Zvětšení bytu o společné prostory chodby
Zdravím. Mám v osobním vlastnictví byt, který bych si takto chtěl zvětšit (viz. obrázek). Jen jsem nikde nenašel odpovědi na mé otázky:
- Byt mám v osobním vlastnictví, vše je napsané na mě (hypotéka,
energie, atd…)
V současné době jsem ženatý – byl by pak byt po úpravě (zvětšení) stále psaný jen
na mě nebo by to bylo SJM?
- Co vše potřebuji a v jakém pořadí aby bylo možné zvětšení bytu provést?
Děkuji za rady :-)
Příloha | Velikost |
---|---|
Zvětšení bytu o polečné prostory chodby.JPG | 19.7 KB |
Ještě jsem zapomněl dodat, že většinovým vlastníkem je Stavební bytové družstvo s podílem 5640/10000. Nebyl by v tom problém?
V našem malém SVJ máme předsedu výboru, který si zabral, obezdil společné prostory kolem svého bytu a teď neustále hledá prostřednictvím „spřáteleného“ výboru cestu jak tuto krádež legalizovat…
A zvýšil si už příspěvek na správu? On by se mu totiž zabráním části společné části měl zvýšit příspěvek na správu.
Dobrý den, pokusím se to shrnout:
Předpokládám, že připojená část se má stát součástí bytu i de iure. V tom případě potřebujete nové prohlášení vlastníka, nebo smlouvu o výstavbě (nestačí jen „souhlas“). Protože Vám tím ostatní prodávají část domu, bude to za úplatu. Změnu prohlášení navíc podle NOZ schvaluje shromáždění. Listinu v každém případě podepisují všichni vlastníci a vkládá se na katastr (po dokončení stavby a kolaudaci). Ve finále bude mít Váš byt větší výměru, tím větší podíl na společných částech domu a na pozemku a Vy budete mít vyměřen vyšší příspěvek na správu domu (resp. ty zálohy nebo příspěvky, které se počítají podle podílů). I po zvětšení bude byt jen Váš.
Stavební úřad bude na úpravu pravděpodobně vydávat stavební povolení. K tomu mu kromě projektové dokumentace doložíte „právo založené smlouvou provést stavbu“, tedy listinu viz. výše, a stanovisko hasičů. Součástí prací bývá i posunutí hydrantu nebo nějakého rozvaděče. Po dokončení Vám stavební úřad vydá kolaudační souhlas.
Ještě je teoreticky možné, aby ta část chodby zůstala de iure společnou částí domu ve Vašem výhradním užívání. K tomu by měla stačit nájemní smlouva s většinou vlastníků (nebo se SVJ, které většina vlastníků zmocní), přičemž byste měl všem odvádět nějaký trvalý nájem (jako kompenzaci za to, že nemohou část domu užívat). Ale to je asi jako se drbat pravou rukou za levým uchem…
Řešíme v domě podobný případ. Stavební úřad vše schválil, rekonstrukce bude brzy hotová, chodba nikomu nechybí atd., v tomto směru je vše v pořádku. Musíme tedy ještě založit na katastr aktualizované prohlášení vlastníka, nebo smlouvu o výstavbě? Musí ji opravdu podepsat všichni vlastníci, nedá se to udělat nějak jinak? Musí být podpisy vlastníků ověřené? U nás jsou minimálně 4 vlastníci, kteří jsou dlouhodobě v zahraničí, takže to bude asi problém.
Ještě bych chtěla upřesnit, že vlastník té chodby je patrně ono „pravou rukou za levým uchem“, jak jste psal. Jedná se o to, že to byly původně 2 malé byty, které měly společnou uzamčenou chodbičku ve výhradním užívání (to je špatný termín, myslím, že je to v prohlášení vlastníka definováno „společná část společná jen některým vlastníkům jednotek“). Jeden vlastník zemřel, druhý založil rodinu, takže potřeboval větší byt, koupil ten po zemřelém a tím se stal i jediným „vlastníkem“ oné chodbičky.
Vlastník,který si koupil i druhý byt, se v žádném případě nestal automaticky i „vlastníkem oné chodbičky“,ale pouze ji má ve svém výlučném užívání.Bez změny prohlášení vlastníka,ke kterému je potřeba 100% písemný souhlas všech vlastníků v domě, mu ani nikdy patřit nebude.Stále se jedná o společné prostory! http://www.svjonline.cz/…oz-892012-sb JaVa
Dobrý den, pane JaVa! Děkuji za odpověď, to ale vím. Proto jsem napsala, že se ten vlastník nalézá v oné situaci "pravou rukou za levým uchem" a proto jsem také dala slovo "vlastník" do uvozovek.
Nevěděl byste, zda musí být podpisy všech vlastníků ověřené?
Pokud si dotyčný vlastník posbírá nutné podpisy sám a to za doprovodu „osoby příčetné a důvěryhodné“(nejlépe člen statutárního orgánu SVJ),která mu i v případě pozdějšího napadení listiny odsvědčí,že se opravdu podepsali všichni spoluvlastníci příslušných bytových jednotek vlastnoručně,pak by mohly stačit i úředně neověřené.JaVa
„Jeden vlastník zemřel, druhý založil rodinu, takže potřeboval větší byt, koupil ten po zemřelém a tím se stal i jediným „vlastníkem“ oné chodbičky.“ Pane Bóóóže osobo, to je logika.
K rozšíření bytu o chodbičku nemůže dojít bez souhlasu všech, protože dojde ke změně spoluvlastnických podílů (jde o snížení části společných prostor na úkor podlahové plochy bytu formou smlouvy o výstavbě souhlasem všech). Bez sohlasu všech vůbec nemělo k k takové rekonstrukci dojit.
Dobrý den! Je dost dobře možné, že máte pravdu. Nicméně tento náš „hříšník“ to neudělal ve zlém úmyslu, ani bez vědomí ostatních vlastníků – informoval o plánované rekonstrukci na schůzi shromáždění. I stavební povolení si vyřídil a na stavebním odboru po něm žádné souhlasy nechtěli.
Jen doplňuji a upřesňuji, že převod můžebýt i bezúplatný, pokud se tak s ostatními umajiteli dohodnete. Někdy není třeba stavební povolení, ale stačí výrazně snazší ohlášení – je třeba se zeptat na stavebním úřadu a kdyžtak zkusit trochu přemlouvat. Je třeba myslet na to, že při větším počtu vlastníků je to dost náročná akce všichni musí souhlasit, ověřené podpisy a tedy i velký počet ověřených originálů či ověřených kopií smlouvy, stačí, aby se jeden zasekl a nepodepsal a je po všem. Cesta „nájmu“ bývá snazší, při malé změně se administrativní a stavební martyrium nejspíš nevyplatí.
že chodba je společnou částí domu. Tudíž je ve vlastnictví všech vlastníků jednotek vašeho domu. Takže dle mého názoru budete potřebovat souhlas všech spoluvlastníků domu. Mělo by také dojít k přepočtení podílů prostor vašeho domu a změně na katastru …
Být vámi, jdu na stavební úřad, co po vás budou chtít. Pak bych jednal dále. Byt určitě není v osobním vlastnictví, nic takového u nás není (vizte Ústavu).
Za socialismu jsem v bytě byl jen v podnájmu(rozhodně jsem byt nevlastnil) a byt vlastnil stát potažmo pak městská část než byly byty prodány.
To víte, že ho můžete mít v soukromém vlastnictví.. Je potřeba si přečíst, co kdo napsal, než mu budete odpovídat..
a co na to výbor SVJ??? povolil Vám to a jak to bude řešit s prohlášením vlastníka a tím pádem i se změnou spoluvlastnických podílů všech vlastníků, máte jejich písemný souhlas???
Poslední komentáře