Vážený,
- Je velmi důležité, z jakých finančních zdrojů byl majetek pořízen. Je rozdíl jestli byl pořízen:
- z vlastní zdrojů SVJ, peníze na účtu SVJ nejsou většinou majetkem SVJ, blíže §15 ZoVB odst.4 „Pokud vznikla právnická osoba (§ 9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek. …“; SVJ tedy s nimi nemůže volně nakládat.
- nebo ze zdrojů = příspěvků jednotlivých vlastníků na základě velikosti spoluvlastnického podílu nebo na základě jiného principu dle PÍSEMNÉ DOHODY VŠECH, jak jste tvrdil v jiných diskusích.
- SVJ není plnohodnotná právnická osoba, SVJ je právnická osoba s omezenou činností danou ZoVB, která zajišťuje vůli „pytlu plným jednotlivých vlastníků“, jak jste znervážil vlastníky = členy SVJ.
Zcizovat majetek (zbavovat se majetku), který je společný všem, například prodat volné prostory v domě a vyčlenit jako samostatnou jednotku vyžaduje souhlas všech. A totéž platí i obráceně, pro nabývání majetku, jinak by bylo právo nevyrovnané. To je právě případ, kdy se vyžaduje souhlas VŠECH = DOHODY VŠECH, tak jak jste v jiných diskusích obhajoval.
3) Nazaměňujte prosím pojem „neplatič“ (za služby spojené s užíváním jednotky nebo za „správu“ společných částí domu, KTERÉ JSOU SPOLEČNOU VĚCÍ VŠECH) v souladu s dnes platným zZoVB – §12 „Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2)“, k věci=majetku, který není společnou věcí.
Za PRÁVNÍ ÚKONY SVJ v záležitostech, kdy se nejedná o společnou věc, ustanovení §12 ZoVB nelze uplatnit a vlastník nemá zákonnou povinnost se jakýmkoliv způsobem na nákladech podílet.
Matějka
Poslední komentáře