- Paní Ošťadalová, napsala jste: „Pozemek je obecní, tak si myslím že by se mělo vzhledem k tomu, že jsme převážně důchodci, se o přístupovém chodníku starat pravidelně obec.“
V tomto případě ovšem není rozhodující kdo je vlastníkem pozemku, ani kdo je vlastníkem chodníku (což je stavba podle stavebního zákona). Ani vlastník pozemku, ani vlastník chodníku totiž nemá zákonem uloženu povinnost „odklízet sníh“.
Obec se možná zavázala k úklidu a údržbě některých chodníků na území obce. Může k tomu mít i vypracovanou vyhlášku; v ní si sama určila které chodníky se v zimě neudržují, případně jak rychle mají být odstraněny závady ve schůdnosti na těch chodnících, které obec udržuje.
My ovšem neznáme vaše obecní vyhlášky. Je vhodné zjistit si jejich obsah, případně kontaktovat zastupitele ve vaší obci – ti mají informace a mohou o tom rozhodovat. Případně zahrnou chodník k vašemu domu do plánu zimní údržby komunikací. Starosta o tom nerozhoduje!!!
Existuje druhá, čistě soukromoprávní možnost: Zajistit si úklid chodníku jako službu spojenou s užíváním bytů podle zákona č. 67/2013 Sb.. Je k tomu nutné ujednání pronajímatele s nájemci (včetně změny nájemních smluv). Pak bude pronajímatel zajišťovat úklid chodníku, a nájemci mu budou platit za tuto službu na základě rozúčtování skutečných nákladů.
Toto řešení se může použít, pokud v domě bydlíte na základě smluv o nájmu bytů. Také v tomto případě je bezvýznamné kdo je vlastníkem chodníku; uklízet je možno i cizí chodník, jestliže slouží obyvatelům bytového domu jako přístupová cesta.
Pokud jde o sníh a led spadlý se střechy, je to jednodušší: za odklizení i za případnou škodu odpovídá vlastník budovy.
Justitianus
Poslední komentáře