Pane ivanq, mýlíte se ohledně donucujících ustanovení.
Za prvé: Ustanovení § 3041 NOZ dopadá pouze na osoby „upravené tímto zákonem“. Je to v něm přece výslovně uvedeno. A k těmto osobám nepatří SVJ(2000), které je ode dne 1.7.2000 upraveno zákonem č. 72/1994 Sb. Pouhé zrušení ZoVB na tom nezměnilo vůbec nic.
Za druhé: Ustanovení § 1209 NOZ je donucující. Ale ušlo Vám, že pouze pro právnické osoby SVJ(2012). Pokud se domníváte opak, citujte tu čáíst NOZ, která by zavedla pro SVJ(2000) povinnost řídit se částí NOZ určenou pro úplně jiné právnické osoby, vznikající podle jiného zákona v jiné době a jiným způsobem, vykonávající jinou správu jiného domu a mající z toho důvodu jinou právní osobnost.
Na stávající SVJ(2000) se vztahují pouze obecná ustanovení NOZ o právnických osobách (§ 118 až 209), neboť SVJ(2000) je právnickou osobou. A mezi nimi je i toto ustanovení:
89/2012 Sb. § 158 (1) Zakladatelské právní jednání může stanovit pro schopnost orgánu usnášet se vyšší počet zúčastněných, vyžádat pro přijetí rozhodnutí vyšší počet hlasů nebo stanovit postup, kterým lze způsob rozhodování orgánu měnit. |
Stanovy SVJ tedy mohou obsahovat postup, kterým lze usnesení shromáždění měnit. Jediným postupem pro SVJ(2000) je napadení usnesení soudem. Obsahují-li stanovy k tomu lhůtu šestiměsíční, lze z § 158 NOZ dovodit, že tato lhůta platí i nadále.
NOZ je ovšem paskvil. Pro spolky stanoví lhůtu 3 měsíce:
89/2012 Sb. § 258 Každý člen spolku nebo ten, kdo na tom má zájem hodný právní ochrany, může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí orgánu spolku pro jeho rozpor se zákonem nebo se stanovami, pokud se neplatnosti nelze dovolat u orgánů spolku. § 259 Právo dovolat se neplatnosti rozhodnutí zaniká do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel o rozhodnutí dozvěděl nebo mohl dozvědět, nejpozději však do jednoho roku od přijetí rozhodnutí. |
Obdobně je to uvedeno pro lhůtu platnou pro rozhodování shromáždění SVJ(2012).
Pro rozhodování o spoluvlastnických záležitostech je však v NOZ stanovena lhůta mnohem kratší:
89/2012 Sb. § 1128 (3) Není-li návrh podle odstavce 2 podán do třiceti dnů od přijetí rozhodnutí, právo podat jej zaniká; nebyl-li spoluvlastník o nakládání uvědoměn, běží lhůta ode dne, kdy se o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl. |
Otázkou tedy je co vlastně platí pro SVJ(2000). Z důvodu právní jistoty bude nejrozumnější přidržet se kratších lhůt. A to NOZ měl být jednoduchý a srozumitelný předpis.
lake
Poslední komentáře