Tahle situace nebude tak jednoduchá jak na první pohled vypadá.
- Jedná se o spoluvlastnictví domu, každý z osmi spoluvlastníků má ideální podíl 1/8.
- zajímal by mě obsah smlouvy o užívání půdy. Zejména je potřeba dát si pozor na hledisko majetkové – užíváním půdy pouze pro Vás dojde k tomu, že omezíte právo ostatních spoluvlastníků nakládat s věcí (nemovitostí) v rozsahu jejich podílů, naopak vy budete užívat věc nad rozsah svého spoluvlastnického podílu. V případě sporů by po Vás ostatní spoluvlastníci mohli chtít finanční náhradu.
- Stejně tak je nutné si uvědomit, že přestavbou půdy zhodnocujete společnou věc. Je nutné tedy upravit finanční hledisko – zejména jak se jako jednotliví spoluvlastníci vypořádáte v případě, že spoluvlastnictví zanikne.
- Co se týče realizace přestavby, stavební zákon říká, že stavební práce lze provést bez povolení i bez ohlášení tam, kde se nezasahuje do nosných konstrukcí, nemění se vzhled stavby a nemění se účel jejího užívání. Předpokládám, že nemovitost je zkolaudována jako dům určený k bydlení, žádné nebytové prostory tam po právní stránce vymezeny nejsou (půda je/není kolaudována jako nebytový prostor?). V případě, že by se měnil účel užívání bez zásahů do nosných konstrukcí a změny vzhledu, je potřeba ohláška. Jakmile budete měnit vzhled (např. budování střešních oken, atd.), budete potřebovat stavební povolení.
- Co se týče jednání se stavebním úřadem – je potřeba prokázat vaše vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést výstavbu. Máte pravdu, že podle OZ stačí k hospodaření s věcí prostá většina. Ovšem, vřele doporučuji předem zkonzultovat s příslušným stavebním úřadem. (Osobně by mne zajímalo co Vám tam řeknou a jak to odůvodní).
- Co se týče OZ, zcela jistě půjde o důležitou změnu společné věci.
Poslední komentáře