Počet osob, které mají v bytě domácnost, nemusí a nemůže vlastník jednotky sdělit.
V SVJ(2000) platí, že práva a povinnosti člena obsahuje zákon (ZoVB) a stanovy. Část NOZ o bytovém spoluvlastnictví však nedopadá na členy SVJ(2000) přímo. Neurčitou povinnost „oznámit počet osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek(2012)“ by tedy bylo možno zavést v SVJ(2000) pouze tak, že bude odhlasována jako součást stanov právnické osoby a tyto stanovy budou vloženy do sbírky listin rejstříkového soudu. Povinnost nevzniká na základě pouhé výzvy výboru.
Ani v případě zapracování do stanov by nebyla tato povinnost vymahatelná ze strany SVJ. Důvody vidím minimálně dva:
- Jde o povinnost neurčitou a nesrozumitelnou, neboť žádný celostátně platný právní předpis (ani NOZ) nestanoví co znamená „mít v bytě domácnost“. Pokud bych za této situace sdělil jakékoliv číslo, vystavuji se nebezpečí, že má informace bude označena za nepravdivou. Takže raději neoznámím nic.
- Druhým důvodem nevymahatelnosti ze strany SVJ je to, že vlastník má tuto (neurčitou) informaci oznámit vlastníkům jednotek. Adresáty informace jsou tedy vlastníci jednotek, přičemž SVJ je pouze prostředníkem (viz § 1177 NOZ).
Pouze vlastník jednotky se tedy může domáhat na jiném vlastníkovi jednotky, aby mu sdělil počet osob, které budou mít v bytě domácnost. (Zde připouštím, že výkladem § 1177 je možno dospět i k opačnému závěru, totiž že SVJ(2012) má na tuto informaci nárok ke splnění své zákonné informační povinnosti.)
Pokud se vlastník jednotky nemůže domoci sdělení o počtu osob podle § 1177, může se obrátit na soud. Ten nejspíše jeho žalobu zamítne, a to pro nedostatek právního zájmu žalobce: znalost tohoto zbytečného čísla nemá totiž žádný vliv na práva ani povinnosti kteréhokoliv z vlastníků jednotek v domě. Žaloba by tedy byla jednoznačně šikanózním výkonem práva ze strany žalujícího vlastníka. Takovému jednání soudy neposkytnou ochranu.
lake
Poslední komentáře