Ella napsala: „… v případě, že nájem skončí a bývalý nájemce nepodá u soudu žalobu na neplatnost výpovědi, tak se byt stává právně volným“.
Toto není pravda. Byt se stává právně volným v okamžiku, kdy je neplatiči platně dána výpověď bez výpovědní lhůty. Od tohoto okamžiku může vlastník s bytem disponovat, užívat jej sám a podle své vůle jej pronajímat jiným osobám. Jde o speciální případ, v zákonu výslovně uvedený. Výpovědní doby není potřeba, neboť nájemce svým tříměsíčním neplacením dal dostatečně najevo, že nemá zájem nájemní smlouvu dodržovat.
Bývalý nájemce již má pouze právo vstoupit do bytu k vyklizení svých věcí. Jiné právo mu nesvědčí. Jeho vstup do bytu se bude dít pod dozorem vlastníka bytu a pouze v těch dnech a hodinách, které vlastník bývalému nájemci k vyklizení stanovil ve výpovědi. Vyklizení musí být ukončeno do stanovené lhůty, maximálně do 1 měsíce, viz NOZ.
Jestliže po zániku nájemní smlouvy výpovědí vlastník svůj byt ihned pronajme, vznikne tím právo novému nájemci byt užívat. Byt se tedy stává jeho obydlím, takže nový nájemce je od prvního dne chráněn zákonem (viz trestní zákoník). Nový nájemce bude sice povinen ještě strpět vstup bývalého nájemce do svého obydlí k vyklizení cizích věcí; ale to je možno ošetřit v nájemní smlouvě.
Právní stav je tedy takový, že s platností výpovědi bez výpovědní lhůty bývalému nájemci již nesvědčí k bytu žádné užívací právo. Novému nájemci naopak svědčí od prvního dne právo užívat tento byt. Toto právo je založeno platnou nájemní smlouvou a je nezpochybnitelné.
Úvahy o policii a soudech tedy považuji za neblahé: vlastník bytu by se tím sám chytil do právní pasti, ze které není úniku jinak, než cestou soudem nalézaného práva. Jistě by soud právo nalezl – za rok, za dva, za pět let. Vlastníku, chceš čekat?
lake
Poslední komentáře