Doplnil bych ing.Klainovou. Otevřel jste dle mého názoru jeden z nejdůležitých bodů činnosti statutár. orgánů, tj rozhodování o „velkých“ penězích : „ na CO ?, do KDY ? KOLIK ? JAK ?.
Odpověď na „Plánovat ? = ANO !“ má své opodstatnění zejména u takových domů
- kde se jejich vlastníci již rozhodli a mají už část oprav domu realizovanou
- kde ještě vůbec nezačali (domy krátce po „privatizaci“ – MBD i SVJ )
Zpracování plánu oprav v určitém časovém horizontu (dlouhodobém, střednědobém) je závislé případ od případu zejména na daných poměrech
- tech. stav domu (po staveb. stránce i tech. zařízení)
- finančních možnostech, tvorbě DLZ na opravy-výši měs.příspěvků,
- kvalifikaci, tj. odborných znalostech a zkušenostech, organiz. schopnostech členů statutár. orgánů, „úrovni správce“ nebo „obojího“.
Další možností je využití osoby nebo osob s potřebnými předpoklady pro zpracování takového plánu. To vyžaduje odborně stanovit a určit
- „CO ?“ – účel opravy, definovat
- „do KDY ?“, stanovit termín realizace, pořadí podle naléhavosti – tech. stavu
- „KOLIK ?“ na to bude potřeba celkem peněz ?
- „JAK ?“ je získat a co nejefektivněji ! (tvorba DLZ, úvěr, stát. dotace event. podpory)
Pokud jste to vše věděli a zvládnete to sami, vaše plus. Pokud se Vám to zdá trochu nad vaše znalosti nebo i časové možnosti, protože tušíte, že za každým z bodů je kus znalostí, zkušeností a práce (např. „KOLIK ?“, „JAK ?“ ) a s tím souvisí nakonec i další, jako smluvní vztahy, přejímky prací, reklamace a j.), pak je na zvážení jestli se s někým neporadit, než to podcenit a jít do rizika finanční ztráty nebo jiných škod. Někde to ale tak vážně třeba neberou a „taky to jde“, protože to nikomu nevadí. Příkladem toho jsou rozhodování o financování oprav formou „úvěru na rychlo“ bez „plánu oprav“ a bez promyšleného „plánu jejich financování“.
Závěrem : Je to vše dle mého názoru o odpovědnosti a o
- efektivně vynaložených penězích,
- nebo vydaných zbytečně navíc.
Skončením realizace nákladných oprav by ale „plánování oprav a tvorby finančních prostředků na realizace budoucích oprav“ končit nemělo. Určité „finanční plánování“ je dle mého názoru základem „efektivního nakládání s penězi vlastníků“ a s tím souvisí i diskutované odměňování.
Případné další informace nebo konkretní případ je možné konzultovat přes k.kolar@centrum.cz
Poslední komentáře