Vložil Justitianus, 28. Srpen 2021 - 8:51

Káďo, může se stát i to, že exekutor bude vymáhat po oprávněném (věřiteli). Mimochodem, Macegriffin vůbec netuší o čem je řeč.

Podle § 89 zákona č. 120/2001 Sb., exekuční řád, platí, že dojde-li k zastavení exekuce, hradí náklady exekuce a náklady účastníků ten, který zastavení zavinil. V případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného hradí paušálně určené či účelně vynaložené výdaje exekutorovi oprávněný.

Týkalo by se to tzv. hotových nákladů exekutora – buď paušální částka 3500 Kč + DPH, nebo skutečně vynaložené a prokázané hotové náklady exekutora. Hotovými náklady se rozumí poplatky soudní a jiné, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie, cestovní výdaje, poštovné, výdaje za telefonní hovory, atd..

Platil byste ovšem pouze v případě, kdy exekutor nemohl vymoci náklady na povinném (dlužníkovi) a oprávněný (věřitel) věděl předem, že povinný je nemajetný. Jinak řečeno: Pokud byste trval na exekuci i když víte (nebo můžete zjistit) že z povinného ty prachy nedostane ani exekutor, pak byste musel exekutorovi uhradit alespoň jeho hotové náklady. Ostatně exekutor je oprávněn požadovat od Vás zálohu právě pro tyto případy.

K tomu viz judikáty ústavního soudu, například Pl. ÚS 16/08 a IV ÚS 91/18.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.