Paní Klainová, je jisté, že někteří si velmi pletou tři různé věci:
- právní forma právnické osoby (§ 174 NOZ)
- označení právní formy právnické osoby (§ 132 NOZ)
- název právnické osoby (§ 132 NOZ)
Název právní formy definuje zákon. Každá právní forma má svůj veřejný rejstřík. Označení právní formy musí být uvedeno jako součást názvu právnické osoby a zákon určuje které označení je přípustné. Dám raději příklad, aby to bylo lépe pochopeno:
- právní forma = společnost s ručením omezeným
- označení právní formy = „společnost s ručením omezeným“, „spol. s r. o.“, „s. r. o.“
- Název právnické osoby = Athretos s.r.o. nebo Athretos, společnost s ručením omezeným, nebo Athretos, spol. s r. o.
A další příklad:
- právní forma = spolek
- označení právní formy = „spolek“, „zapsaný spolek“, „z. s.“
- název právnické osoby = Spolek Korra nebo Korra, zapsaný spolek nebo Korra z.s.
Právní forma pro všechna SVJ má název „společenství vlastníků jednotek“. Že zákon k tomu zavedl nějakou legislativní zkratku je pro věc bezvýznamné, to platí pouze v textu právního předpisu, ve kterém je legislativní zkratka definována.
Stávající SVJ(2000) jsou povinny ve svém názvu mít označení právní formy = slovo „společenství“. Plyne to ze znění ZoVB. Nejsou povinny měnit svůj současný název; to plyne i z výjimky uvedené v § 3042 NOZ.
Právnické osoby SVJ(2012) jsou povinny ve svém názvu od počátku uvádět označení právní formy = „společenství vlastníků“. Bez toho nebude společenství zapsáno do rejstříku. Od § 1200 se tato SVJ nemohou odchýlit jinak, než že by označení rozšířily nad rámec zákona – např. „společenství vlastníků jednotek“, nebo „společenství vlastníků vytápěných garáží v centru Brna“.
NOZ v části o bytovém spoluvlastnictví se vztahuje pouze na právnické osoby podle NOZ, které vznikají od 1.1.2014. Ustanovení § 1200 se samozřejmě nijak nevztahuje na právnickou osobu vzniklou před 31.12.2013 podle jiného právního předpisu.
lake
Poslední komentáře