Neoficiálně je možné přijmout i ústní informaci o změně čísla účtu. Avšak správný postup to není. Diskutující, kteří zde tvrdí opak, nemají pravdu.
Jediným platným dokumentem, který určuje výši plateb a závazný způsob jejich plnění, je rozpis, který VJ obdržel od výboru nebo pověřeného vlastníka (§ 15 odst. 2 ZoVB). Vzhledem k tomu, že vlastník nedostal žádný další rozpis, kterým by se rušil rozpis dosavadní, je jeho zákonnou povinností i nadále hradit podle tohoto rozpisu.
Pokud úhrada nebude na původním bankovním účtu přijata, jde o nedostatek součinnosti věřitele a plátci nevzniká povinnost hradit ani úrok z prodlení, ani smluvní pokutu (pokud byla sjednána).
Představme si vlastníka jednotky, která ji pronajímá a v daňovém přiznání uplatňuje výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Při daňové kontrole jej FÚ vyzve k prokázání, že částky odesílané na nový účet jsou daňově uznatelné. Čímpak to asi vlastník jednotky Finančnímu úřadu prokáže???
- Určitě ne rozpisem záloh, na němž je uvedeno ještě původní číslo účtu.
- Neprokáže to ani jakousi složenkou, ze které nelze zjistit účel platby.
FÚ tedy vlastníkovi jednotky doměří daň a udělí pokutu, pokud se mu nepodaří dodatečně získat od SVJ písemné potvrzení o výši uhrazených částek na správu domu.
Podle § 567 odst. 2 a 3 ObčZ o změně způsobu platby musí být dohoda mezi věřitelem (SVJ) a dlužníkem. Přitom způsob platby (místo úhrady) je podstatnou součástí takové dohody.
Pouhé předání jakési složenky je neurčité a nevzniká tím vlastníkovi jednotky žádná platební povinnost navíc, ani povinnost změnit účet, na který dosud hradí podle původního rozpisu.
lake
Poslední komentáře