Zpřístupnění bytu kvůli sousedově výměně radiátorů
Dobrý den, Prosím o konzultaci následující situace. Bydlím v bytě v nejvyšším patře. V bytě 2 patra pode mnou se v současné době rekonstruuje byt, kromě jiného tam vyměňují radiátory. Kvůli výměně radiátorů stavební firma vypustila topnou soustavu v domě. Nyní mě kontaktoval stavbyvedoucí se žádostí o zpřístupnění všech místností mého bytu za účelem odvzdušnění topení po opětovném napuštění topného systému. Nabídla jsem se, že v dohodnutý termín všechny radiátory odvzdušním sama, což ostatně provádím před každou topnou sezónou. Stavbyvedoucí ovšem trvá na tom, že odvzdušnění musí provést nějaký technik, že údajně nejde o jednoduchou záležitost a že celé odvzdušnění ve všech místnostech by mělo trvat minimálně hodinu. Je mi ale velmi nepříjemné, že do celého bytu budou mít byť za mé přítomnosti volný přístup zahraniční dělníci a mohou si tak vytipovat byt k případné krádeži. Navíc jsem o této věci nebyla předem nikým informována. A další věc, to pokaždé, když budou sousedi vyměňovat radiátory, tak budu pokaždé povinna zpřístupňovat můj byt??? To je přece nedovolený zásah do mého soukromí? Lze situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti, tedy aby sousedi mohli vyměnit radiátory a zároveň můj byt se kvůli sousedově výměně nestal dočasně společným majetkem celého společenství? Děkuji.
Ujistěte stavbyvedoucího, že jste schopna a ochotna odvzdušnit všechny radiátory ve svém bytě, a to i opakovaně, i po dobu požadované jedné hodiny. Za tohoto předpokladu nejste povinna nikoho do bytu pouštět.
to jsem mu odpověděla několikrát, že odvzdušním sama, ale odpovědí mi bylo, že nemám topenářské zkoušky, že bych mohla vytopit sousedy, že bude nutno spolupracovat s dalším řemeslníkem v kotelně ve sklepních prostorách bytu atd. a následovalo komplikované vysvětlování, že napouštění topné soustavy není jednoduché. Byla jsem postavena před hotovou věc. Když budu trvat na svých právech, budu za potížistu, ostatně to mi bylo už i naznačeno.
Asi se tomu nevyhnete, tak nakupte tenkou černou folii a přikryjte nábytek odshora dolů (ať není vidět co je pod ní) a volnou nechte jen cestu k radiátorům. Obstarejte si pomocníky, možná se budou muset odvzdušňovat všechny radiátory současně.
Já bych z obdobných důvodů, jež uvádíte, tj. s ohledem zejména na svá práva, trvala na oficialitách. Jak napsal JaVa, nějaký stavbyvedoucí vás zajímat nemusí. Pro inspiraci uvedu, že u nás se např. i náklady na vodu pro napuštění do radiátorů hradí ze společné kasy jen v případě havárie. Proto já ve vašem případě bych i popátrala, co je to za výměnu a do jaké míry a jakými prostředky se na ní podílí společenství a s jakou rolí počítají ve vašem případě a proč jste se o věci nedověděla předem a nemohla se k ní vyjádřit, když vaše součinnost je údajně nezbytná. Do doby, než by bylo jasno, bych nikoho do bytu nepustila a pak jen na základě pověření. A ještě bych dotyčného před vstupem do bytu legitimovala (průkaz zaměstnance + občanský). A na závěr ještě uvedu poznámku, ono prý dnes ani není nutné soustavu vypouštět, skutečný odborník má k tomu vercajk (trubky se zamrazí po dobu výměny).
„Nyní mě kontaktoval stavbyvedoucí se žádostí o zpřístupnění všech místností mého bytu za účelem odvzdušnění topení po opětovném napuštění topného systému.“
Kontaktovat Vás může kdokoliv,ale žádost o zpřístupnění společných částí domu, Vám musí předložit právnická osoba SVJ/resp.její statutární orgán.Bez písemného pověření člena výboru/předsedy SVJ, nemusíte žádného „stavbyvedoucího“ do vašeho bytu pouštět.
Rozhodnutí je pouze na Vás,zda „stavbyvedoucímu“ vyhovíte bez oficiální žádosti,nebo budete postupovat v souladu s vašimi právy.
Hezký zbytek dne.JaVa
Z největší pravděpodobností bude otopná soustava ve společném vlastnictví SVJ, tak to, co vím, většinou bývá. Zda je to tak i u Vás zjistíte v Prohlášení vlastníka. Jinak jak zde již napsala p.Majdalena, tak jedná-li se o společné vlastnictví, měl vlastník požádat o souhlas s výměnou na vlastní náklady společenství. Ovšem nestalo-li se tak, a on si výměnu provedl sám na vlastní náklady, tak co s tím teď naděláte když je hotovo. Myslím si /můj osobní názor/, že zřejmě z důvodu vypuštění vody z otopné soustavy chce firma provádějící výměnu zajistit správné odvzdušnění. Neumožníte-li jim to, odvzdušníte sama, tak já bych asi měla strach, aby až se začne topit nedošlo k nějaké krizi a topení by např. špatně fungovalo či nefungovalo vůbec. Ale to je můj osobní názor. Bydlím tak v posledním patře a já bych to řemeslníkům umožnila, ovšem za podmínky, že to provedou až přijdu domů z práce, tj. v odpoledních hodinách.
„Z největší pravděpodobností bude otopná soustava ve společném vlastnictví SVJ“
Z největší pravděpodobností otopná soustava ve vlastnictví SVJ nebude.
Dobrý den, otopná soustava vč.radiátorů je společná část domu /SČD/
Pokud, 1.byla akce (výměna radiátorů v bytě souseda) řádně schválena SVJ, 2.byla prokazatelně doručena vlastníkovi výzva ke zpřístupnění SČD,
po té vlastník umožní přístup ke SČD.
Přeji hezký den.
Poslední komentáře