Nedávno zde proběhla debata nad tímto tématem.
Takže zde z vyjádření MMR, odkaz na judikát a citace z judikátu:
"Co se týče udělení souhlasu podle § 184a stavebního zákona, pak je nutné podotknout, že poslední věta § 184a odst. 1 stavebního zákona stanoví, že „k žádosti o povolení změny dokončené stavby v bytovém spoluvlastnictví vlastník jednotky dokládá souhlas společenství vlastníků, nebo správce, pokud společenství vlastníků nevzniklo“. Citované pravidlo se však vztahuje pouze k situaci, kdy stavebníkem je vlastník jednotky, nikoliv samotné SVJ. Zákon explicitně neřeší situaci, kdy je stavebníkem SVJ. Bližší výklad této problematiky však přinesla judikatura, konkrétně se touto situací zabýval Nejvyšší správní soud v rozsudku ze dne 11. 5. 2022, čj. 6 As 126/2020–47, přičemž konstatoval:
„Při výkladu dotčeného ustanovení je třeba vyjít z toho, že pro obdobné situace mají platit obdobná pravidla. Pokud by vlastník jednotky požádal o stavební povolení na stavební záměr zasahující do společných částí, dle dotčeného ustanovení by mu pro účely stavebního povolení postačoval souhlas společenství vlastníků. Bude-li o stavební povolení na stejný stavební záměr žádat společenství vlastníků, není žádného rozumného důvodu, pro který by měly být na tuto žádost kladeny vyšší nároky než na žádost jednotlivého vlastníka jednotky. Není tedy důvod, aby se od společenství vlastníků (které samo společné části, v nichž chce záměr realizovat, nevlastní) vyžadoval například souhlas (určité části) vlastníků jednotek či aby se navzdory znění stavebního zákona dovozovala povinnost předložit rozhodnutí některého orgánu společenství vlastníků, například shromáždění. Bez rozumného důvodu by totiž byly na společenství vlastníků kladeny vyšší nároky, než jaké právní úprava klade na shodnou žádost o stavební povolení podanou některým z vlastníků jednotek. Současně ale není ani důvod trvat na tom, aby společenství vlastníků jako žadatel o stavební povolení vyznačilo na situační výkres dokumentace nebo projektové dokumentace souhlas se stavbou. Jelikož o stavební povolení žádá přímo společenství vlastníků, je zřejmé, že je se stavebním záměrem seznámeno a srozuměno, a účel souhlasu dle § 184a je tedy naplněn.“
Závěrem lze tedy shrnout, že SVJ může plnou mocí zmocnit třetí osobu k podání žádosti o stavební povolení, to však nemá vliv na udělení souhlasu podle § 184a stavebního zákona. V tomto případě však není nutné souhlas podle § 184a stavebního zákona dokládat, jelikož pokud SVJ požádá o stavební povolení, má se za to, že se stavebním záměrem souhlasí. Současně je však nutné podotknout, že výše uvedené nezbavuje SVJ jakýchkoliv soukromoprávních povinností, tedy že se stavebním záměrem musí vyslovit souhlas vlastníci jednotek v souladu s občanským zákoníkem a podle stanov SVJ."
SVJ může žádat o stavební povolení, nemusí ani podepsat PD, stavební úřad nemusí zkoumat a posuzovat souhlas vlastníka stavby, vlastník si dořeší sám s SVJ případně právní cestou.....
JR
Poslední komentáře