Honzo,
o programu shromáždění rozhoduje svolavatel. Předpokládám, že jste o zařazení bodu do programu shromáždění požádal v dostatečném předstihu a prokazatelně, avšak nebylo Vám vyhověno. Pak máte tyto možnosti:
Můžete požádat o svolání shromáždění (to jest požádají vlastníci jednotek s dostatečným počtem hlasů), podle § 1207 odst. 1 zákona. Do programu tohoto shromáždění navrhnete to, co chcete vyřešit. Nebude-li této žádosti vyhověno (* viz poznámka) svoláte shromáždění sami s programem který si určíte.
- Náklady účelně vynaložené na svolání shromáždění i na jeho uskutečnění (poštovné, pronájem místnosti, úhrada přítomnosti notáře, je-li to nezbytné, atd.) bude hradit SVJ.
- SVJ je k tomu povinno poskytnout svolavateli informace, které jsou podle stanov potřebné k řádnému svolání shromáždění (např. emailové nebo poštovní doručovací adresy vlastníků jednotek podle § 1178 odst. 2, případně adresy společných zástupců vlastníků/spoluvlastníků jednotek).
Zjistěte si zda máte dostatek hlasů k navržení bodu programu případně ke svolání shromáždění. Také je rozumné zjistit si zda je reálné získat většinovou podporu k přijetí usnesení o věci. Ovšem i v případě, že shromáždění nebude schopné usnášení, můžete dát o téže věci hlasovat per rollam (§ 1211 odst. 1). Opět na náklady SVJ, samozřejmě.
Justitianus
Poznámka: Statutární orgán není povinen svolat shromáždění na mimořádný temín ihned po výzvě, nýbrž může stanovit pozdější termín „v přiměřené době“. Nejvyšší soud judikoval v 28 Cdo 5216/2007, že podmínka přiměřené doby bude věcí individuálního posouzení reflektujícího zejména zákonnou povinnost konat shromáždění alespoň jednou ročně a velikost společenství. Je tedy důležité individuálně posoudit, zda jde o záležitost která nesnese odkladu, nebo zda věc může klidně počkat na příští řádný termín shromáždění.
Poslední komentáře