Pro zajímavost uvádím rozsudek Nejvyššího soudu 26 Cdo 19/2024, ze dne 28. 5. 2024, ve kterém soud řešil otázku kdy je SVJ oprávněno provést opravu společné části.
Soud dovodil jednoznačně, že SVJ je zcela vázáno rozhodnutím vlastníků jednotek. Je povinno před provedením opravy vyčkat na takové rozhodnutí a je povinno vytvořit pro rozhodnutí shromáždění podmínky (tím, že svolá shromáždění a zařadí projednání opravy na pořad jednání). To platí, neobsahují-li stanovy něco exotického. Cituji z judikátu:
12. Opravu společné části domu lze zásadně provést pouze tehdy,
jestliže o tom rozhodne příslušný orgán společenství vlastníků.
(…) 13. Má-li společenství vlastníků v rámci správy domu zajistit „činnosti spojené s opravou společných částí“, musí učinit i takové kroky, aby shromáždění vlastníků mohlo o opravě rozhodnout. (…) Jestliže [SVJ] takto postupuje a shromáždění vlastníků následně navrženou opravu neschválí, nelze mu úspěšně vytýkat, že porušilo povinnost při správě domu tím, že nezajistilo opravu společných částí. 15. (…) [N]erozhodne-li shromáždění o opravě, nelze ji provést. |
Jak plyne z citovaného rozsudku, SVJ není oprávněno provést dokonce ani běžnou opravu společné části, není-li splněna zákonná podmínka – souhlas shromáždění s touto opravou podle § 1208.
Tím spíše tedy platí, že SVJ není oprávněno být stavebníkem a pořizovat v cizím domě nový cizí výtah, není-li splněna zákonná podmínka – změna prohlášení podle § 1169, nebo dokud není mezi vlastníky jednotek sjednána smlouva o výstavbě výtahu.
Nejvyšší soud judikoval: Rozhodne-li shromáždění společenství vlastníků v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodovat, pak se na takové rozhodnutí hledí, jako by nebylo přijato (2012/89/§245).
Justitianus
Poslední komentáře