Zakladatelským právním jednáním jsou u SVJ míněny stanovy v jejich aktuální platné a účinné podobě. Co obsahovaly stanovy kdysi dávno – to nikoho nezajímá.
Ustanovení § 12 ZoVB o „náhradním výboru“ není v praxi použitelné nikoliv proto, že je NOZ nepřevzal. Je nepoužitelné od samého počátku proto, že zákonodárce nebyl schopen definovat jaké má ta osoba či skupina osob vlastně pravomoci a vůči komu je může uplatňovat.
Obecné ustanovení § 165 NOZ o jmenování člena soudem je platné a účinné pro každou právnickou osobu bez ohledu na to, zda toto ve vašich stanovách uvedete nebo neuvedete. Takže se tím nemusíte vůbec zabývat. To byste pak do stanov opsal půlku nového Občanského zákoníku – a ještě by to nebylo všechno.
Ohledně doplnění chybějících členů výboru: raději bych se inspiroval velmi praktickým ustanovením § 246 o spolku a obdobně bych to formuloval ve stanovách SVJ.
89/2012 Sb. § 246 (2) Neurčí-li stanovy jinak, mohou členové volených orgánů spolku, jejichž počet neklesl pod polovinu, kooptovat náhradní členy do nejbližšího zasedání orgánu příslušného k volbě. |
V souvislosti s tím je třeba do stanov zavést náhradní členství ve voleném orgánu. Dále je nutné upravit i tu část stanov, která určuje způsob vzniku funkce ve voleném orgánu (půjde o vznik funkce kooptací).
lake
Poslední komentáře