Musíte rozlišit soukromoprávní oprávnění od veřejnoprávního povolení.
Oprávnění ke změně stavby stavby lze dosáhnout jedině mezi vlastníky jednotek navzájem. Podle ZoVB je ke změně vzhledu domu nutný souhlas všech vlastníků jednotek (§ 13 odst. 3 ZoVB). Mají být zničeny (odstraněny) stávající části domu a nahrazeny novou částí – přístavbou. V těchto případech stanoví ZoVB nutný souhlas tří čtvrtin všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 ZoVB) .
Pokud ovšem stávající balkony jsou ve vlastnictví vlastníků jednotek, je k jejich odstranění nutný souhlas všech. Samozřejmě.
Jiná věc je veřejnoprávní povolení, které má získat stavebník od Stavebního úřadu. K ohlášení, nebo k žádosti o stavební povolení, stavebník povinně připojí doklad, prokazující jeho „právo založené smlouvou provést stavbu“. Je-li stavebníkem společenství vlastníků jednotek, připojí také smlouvu o výstavbě (mezi SVJ jako stavebníkem a všemi vlastníky jednotek), nebo rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek (o tom, že SVJ je oprávněno vykonávat činnost stavebníka, přestože toto nespadá pod správu domu a pozemku). Viz zákon č.183/2006 Sb. Stavební zákon.
lake
Poslední komentáře