Vložil zdeseny clen SVJ, 4. Leden 2019 - 19:23

Pokusím se to poněkud rozvést.

Za účetní období 2017 (které skončilo k 31.12.2017) mělo SVJ povinnost provést vyúčtování služeb a analogicky i krátkodobých záloh do konce 4. měsíce po skončení účetního období – tedy do 30.4.2018

Zákon č. 67/2013 Sb.

§ 7

Vyúčtování a splatnost přeplatků a nedoplatků

(1) Není-li jiným právním předpisem stanoveno jinak, skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtuje poskytovatel služeb příjemci služeb vždy za zúčtovací období a vyúčtování doručí příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období.

Počínaje 1.5.2018 začíná tedy běžet subjektivní promlčecí lhůta, neboť 1.5.2018 se prvně může člen SVJ po SVJ domáhat splnění povinnosti SVJ vyhotovit a doručit mu řádné vyúčtování.

Délka subjektivní promlčecí lhůty je stanovena na 3 roky, lze si sjednat kratší, či delší, ale k úpravám vůči slabší straně se nepřihlíží. (a sjednat tady není přehlasovat ve stanovách, sjednat je úkon se kterým souhlasí obě strany).Tedy lhůta je 3 roky.

Subjektivní promlčecí lhůta pro provedení řádného vyúčtování skončí 30.4.2021. Počínaje 1.5.2021 si SVJ může své eventuelní pokusy o vyúčtování klidně nechat pro sebe, protože člen SVJ mu může namítnout promlčení. Viz anon1234 odkazovaný judikát 26 Cdo 1817/2013, který rešil situaci podle starého občanského zákoníku, ale není důvod proč by analogicky neplatil i teď se změnou ze 4let na 3roky.

Ve stejné promlčecí lhůtě se člen SVJ může domáhat, aby soud uložil SVJ povinnost provést řádné vyúčtování, po 1.5.2021 se již tohoto nedomůže. Viz 26 Cdo 3256/2015.

Oba odkazované rozsudky toto sice řeší u nájemního vztahu, ale není důvod, proč by to ve vztahu člen SVJ vs SVJ mělo být jinak, už jen protože by mohlo dojít k situaci, kdy člen SVJ jednotku pronajímá a pokud by vztah SVJ vs člen SVJ měl mít jiné práva a povinnosti ohledně vyúčtování, tak by to zněmožňovalo pronajímajícímu členovi SVJ plnit své povinnosti vůči nájemníkovi.

Pokud budou zálohy podléhající vyúčtování zažalovány před uplynutím této lhůty, stačí SVJ namítnout předčasnost, protože ještě může dodatečně zpracovat řádné vyúčtování a z důvodů XY to ještě nestihli dát do pořádku, ale pracují na tom…

Výše uvedené považuji díky judikatuře za prosaditelné před soudem.

Dále k situaci, kdy ještě 1.5.2021 nebude člen SVJ držet v ruce řádné vyúčtování. V tento den už člen SVJ ví, že jej neobdrží, dověděl se tedy, že se SVJ obohatilo na jeho úkor, neboť jím složené zálohy řádně nevyúčtovalo a provedlo s nimi tedy neoprávněně „bůh ví co“. Takže 1.5.2021 se člen SVJ dozvěděl o tom, že se na jeho úkor někdo bezdůvodně obohatil o jeho zálohy a kolik to bylo Kč a může jít zažalovat SVJ o vydání bezdůvodného obohacení. Tato možnost zažalovat SVJ o vydání bezdůvodného obohacení v podobě zaplacených záloh se promlčí také ve 3leté subjektivní lhůtě, tedy 1.5.2024 už nebude žalovatelného nic.

Tady žádné rozhodnutí NS ani ÚS neexistují a držím danému členovi SVJ palce, neboť se podle mých znalostí českých orlů práva a spravedlnosti v talárech dočká nečekaného. :) A přestože věc považují za právně jasnou, i například justitianus zde předvádí, jakého nepochopení jsou i jedinci, co dokážou citovat zákony a předvádět výklady jejich textu schopni. Osobně bych se tady obával, že orlové práva a spravedlnosti v talárech začnou převádět, že se nikdo neobohatil, protože přeci „jen zaplatil vodu vodárnám, teplo teplárnám“ atd. A budou mít problém s pochopením, že sice zaplatil z účtu SVJ za odebranou službu, ale pokud chtěl zaplatit ze záloh od člena SVJ (toho času ležících na účtu SVJ), měl mu řádně vyúčtovat. Pokud tak neučinil, způsobil škodu SVJ, neboť SVJ musí řádně nevyúčtované zálohy vrátit a od teplárny ani od vodárny nedostane zpět nic…

Viz zde trefně popsaná soudní realita zde:„“To znamená, že vlastník jednotky je povinen plnit a nestarat se o to, zda se tímto principem řídí také SVJ. Pokud bude mít soudce dobrou náladu, tak vám vysvětlí, že vy jste v jeho očích standardní neplatič a kverulant, zatím co za právnickou osobu jedná její statutární orgán, ve kterém vykonávají funkce chudáci sousedi, kteří musí chodit do práce, chtěli by se věnovat svým rodinám a místo toho pracují pro blaho všech spoluvlastníků v SVJ, za bídnou odměnu nebo i zdarma. No a vy byste po nich chtěl, aby byli neomylní? Chyby děláme všichni, přičemž u členů statutárních orgánů jsou schopny soudy hledat polehčující okolnosti. Vlastník jednotky je zpravidla tím potížistou, kvůli kterému jsou soudy zahlcovány banálními spory. Takže vám to dají sežrat. Je potřeba si nečinit žádné iluze, že by vlastník jednotky v jakémkoli sporu s SVJ byl považován za slabší stranu. Je to přesně naopak."

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.