Zučtovací období neodpovídá faktuře
Dobrý den všem, mám dotaz. Naše družstvo provádí vyúčtování vždy za kalendářní rok, což lze bez problémů aplikovat na teplo(faktura v lednu) a „nájemné“ ale faktura za vodu přichází po odečtu vody – cca květen a zde vzniká problém.
Představenstvo vše najednou spočítá v červnu a v případě vody fakturu duben-duben „roubuje“ na zúčtovací období leden-prosinec…prostě aby se mohlo vše vyúčtovat „za rok 2016“.
Problém vzniká při prodeji bytu, či změně výše zálohy, neboť poslední 4 platby od ledna do dubna do příslušného zúčtovacího období jakoby nezapočítává.
Může vznikat falešný nedoplatek(při zvedání výše zálohy, která není započtena) a při prodeji bytu vzniká problém komu a kolik vlastně příslušný přeplatek patří
Funguje v rámci záloh za službu něco jako předplácení? Protože, dle mého soudu by při takovém systému muselo družstvo mít o 4 zálohy předplaceno do nájemníků, aby při účtování nemuselo uvažovat poslední 4 zálohy.
Může družstvo vůbec držet peníze(zaplacené zálohy),které nájemníkovi nevyučtuje .....?
Ja koupil byt a rekonstruoval… logicky mi vychazi, ze preplatek za vodu by mel byt muj. Rozpocitani mezi majitele predchoziho a me druzstvo nedelalo, ze si to mame vyridit mezi sebou(je to i soucasti stanov)
Ja postupoval logicky,pocet zaloh minus spotreba.....tedy ja od zari-dubna(8zaloh) Bohuzel mi predchozi majitel vysvetluje, ze tomu tak neni, nebot se uctovani vody roubuje na kalendarni rok, (ja bydlim v byte od zari a v dubnu se dela odecet) . Takte se pry pocita,ze jsem zaplatil 4zalohy,tedy zari-prosinec a takze je udajne preplatek predchoziho majitele.
Logicky to dle meho soudu znamena,ze musi byt zalohy preplaceny. Pokud nejsou predplaceny, tak druzstvo nemuze vyuctovani roubovat o 4mesice drive,kdyz ty penize jiz nema a zaroven nevyuctovat penize,ktere fakticky obdrzelo.
Pro upresneni vetsinu doby jsem v nem nebydlel.....proto spotreba byla vyrazne nizsi nez zaplacene zalohy, predchozi majitel tam bydlel a spotrebovaval,tak by mel dostat mensi castku
Je zcela běžné že faktury neodpovídají kalenářnímu roku. Proto se známé náklady v příštím období časově rozlišují a na ty neznáme se dělají dohadné položky. Dříve jsem ze stavů vodoměru (elektroměru, plynoměru, kalorimetrů aj.) k 31.12 dohadnou položku přesně spočítal. Ale přestalo mě to bavit a tak používám také buď mimořádnou fakturu (u elektriky mam zdarma) nebo změnu fakturačního období (pvk – veolia, tam je mimořádná fakturace zpoplatněna). Ale např. letos přesně spočítat dohadnou položku k vodě v Praze je komplikovanější neboť nám rada hl. města Prahy zvedla cenu v průběhu roku 2016.
je specialita zejména družstev. Důvod je prostý. Nikdo se nedopátrá, zda ta částka, která je rozpočítávána je skutečná. Na nějaké korunce nezáleží. Další rok dohadnou položku nikdo z faktury neodečítá, tak se vesele platí totéž 2×. No co, fakturu stejně nikdo neuvidí. Oni vám ji totiž neukážou.
Není problém požádat o mimořádnou fakturu ke konci roku. Každá společnost to dělá trochu jinak, takže nemohu přesně poradit, jak to udělat u vás. V PVK je to tak, že s námi uzavřeli dodatek smlouvy a PVK nám dělá fakturu od prosince do prosince na základě našeho samoodečtu. PVK dělá pravidelný odečet v létě. Považuje jej za kontrolní a podle něj kontroluje reálnost našich samoodečtů. Jirka
Poslední komentáře