K.L.F., to záleží na vlastnících. Je na nich, na co chtějí spořit a mít polštář. Víc bude šetřit dům, kde budou sociálně slabí, protože ti pak nedají větší částku dohromady. Méně mohou šetřit luxusnější domy, kdy v případě opravy vlastníci sáhnout do peněženky a zaplatí okamžitě.
Z mého vyjádření k žalobě (jde o postup dle ZoVB, ale nevidím důvod, proč by to mělo být jinak dle NOZ:
Pro názornost žalovaná uvádí modelový případ vybírání dlouhodobé zálohy takto:
Zákonný postup pro určení výše zálohy na opravy:
• vlastníci si schválí dlouhodobý plán oprav, dopředu tedy ví, jaké opravy je v budoucnu čekají (viz. § 11 odst. 5 Zákona); • na základě dlouhodobého plánu oprav vlastníci určí, na co a kdy a zda vůbec budou vybírat zálohy a v jaké výši
Příklad:
SVJ má schválen dlouhodobý plán životnosti částí domu a potřebných nákladů na 30 let dopředu. Vlastníci tedy vědí, že SVJ plánuje náklad 1 milion na výměnu radiátorů za 5 let, 2 miliony na opravu výtahů za 10 let, 7 milionů na opravu střechy za 15 let. To však neznamená, že SVJ na tyto účely začne okamžitě vybírat zálohy.
Po schválení plánu oprav proběhne hlasování o tom, na co se bude záloha vybírat (§ 15 odst. 2 Zákona). Jde o plánování finančních toků a vlastníci si mohou schválit cokoliv, např. že:
• dlouhodobá záloha bude 0,– Kč a vše se bude financovat přes půjčky či úvěry;
• dlouhodobá záloha bude měsíčně 1444,– Kč po dobu 15 let;
• dlouhodobá záloha bude 1167,– Kč po dobu 15 let a každý z vlastníků složí 50.000,– Kč jednorázově v roce 2029;
• dlouhodobá záloha bude měsíčně pouze na nejbližší akci (radiátory) ve výši 333,– Kč, pak na výtahy 667,– Kč a od roku 2024 bude nutné vybírat 2333,– Kč měsíčně na střechu aj.
Variant je nepřeberně. Paušalizovat nelze. Je potřeba mít především pravidla a vědět, na co se budou peníze vybírat.
Magda
Poslední komentáře