Severočechu,
1)jako nejvhodnější vidím externí účetní na IČ, která bude mít dobré reference a bude pojištěna. Potom je její starostí kancelář, SW, zástup při dovolené a nemoci. Fakturovala by několika SVJ, takže by se o švarcsystém nejednalo.
2)jako druhou možnost vidím účetní na nějaký pracovněprávní vztah, buď DPP nebo DPČ. Tu by zaměstnalo každé SVJ. Nevýhody vzhledem k variantě 1): Menší míra odpovědnosti účetní, protože interní účetní je chráněna zákoníkem práce, SVJ musí zajistit kancelář a SW, zde bude problém s přeúčtováním kanceláře a SW na ostatní SVJ, nemoc, dovolená atd.
3)zamýšlené sdružení bez právní subjektivity, dle NOZ nesmyslně nazvané společnost, je varianta, kterou nedoporučuji. Se sdružením bez právní subjektivity mám dost poznatků při podnikání, velmi často to končí rozhádáním členů. Musí se vést nějaká evidence/účetnictví sdružení, náklady a výnosy se musí rozdělovat na členy, jak by byla vyřešena odpovědnost za práci účetní? Nejde nakonec o podnikání, které mají SVJ zakázána? Výklady § 420 NOZ jsou nejednoznačné.
4)něco jiného je vytvořit nějaký prostor pro členy výborů podobných SVJ v lokalitě, ať už na webu nebo v hospodě. U nás se to osvědčilo při projednávání územního plánu, který jsme úspěšně torpédovali. Sice to bylo mimo kompetenci SVJ ale v konečném důsledku to ovlivnilo život v naší lokalitě daleko více než nějaký problém s úklidem.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře