Exekuce proti dlužníku - na co si dát pozor?

Vložil Káďa (bez ověření), 27. Srpen 2021 - 23:07 ::

Vymáhali jste někdo dluhy?

Exekuce proti dlužníku – na co si dát pozor? Aby pak exekutor nechtěl něco po mě – věřiteli?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 28. Srpen 2021 - 8:51

    Káďo, může se stát i to, že exekutor bude vymáhat po oprávněném (věřiteli). Mimochodem, Macegriffin vůbec netuší o čem je řeč.

    Podle § 89 zákona č. 120/2001 Sb., exekuční řád, platí, že dojde-li k zastavení exekuce, hradí náklady exekuce a náklady účastníků ten, který zastavení zavinil. V případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného hradí paušálně určené či účelně vynaložené výdaje exekutorovi oprávněný.

    Týkalo by se to tzv. hotových nákladů exekutora – buď paušální částka 3500 Kč + DPH, nebo skutečně vynaložené a prokázané hotové náklady exekutora. Hotovými náklady se rozumí poplatky soudní a jiné, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie, cestovní výdaje, poštovné, výdaje za telefonní hovory, atd..

    Platil byste ovšem pouze v případě, kdy exekutor nemohl vymoci náklady na povinném (dlužníkovi) a oprávněný (věřitel) věděl předem, že povinný je nemajetný. Jinak řečeno: Pokud byste trval na exekuci i když víte (nebo můžete zjistit) že z povinného ty prachy nedostane ani exekutor, pak byste musel exekutorovi uhradit alespoň jeho hotové náklady. Ostatně exekutor je oprávněn požadovat od Vás zálohu právě pro tyto případy.

    K tomu viz judikáty ústavního soudu, například Pl. ÚS 16/08 a IV ÚS 91/18.

    Justitianus

    Vložil Macegriffin, 29. Srpen 2021 - 9:30

    Máte pravdu, netuším, protože se snažím těmto situacím vyhnout a s exekutory nic nemít :-D. Napsal jsem svůj pohled jak jsem si myslel, že to funguje. Pokud se ovšem může exekuce otočit na věřitele, tak už se v tomhle státě nedivím ničemu. Ale díky za vysvětlení, dozvěděl jsem se zase něco nového.

    Vložil Čtenářka (bez ověření), 29. Srpen 2021 - 9:58

    „Pokud se ovšem může exekuce otočit na věřitele, tak už se v tomhle státě nedivím ničemu.“ (Vložil Macegriffin, 29. Srpen 2021 – 9:30)

    Pane Macegriffine,

    ono je to ještě poněkud horší, než uvádíte. Nejenom, že se exekuce v ČR může otočit proti věřiteli, jak správně uvádíte. Ona se exekuce může otočit i proti nezúčastněné osobě. Protože není účastníkem řízení, nebude se s ní nikdo bavit. Obrana prakticky není. Exekutor totiž postupuje na základě svých domněnek, nikoliv faktů. Stojí to tak v zákoně.

    Největší problémy exekucí v ČR jsou:

    • neomezené tzv. náklady v likvidační výši,
    • postihuje i nezúčastněné,
    • v řadě případů nepředcházelo řádné projednání věci a tím řádné rozhodnutí (do googlu: fikce doručení, rozsudek pro uznání, rozsudek pro změškání), které postihuje zejména slabé, staré a nemocné, kteří se nemohou bránit,
    • praktická nemožnost obrany (není, kdo by zasáhl, zejména nezasáhne policie, a v případě ohrožení života a zdraví nezasáhnou ani zdravotníci, kteří by jinak zasáhli, resp. byli povinni zasáhnout).

    Moudrý zákonodárce to tak chtěl.

    Vložil Macegriffin, 28. Srpen 2021 - 7:32

    Pokud jste věřitel, tedy ten kterému se dluží, proč by k Vám měl jít exekutor? Něco jiného je samozřejmě, pokud by jste ručil za nějakou půjčku. V tom případě Vy musíte splácet a vymáhat to na tom, komu jste půjčil.

    Vložil Káďa (bez ověření), 29. Srpen 2021 - 16:30

    Já jako věřitel musím najmout vykonavatele!

    V tom mohu chybovat. Prám se na to, kdo už byl v mé pozici. Tady je milion teoretiků radilů, ale praktiků už méně…

    Vložil Petr, 28. Srpen 2021 - 13:45

    Dle

    https://exekuce.justice.cz/…opravneneho/#…

    Kritéria pro rozhodování o náhradě nákladů Jako obecné pravidlo podle § 87 odst. 3 ex. ř. platí, že soudnímu exekutorovi nahrazuje náklady exekuce zásadně povinný (dlužník). Povinný (dlužník) zásadně též hradí oprávněnému (věřiteli) náklady oprávněného (věřitele), srov. § 87 odst. 2 věta druhá ex. ř.

    Z výše uvedené úpravy existují výjimky:

    • dojde-li k zastavení exekuce, hradí náklady exekuce a náklady účastníků ten, který zastavení zavinil [§ 89 věta první ex. ř., je míněno zavinění v procesním smyslu – např. zpětvzetí exekučního návrhu oprávněným (věřitelem) z důvodů přičitatelných oprávněnému (věřiteli)],
    • účelně vynaložené cestovní výdaje a ztráta času přesahující částku stanovenou prováděcím právním předpisem hradí exekutorovi oprávněný (věřitel), o čemž musí být oprávněný (věřitel) poučen (§ 87 odst. 1 věta druhá a třetí ex. ř.).

    Další výjimka je dána při nemajetnosti povinného (dlužníka). V případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného (dlužníka) …

    Vložil 20× (bez ověření), 28. Srpen 2021 - 15:21

    Pane Petře,

    jsou nějak omezeny náklady exekuce? Je někde zakotveno, že má být postupováno hospodárně?

    Náklady převyšující 20× i vícekráte jistinu nejsou žádnou výjimkou.

    Hlavní problém tak spočívá v nehospodárnosti a v tzv. nákladech.

    Vložil 1/8 (bez ověření), 29. Srpen 2021 - 8:20

    Pane Petře,

    cílem exekuce v České republice není vymoci právo, ale zlikvidovat občana, v souladu s jazykovým označením. Exekuce jazykově znamená poprava, jak snadno ověříte ve slovníku.

    Moudrý zákonodárce si to tak přál. Pokud chcete, popíšu Vám, jak to funguje.

    Týká se to cca 1 000 000 občanů, tj. 1/8 dospělých.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".