Podílové spoluvlastnictví (dohodu o užívání části společné nemovitosti za účelem půdní vestavby)
Dobrý den, chceme se domluvit se spoluvlastníky na užívání půdního prostoru za účelem půdní vestavby. Jsme vlastníky ideální 1/8 baráku s osmi byty, bohužel nebylo učiněno „prohlášení vlastníka“, blokuje nám ho jedna paní. Tudíž na katastru je dům veden jako rodiný a každý vlastníme určitý podíl nejenom na společných prostorech ale i na bytových jednotkách. Půdní prostor se nevyužívá, je na něj přístup pouze po řebříku. My obýváme 2 patro a chtěli bychom byt rozšířit s tím, že by schody vedly z našeho obýváku. Nechali jsme si vypracovat smlouvu o užívání půdy. Vypadá to tak, že většina spoluvlastníků nám souhlas dá. Zajímalo by mě, jestli ji musí podepsat všichni spoluvlastníci /dle mého názoru to není nutné, dle § 139 odst.2/. Nevíte jak k tomu přistupuje stavební úřad,jestli chybí např. jeden podpis? Jestli v tomto případě vydá stavební povolení (jestli je vůbec nutné a spíše se nejedná jenom o stavební ohlášení). Může se ale spoluvlastník, který nebude souhlasit obrátit případně na soud a „opřít“ o odst 3? Jednalo by se v tomto případě o důležitou změnu společné věci (z nebytového prostoru prostor bytový)? Děkuji za odpověď.
U Stavebního úřadu byste měl narazit na problém daný § 139 odst. 1: „(1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.“
Někdy ovšem, bohužel stavební úřady berou změnu stavby jako hospodaření s věcí právě ve smyslu odst. 2.
Tahle situace nebude tak jednoduchá jak na první pohled vypadá.
- Jedná se o spoluvlastnictví domu, každý z osmi spoluvlastníků má ideální podíl 1/8.
- zajímal by mě obsah smlouvy o užívání půdy. Zejména je potřeba dát si pozor na hledisko majetkové – užíváním půdy pouze pro Vás dojde k tomu, že omezíte právo ostatních spoluvlastníků nakládat s věcí (nemovitostí) v rozsahu jejich podílů, naopak vy budete užívat věc nad rozsah svého spoluvlastnického podílu. V případě sporů by po Vás ostatní spoluvlastníci mohli chtít finanční náhradu.
- Stejně tak je nutné si uvědomit, že přestavbou půdy zhodnocujete společnou věc. Je nutné tedy upravit finanční hledisko – zejména jak se jako jednotliví spoluvlastníci vypořádáte v případě, že spoluvlastnictví zanikne.
- Co se týče realizace přestavby, stavební zákon říká, že stavební práce lze provést bez povolení i bez ohlášení tam, kde se nezasahuje do nosných konstrukcí, nemění se vzhled stavby a nemění se účel jejího užívání. Předpokládám, že nemovitost je zkolaudována jako dům určený k bydlení, žádné nebytové prostory tam po právní stránce vymezeny nejsou (půda je/není kolaudována jako nebytový prostor?). V případě, že by se měnil účel užívání bez zásahů do nosných konstrukcí a změny vzhledu, je potřeba ohláška. Jakmile budete měnit vzhled (např. budování střešních oken, atd.), budete potřebovat stavební povolení.
- Co se týče jednání se stavebním úřadem – je potřeba prokázat vaše vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést výstavbu. Máte pravdu, že podle OZ stačí k hospodaření s věcí prostá většina. Ovšem, vřele doporučuji předem zkonzultovat s příslušným stavebním úřadem. (Osobně by mne zajímalo co Vám tam řeknou a jak to odůvodní).
- Co se týče OZ, zcela jistě půjde o důležitou změnu společné věci.
Poslední komentáře