Rozúčtování v domech s bytovými kalorimetry

Vložil Justitianus, 23. Duben 2020 - 6:25 ::


Některé domy (zejména investorská výstavba bytů v posledních letech) mají bytové předávací stanice s jediným kalorimetrem pro měření tepla vstupujícího do bytů. Objevil se zde dotaz jak rozúčtovat náklady na službu „vytápění“ a na službu „centralizované poskytování teplé vody“ v těchto domech.

Odpověď je jednoduchá: NIJAK.

SVJ totiž tyto služby vůbec neposkytuje.

SVJ poskytuje pouze službu „dodávka tepla“ podle § 3 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb.. Předané teplo do bytů se měří pomocí bytových kalorimetrů, bez rozlišení která část tepla byla použita k vytápění bytu a která část k ohřevu vody v bytové předávací stanici. Zákon nenabízí žádný postup pro rozúčtování této služby. Náklad domu na službu „dodávka tepla“ se tedy rozúčtuje postupem, který bude schválen ve stanovách a který nejspíše zohlední náměry bytových kalorimetrů.

  • Zpravidla se náklady rozdělí na část základní (k pokrytí tepelných ztrát při dopravě a cirkulaci teplonosného media) a na část spotřební (platba podle náměru kalorimetru).
  • Nelze ale žádným fyzikálně průkazným a přijatelným způsobem rozdělit toto teplo na část k vytápění a část k ohřevu vody. Ostatně není to ani zapotřebí.

Je třeba podívat se na mapu Evropy. Ve třech evropských zemích – v Rakousku (9 milionů obyvatel), Německu (83 milionů) a Italii (60 milionů) je zákonem zakázáno deformovat náklady na vytápění pomocí korekčních koeficientů. (Tyto státy dohromady mají víc než třetinu obyvatel EU.) Je v nich běžné, že každý byt si zaplatí to teplo, které odebere. To znamená, že při koupi bytu v nevýhodné poloze (rohový, pod střechou, orientovaný na sever, s nadměrným prosklením, atd.) nabyvatel předem počítá s tím, že za tepelnou pohodu v bytě bude muset platit o něco více. A to se odráží i v ceně neúsporných bytů – jsou na trhu levnější.

Pokud investor z některé z těchto zemí zafinancoval výstavbu bytů v České republice, pak se setkáváme s byty vybavenými „po západním způsobu“ bytovou předávací stanicí s kalorimetrem na vstupu. Vše je tedy perfektně připraveno na rozúčtování služby „dodávka tepla“ podle § 3 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb. o službách. Co je běžné ve třetině Evropy, není ovšem běžné v ČR – a nastává zmatek, nepochopení a chybné rozhodování.

Členové SVJ v těchto domech jsou totálně popleteni a snaží se na dodávku tepla do bytů nějak „napasovat“ pravidla pro rozúčtování neexistující služby „vytápění“ (§ 6 zákona č. 67/2013 Sb.) a pravidla rozúčtování neexistující služby „centralizované poskytování teplé vody“ (§ 3 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb.). Taková snaha je totálně nesmyslná.

Vyhláška č. 269/2015 Sb. je pro tyto domy nepoužitelná, protože nesplňují ani definici „vytápění“, ani definici „společné přípravy teplé vody“ podle § 2 vyhlášky. Vyhláška se tedy těchto domů vůbec netýká!

Právní předpisy nelze obelhat. Fyzikální zákony nelze obelhat.

Justitianus

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.