Pane Lataliku, profesor Eliáš nám nadělil nový Občanský zákoník, který praví v souladu s judikaturou Ústavního soudu:
89/2012 Sb. § 167 Právnickou osobu zavazuje protiprávní čin, kterého se při plnění svých úkolů dopustil člen voleného orgánu, zaměstnanec nebo jiný její zástupce vůči třetí osobě. |
Takže pokud si výbor rozhodne, že předsedkyni vyplatí například 10000 Kč, nebo 15000 Kč, bude toto rozhodnutí statutárního orgánu pro SVJ závazné. Paní předsedkyně se může své osobní odměny domoci i soudně, i kdybyste náhodou celý výbor potom odvolali a zablokovali jim přístup k bankovnímu kontu SVJ.
Domníváte se snad, že členové výboru nekonají s péčí řádného hospodáře? Kdepak: vždyť odměna za činnost statutárního orgánu je běžná věc. Prokážete snad, že šlo o odměnu jednoznačně nepřiměřenou? Asi neprokážete. A ve stanovách ani ve smlouvě o výkonu funkce není výslovně vyloučeno, aby si člen výboru vyplatil odměnu. A navíc – shromáždění výplatu odměny přece nikdy nezakázalo. O ničem jste se v této věci neusnesli, že?
Domníváte se snad, že jde o případ trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku? Inu, běžte na nejbližší policejní služebnu. Vyšetřovatel Vás poučí, že k naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu je nutné, aby osoba porušila zákonem uloženou nebo smluvně převzatou povinnost. Ta smluvně převzatá povinnost musí být vždy stvrzena PÍSEMNĚ (příslušná smlouva se zpravidla nazývá smlouva o výkonu funkce, smlouva o hmotné odpovědnosti a podobně). Takovou smlouvu členové výboru nikdy nepodepsali, že?
Vítejte v reálném světě. Tato jeho část se nazývá Společenství vlastníků jednotek.
lake
Poslední komentáře