nechá sníh odstranit,ale jen sporadicky.Pozemek je obecní,tak si myslím že by se mělo vzhledem k tomu ,že jsme převážně důchodci se o přístupovém chodníku starat pravidelně obec.Mám nafoceno dost fotek jak to tady vypadá.
- Paní Ošťadalová, napsala jste: „Pozemek je obecní, tak si myslím že by se mělo vzhledem k tomu, že jsme převážně důchodci, se o přístupovém chodníku starat pravidelně obec.“
V tomto případě ovšem není rozhodující kdo je vlastníkem pozemku, ani kdo je vlastníkem chodníku (což je stavba podle stavebního zákona). Ani vlastník pozemku, ani vlastník chodníku totiž nemá zákonem uloženu povinnost „odklízet sníh“.
Obec se možná zavázala k úklidu a údržbě některých chodníků na území obce. Může k tomu mít i vypracovanou vyhlášku; v ní si sama určila které chodníky se v zimě neudržují, případně jak rychle mají být odstraněny závady ve schůdnosti na těch chodnících, které obec udržuje.
My ovšem neznáme vaše obecní vyhlášky. Je vhodné zjistit si jejich obsah, případně kontaktovat zastupitele ve vaší obci – ti mají informace a mohou o tom rozhodovat. Případně zahrnou chodník k vašemu domu do plánu zimní údržby komunikací. Starosta o tom nerozhoduje!!!
Existuje druhá, čistě soukromoprávní možnost: Zajistit si úklid chodníku jako službu spojenou s užíváním bytů podle zákona č. 67/2013 Sb.. Je k tomu nutné ujednání pronajímatele s nájemci (včetně změny nájemních smluv). Pak bude pronajímatel zajišťovat úklid chodníku, a nájemci mu budou platit za tuto službu na základě rozúčtování skutečných nákladů.
Toto řešení se může použít, pokud v domě bydlíte na základě smluv o nájmu bytů. Také v tomto případě je bezvýznamné kdo je vlastníkem chodníku; uklízet je možno i cizí chodník, jestliže slouží obyvatelům bytového domu jako přístupová cesta.
Pokud jde o sníh a led spadlý se střechy, je to jednodušší: za odklizení i za případnou škodu odpovídá vlastník budovy.
Justitianus
Pane Justitiane,
doporučujete kontaktovat zastupitele obce, nikoliv starostu obec. Jak přesně by měla vypadat adresa takového podání? Právnickou osobou (s IČO a datovou schránkou) je obec, nikoliv zastupitel obce a rovněž nikoliv starosta obce. Podatel nemusí znát vnitřní stukturu právnické osoby ani se jí zabývat. Správné přiřazení k vyřízení je věcí adresáta. Proč doporučujete kontaktovat zastupitele obce a ne obec, která je subjektem práva a vystupuje v právních vztazích?
Otázkou je, čí je chodník. Obce se starají v drtivém případě o hodně využívané chodníky (asi jako podle třídy komunikací), jiné nechají tak. Kdysik tady dávali upozornění, že chodník není ošetřován. Pokud si vlastníci odstraňují sníh z chodníku obce, vidím problém v tom, že pokud dojde k úrazu, kdo za něj bude odpovídat? Zde to řeší tak, že je obec pojištěna.
„pokud dojde k úrazu, kdo za něj bude odpovídat?“ (Vložil jacin (bez ověření), 4. Únor 2022 – 20:24)
Vlastník chodníku.
Sníh a led ze střechy → vlastník domu. Vlastními silami, nebo pomocí specializované firmy.
Úklid a údržba chodníku → vlastník chodníku.
Určitě by se o to měla postarat obec či město. Pokud bydlíte v domově pro seniory tak jistě máte nějakého správce, údržbáře a ten by tedy mohl sníh odklízet. Nic víc neporadím.
Poslední komentáře