Vložil lake, 11. Červenec 2015 - 17:19

Pan Kolemjdoucí napsal: „Na citovaný judikát jsem se odvolal, protože je po nabytí účinnosti NOZ prvním precedentem v dané věci, o kterém vím.“

Nesouhlasím. Nejde o precedent. O precedenční rozsudek by se jednalo pouze v případě, kdy by žalobce tvrdil, že při rozhodování vlastníků jednotek se má postupovat podle stávajících stanov či podle ZoVB, a soud by rozhodl, že je třeba uplatnit odlišná ustanovení NOZ o bytovém spoluvlastnictví (včetně řádného zdůvodnění).

Takový příapd však v souzené věci nenastal. Byl to totiž sám žalobce, kdo soudu tvrdil, že jde o SVJ podle NOZ a že na rozhodování shromáždění mají být uplatňována ustanovení NOZ o bytovém spoluvlastnictví. Není pak divu, že soudce se s tvrzeními žalobce ztotožnil a rozsoudil věc částečně podle toho. Cituji zde klíčová tvrzení žalobce:

„Žalobci mají za to, že usnesení je neplatné v rozporu se zákonem, neboť i dle § 1194 odst. 1 § 1208 písm. f) bod 7 o.z., je SVJ právnickou osobou založenou za účelem zajišťování správy domu a pozemku.“
Zdroj: strana 2 rozsudku
„V doplnění žaloby (…) pak žalobci namítají, že dle § 1206 odst. 2 o.z. od 1.1.2014 je shromáždění SVJ způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů.“
Zdroj: strana 3 rozsudku

Z uvedeného je zřejmé, že žalobci od samého počátku vnucovali soudu (nesprávný) názor, že jde o právnickou osobu SVJ podle NOZ a že hlasování se řídí ustanovením § 1206 NOZ. Není divu, že při neznalosti soudce se pak tato chyba objevila ve zdůvodnění rozsudku.

Soud ovšem ve skutečnosti argumentoval správně – řídil se obsahem stanov žalovaného SVJ. Soudce citoval klíčová ustanovení stanov, podle kterých bylo třeba věc posoudit. Cituji z rozsudku příslušnou část, které nelze z právního hlediska nic vytknout:

„Dle čl. VII.7 stanov je shromáždění schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek. Nejedná se v případě předmětné opravy střešní konstrukce – výměny střešních oken o rozhodnutí, k němuž je třeba jiný kvalifikovaný počet hlasů tak jak je uvedeno v čl. VII.8 sta­nov žalovaného­.“
Zdroj: strana 5 rozsudku

Jak vidíme, soud vyšel jednoznačně a srozumitelně ze stanov SVJ. Ty jsou prvořadým platným a účinným dokumentem, který upravuje vzájemná práva a povinnosti vlastníků a SVJ(2000). Totéž zde dlouhodobě tvrdím i já. Vždyť jsem žalobci už napsal v jiné diskusi, že jeho problém je v tom, že ve stanovách nemají výslovně uvedeno hlasování o opravách tříčtvrtinovou většinou všech.

Soudce JUDr. Hovorka nakonec zazmatkoval, když na základě nesprávného opakovaného tvrzení žalobce uvedl v odůvodnění rozsudku odkaz na § 1206 NOZ. I kdybychom zavřeli obě oči a připustili použití § 1206 jako ustanovení svým obsahem nejbližšího (§ 10 odst. 1 NOZ), pak samotný § 1206 se odkazuje v první řadě na stanovy právnické osoby, teprve ve druhém pořadí na zákon. Toto zde ale tvrdím stále a opakovaně …

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.