Zůstatky na "osobním účtu!
Vracím se k dřívější diskusi o vrácení příspěvku na opravy. Vkládané částky jsou příspěvkem, nikoliv zálohou. Vyúčtovává se pouze záloha. Příspěvek se samozřejmě nevrací (viz § 1186. odst. a) ani neexistuje jakýsi osobní účet, když, tak pouze informativní částka, kterou konkrétní vlastník vložil.
Proč – příklad: Vlastník užívá svoji b.j. a společné části domu 15 let, tedy je po tuto dobu i používá, takže opotřebovává, třeba venkovní schody. Byt prodá a po 3 letech je třeba tyto schody opravit. Z jakých peněz ? Přece z alikvotní částky, kterou 15 let skládal a z alikvotní částky, kterou nový vlastník vkládal 3 roky. Nebylo by fér, aby celou částky platili zbylí vlastníci nebo nový vlastník.
Proto někde platí dlouhodobé uálohy na opravy a jinde příspěvek, který se pochopitelně vyúčtovává jen se přeplatek nevrací (pokud shromáždění nerozhodne jinak).
Jaképak je to „vyúčtování“, když žádné peníze z přeplatku nedostanete. Přeplatek tedy bude na tom „osobním účtu“, který dejure neexistuje ? § 1208 d) říká, že do působnosti shromáždění patří schválení celkové výše příspěvku a ne, že jeho vypořádání.
Napsala jste: " Vkládané částky jsou příspěvkem, nikoliv zálohou. Vyúčtovává se pouze záloha."
Není to pravda. Vyúčtovávají se jak zálohy, tak příspěvky na správu. Jak zálohy, tak příspěvky se vypořádají, pokud o tom rozhodne shromáždění vlastníků. V § 1208/d NOZ máte uvedeno, že do působnosti shromáždění patří rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků na správu.
Podle § 1186 NOZ skutečně není povinnost při převodu vlastnického práva k jednotce příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat.
Poslední komentáře