Zřízení nových balkonů na domě SVJ
Zdravím, shromáždění našeho SVJ odsouhlasilo zbudování nových balkonů domu SVJ (balkony jsou společnou součástí domu) a demolici původních „nevyhovujících“ balkonů. Majitelé přízemních bytů (doposud bez balkonů) rovněž dostali souhlas se zbudováním nových balkonů. Všichni majitelé bytů doposud přispívali do Fondu oprav stejným dílem (dle jejich podílu na základě plochy), tedy bez ohledu na užívání balkonů ve „výlučném vlastnictví“. Shromáždění však odsouhlasilo financování nových balkonů ze společného Fondu oprav s tím, že noví majitelé balkonů doplatí navíc každý 45tis. Kč. Je tento postup správný a obhajitelný? Děkuji za každý názor. S pozdravem. PR.
Vážený Prih, máte v tom zmatek. Nemáte určitě žádný „FO“. Takže se bavme o tom, co to skutečně je: zálohy na správu domu.
Za prvé: u společných balkonů půjde o opravu balkonů výměnou podle §9 odst. 1 ZoVB. Na úhradě se budou podílet všichni vlastníci jednotek, a to podle spoluvlastnických podílů. Nikoliv pevnou částkou na byt – to by se tak museli všichni dohodnout.
Za druhé: nové balkony, které na domě dnes nejsou, nemohou být ani náhodou financovány z vybraných záloh na správu. Jde přece o novou společnou část podle § 11 odst. 5 ZoVB, která není uvedena v Prohlšení vlastníka budovy. Technické zhodnocení domu vůbec nepatří pod zákonnou správu zajišťovanou společenstvím. Stavba nových balkonů musí být financována zcela mimo zálohy na správu domu.
Jak se budou vlatníci podílet na nákladech stavby nových společných balkonů je výhradně na jejich dohodě. Nedojde-li k dohodě, žádné nové balkony nevzniknou.
lake
Mr. Lake, máte hodně dobroty zdarma pomáhat, máte mnoho znalostí, a jistě máte nepochybně mnoho správných kontaktů na to, aby se příslušní právníci tvořící zákony postarali o to, aby FO ( fond oprav) byl uznán jako oprávněný výraz proto, čím je mnoha tady tazateli považován. Téměř každý zde se ptající na věci spojené s čerpání financí z FO ( promiňte ) považuje tento výraz plně vypovídající svému chápaní. Zamezilo by se tím mnoha nedorozuměním a ztrátě času s vysvětlováním. Koule
Vážená Koule,
pokud diskutující používají nesprávné termíny, nestanou se tím
správnými termíny. Fond je tvořen z vlastních zdrojů účetní jednotky.
Zálohy (na správu či na cokoliv jiného) nejsou vlastními zdroji účetní
jednotky. Pokud tomu nerozumíte, zeptejte se účetní, nebo některého
daňaře, nebo si k tomu přečtěte příslušné právní předpisy.
S přijetím zálohy vzniká závazek příjemce vůči plátci. Z toho závazku plyne povinnost příjemce zálohy ji buď vrátit (např. po marném uplynutí stanovené doby použití), nebo vyúčtovat plátci její užití. Při platbě „do fondu“ tyto povinnosti nevznikají a nelze je vymáhat. Rozdíl je to tedy zásadní.
Svět se nezastaví jen pro to, že několik milionů prosťáčků se domnívá, že Země stojí a Slunce obíhá okolo ní.
lake
Pane lake, vpomeňte si na první pojmy při prvních vznikajících SVBJ. Mám takový dojem, že těmto subjektům bylo a nebo je zakázáno vyvíjet výdělečnou činnost. Proto nemůže ani mít žádné prostředky z vlastní činnosti. Veškeré příjmy tvoří samotní členové. I ten prvotní „fond“ měl zcela jiné určení, než má dnes ten váš pojem „Zálohy“ na správu čehokoliv! Zalovte ve své neomylné paměti a připomeňte si prvopočátky zakládání SVBJ. A jen tak mimochodem, máte o sobě vysoké mínění, když „několik milionů“ má představu, co je to fond oprav, jen vy trváte na zprofanovaném temínu paskvilní části (nebo celého?) zákona „Zálohy“.
oba snad víme, oč se jedná, a z mé formulace to snad vyplývá. V prvopočátcích to bylo tak, že, jestliže byl určitý počet lidí, kteří si od SBD koupili bytovou jednotku v určitém domě do osobního vlastnictví, bylo jim ze zákona nařízeno založit SVBJ. Toto mi snad vyvracet nebudete. No a teď se zeptám: Zakládala se a nebo nezakládala? Je podružné jestli direktivně a nebo z osobních iniciativ. Ta druhá možnost je prakticky vyloučena.
Mr.Lake,
tady se vyjadřujete téměř ke všemu, a ač nejsem právník, dost všemu rozumím i ve vašem „podání"", ale dejte se dohromady se správcem tohoto serveru, udělejte tady " Slovník pojmů“ , vysvětlete je, a ušetříte si a další mnoho času vše neustále vysvětlovat. V´dyť ten FO se tu propírá furt a další pojmy též. Tímto také vyzývám správce serveru ke konání, pokud tedy má zájem, že ?
Koule
Zdravím Vás a moc děkuji za komentář. Můj původní dotaz byl přímo zaměřen na obhajitelnost (adekvátnost) požadavku „majitelů“ balkonů o připlacení částky 45tczk nad alikvotní část dle spoluvlastnických podílů. Jediný argument byl, že noví „majitelé“ balkonů si tržně zhodnotí byt, proto si mají zaplatit více. Financování balkonů bude z velké části z bankovního úvěru (bude použit na celkovou revitalizaci – zateplení domu) a menší část z naspořených záloh FO. Jsme SVJ vzniklé v r.97, nové stanovy dle novely OZ nebyly zatím schváleny. O požadavku na připlacení si na nové balkony rozhodlo shromáždění na svém zasedání (nebyl jsem přítomen, protože jsem neobdržel informaci, že toto bude bodem programu). Klíčová věc o způsobu financování nových balkonů je tedy 100%dohoda . Rozumím-li správně pak Váš komentář o 100% dohodě skutečně vychází z §11, odst. 5 – pořizují se nové balkony mimo rozsah stávajícího prohlášení vlastníků. Protože se 100% vlastníků ani nesešlo, tudíž toto usnesení o financování by nemělo být platné. S pozdravem PR.
Pane Prih, já proběhlému hlasování rozumím takto: většina vlastníků v domě nehodlá souhlasit s výstavbou nových (dosud neexistujících) balkonů, dokud se vlastníci jednotek bez přístupu na balkon nezaváží, že na tuto novou výstavbu přispějí každý částkou 45000 Kč.
Šlo tedy na shromáždění pouze o schválení nabídky, kterou mohou vlastníci bytů „bez balkonů“ přijmout či odmítnout.
Nepřijmou-li učiněnou nabídku, ani se neobrátí z nějakého důvodu na soud, pak výsledkem bude pouze oprava stávajících společných balkonů a žádné nové se přistavovat nebudou.
Zda se stavba zafinancuje celá z dříve našetřených záloh, nebo to celé uhradí SVJ a dlužníci budou svůj dluh postupně právnické osobě splácet – to je pro věc bezvýznamné. Možná je i jakákoliv kombinace obou způsobů financování.
lake
Pane Lake, rozumíte tomu velmi dobře. Teď je otázkou, co způsobí projevení nesouhlasu s platbou extra částky ve výši 45tczk pro nové balkony. Balkony jsou v havarijním stavu a souhlas na jejich demolici a zbudování nových je téměř 100%. Nejhorší je na tom, že výbor věci dobře nekomunikuje a neinformuje, příp. informace se podávají vždy účelově. Máte zkušenost jak soudy rozhodují v takových sporech (nesouhlas většiny vlastníků bez vážných argumentů), jak dlouho trvá soud do vyhlášení rozsudku? Samozřejmě toto by byla zcela krajní situace, které se snažím vyhnout.
S pozdravem PRIH
Pane Prih,
nyní nerozumím jakou budoucí situaci zkoumáte. Ale Vy neuvádíte ani texty
přijatých usnesení, ani počty hlasů pro. Takže nelze dát nějakou
konkrétní odpověď.
Pokud byla oprava stávajících balkonů odsouhlasena tříčtvrtinovou většinou na shromáždění, pak usnesení platí. Zavazuje jak vlastníky jednotek, tak SVJ – právnickou osobu. Pokud se snad některý z přehlasovaných vlastníků obrátí v zákonné lhůtě na soud, ten bude toto rozhodnutí přezkoumávat z hledisek, které dnes neznáme. Nemohu předvídat výsledek.
Zcela jiná záležitost je výstavba nových balkonů, které na domě nejsou. To nemá s opravou stávajících balkonů žádnou právní spojitost. Pokud byla výstavba nových balkonů odsouhlasena tříčtvrtinovou většinou na shromáždění, pak usnesení platí. Zavazuje jak vlastníky jednotek, tak SVJ – právnickou osobu. O soudním přezkumu přijatého usnesení platí totéž, co už jsem uvedl.
Pokud nebyla výstavba nových balkonů odsouhlasena tříčtvrtinovou většinou na shromáždění, pak usnesení přijato nebylo. Nové balkony se přistavovat nebudou. Může se to změnit, pokud všichni uzavřou smlouvu o výstavbě, jejíž součástí bude dohoda o jiném způsobu přispívání. Z Vašich příspěvků jsem porozuměl, že většinová vůle k takové dohodě existuje.
lake
Zdravím pane Lake, tak se mi dostalo do ruky usnesení, ve kterém cca 77% z přítomných odsouhlasilo zbudování nových balkonů s tím, že si noví „vlastníci“ balkonů připlatí 40tczk.
Na této schůzi bylo také odsouhlaseno zbudování „lodžií“ namísto původních balkonů.
Vzhledem k tomu, že se nahrazují původní menší balkony většími lodžiemi, pak by měl platit odstavec 5, §11, násl.:
(5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6 a o změně stavby7 je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.
Pak by měla platit 100% dohoda na výstavbě nových balkonů resp. lodžií. Máte stejný názor?
Pozn.: mám za to, že modernizace či rekonstrukce by byla v případě, že by původní balkony resp. jejich původní základní konstrukce na domě zůstala.
Díky
Přeji vše dobré v novém roce a děkuji Vám, že přispíváte na tento portál S pozdravem PR
Zdravím pane Lake, žádal jsem člena výboru o zaslání hlasování a zápis usnesení, doposud jsem nic nedostal. Ano, nejpravděpodobnější variantou je přijetí usnesení 3/4 o výstavbě nových balkonů (ať už zdárně proběhlo či proběhne). V usnesení by mělo také být, že 3/4 vlastníků souhlasí s tím, že noví zřizovatelé balkonů si připlatí +45tczk. S výší této částky prostě nesouhlasím. Tady jsem se ptal, jestli jste měl nějakou zkušenost se soudem, kdy je uplatňován většinový názor „bez argumentu“ proti menšině při financování takové či obdobné stavební akce. Jak jste uváděl dříve s odkazem na 100% shodu na výstavbu nových balkonů, tak tato shoda by měla být rovněž u dohody financování. Toto vidím v této záležitosti jako zásadní věc. Díky za komentáře a s pozdravem PR
Dobrý den.
Jsme stavební firma zabývající se výstavbou takových balkonů ( nejlépe lodžií, pokud to z textu nevyplývá).
Osazení takových lodžií se provádí na plášť domu (ne do země). Nicméně stavební povolení, při této variantě, je zapotřebí v každém případě.
A co se týká financování, tak z fondu oprav je určitě správná varianta, ale výstavba takové lodžie (popř. balkonu), tam kde nebyl, je samozřejmě dražší, než samotná demolice a výstavba nového.
Dle mého názoru (pokud Vám dobře rozumím), je cena 45tis. Kč navíc, k ceně nového balkonu a to je cena poměrně dost vysoká a řešil bych formou doplatku, pro nájemníky bez balkonu (popř. úvěru).
Je nicméně nutné počítat s tím, že k ceně samotného výřezu budete přičítat plastovou balkonovou sestavu (dveře s oknem).
Takovou stavbu realizujeme běžně, takže v případě jakékoliv technologické rady nebo pomoci mne můžete kontatkovat na revitalizace@unisystem.cz.
Ano cena 45tczk je navíc, ale byty bez balkonů mají zbudované balkonové dveře (počítalo se, že vlastníci těchto bytů mohou balkony později zbudovat). Jinak cena nových balkonů (včetně demolice stávajících) je dle rozpočtu 65tczk. Takže majitelé bytů bez balkonů je pořídí za 65tczk (financováno z FO) + doplatek 45tczk. Mrknu se na Vaše www. Jsme v Kroměříži.díky.
Jsou-li balkóny společnou součástí domu, není důvod aby kdokoliv něco extra platil. Druhá věc je, že na výstavbu nových balkónů, které předtím neexistovaly, potřebujete stavební povolení.
Díky za komentář. Jako argument pro extra poplatek 45tczk, výbor uvádí, že byty budou tržně zhodnoceny a že se to vyplatí. Takže majitelé bytů bez balkonů zaplatí za nové byty 65tczk (financováno z FO) +45tczk = 110tczk, zatímco majitelé bytů s užíváním balkonů zaplatí 65tczk z FO včetně nákladů za demolici. Zbudování balkonů bude provedeno v rámci celkové revitalizace domu (zateplení), takže Stavební povolení musí být.
65tis. Kč za demolici a nový balkon je také vysoká částka. A částka 110tis. Kč je opravdu nadsazená.
Jsme schopni to udělat, troufám si tvrdit za 65% z té častky 110tis. Kč, kde není balkon a pro majitele bytu s balkonem 80% částky ze zmíněných 65tis. Kč.
Ale samozřejmě, vše závisí na konkrétním řešení.
Zbytek peněz můžete využít jinak. :-)
Jak jsem již psal v předchozím příspěvku, pokud budete mít zájem, můžete mne kontaktovat na revitalizace@unisystem.cz s konkrétním řešením a věřím, že bychom Vám pomohli a poradili.
Děkuji za nabídku, předám spolubydlícím. Důležité je, že demolice i zbudování nových balkonů bude provedena v rámci celkové revitalizace domu (24BJ), kde náklady na lešení a dopravu nebyly určitě v ceně balkonů zohledněny. S pozdravem PR
Poslední komentáře