Zpolatnění vydání kopie PENB
Zdravím, jaký je Váš názor na případné zpoplatnění vydání kopie PENB vlastníkovi, který prodává/pronajímá byt?
Nejde o poplatek za ověření shody s originálem, ale o částečnou úhradu nákladů na jeho vyhotovení.
PENB v podstatě naše SVJ na nic nepotřebuje, žádnou jednotku SVJ nevlastní, podlahová plocha do 1500 m2, takže povinnost vyhotovení byla až k 31. 12. 2016, což novela zrušila. Realitka tlačí na vlastníka, že potřebuje PENB, vím, že názory jsou různé.
Napadá mě tudíž řešení, dobře vlastník písemně požádá, SVJ nechá vyhotovit a ověřenou kopii poskytne např. za poplatek 3 000 Kč. Pokud neuhradí, nedostane nic.
Zákon sice říká, že SVJ poskytne na základě písemné žádosti, ale neříká, že bezplatně.
Dávám sem odkaz, který se možná bude někomu hodit: Jsou domy, které nemusí mít PENB http://www.energoplan.cz/…z-172015.htm
Pokud máte stanovy od SČMBD, které zakazují pořizování fotokopií, tak nedostanete nic.
TN, stanovy máme svoje. Zákon o hospodaření s energií navíc hovoří o ověřené kopii či originále. Nebráníme se vlastníkovi PENB resp. ověřenou kopii poskytnout, ale za úplatu. On bude mít z prodeje bytu zisk a všichni mu na něj přispějeme úhradou PENB , to je to co se mě příčí.
Tam, kde jsem ve výboru, máme web a PENB je v PDF vyvěšený na webu. Prosazuji transparentnost.
Mám byt v SVJ spravovaný SBD, jehož předseda představenstva zakázal poskytovat vlastníkům informace vč. PENB. Chystám se soudit.
Doporučuji PENB naskenovat a budoucím zájemcům posílat emailem. Kupujícímu a realitce to musí stačit. Berte to jako prostou kopii. Když budou chtít ověřenou kopii, tak jim ji samozřejmě nechte zaplatit (počet stran x 30 Kč). Doporučuji ale požadovat onu písemnou žádost, která bude objednávkou, kdyby si to vlastník rozmyslel a náklady vám nechtěl zaplatit. Protože půjde o splatnou pohledávku, můžete si jí započíst proti přeplatku příští rok.
Zdravím, TN, asi se vzájemně nechápeme.
Nemám, namysli poplatek za vyhotovení ověřené kopie. Jako SVJ zatím PENB nemáme.
Jelikož jsme dům o celkové podlahové ploše 1 500 m2 tak by nám povinnost k jeho vyhotovení vznikla nejpozději k 31. 12. 2016. Toto novela zrušila a nyní stojíme před otázkou, zda vyhotovit na základě žádosti a zda můžeme po vlastníkovi chtít úplatu jako částečný příspěvek na náklady pořízení.
Ano, vlastník současně v rámci příspěvku na správu domu se podílí na nákladech dle podílu. Ale zde mu PENB dle některých názorů (JUDr. Švamberk) PENB umožní zvýšit cenu bytu, resp. pokud by PENB neměl tak uvádí energetickou třídu G a může chtít po výboru náhradu škody.
Takže proč bych jako vlastník někomu přispíval na vyšší zisk?
Pane kolemjdoucí.Z jakých peněz jste platili vyhotovení PENB?? předpokládám že i z peněz, které do „fondu oprav“ vložil i vlastník který byt prodává. Berte to jako službu vzájemnou, on vám přispěl na něco jiného, vy teď jemu, nevíte kdy to i vy budete potřebovat.
Vlastník, který by si nechával udělat PENB, když prodává byt, by podle mého skromného názoru musel trpět pomatením smylů. Ale třeba i takoví jsou. Inzerát: prodá se byt v panelovém domě, dům je udržovaný, v domě jsou velice nízké náklady na bydlení, energetická trída G. Tak kdo je tady cvok, vždyť si to odporuje. To je inzerát týkající se našeho domu, který běžně píše realitka.
Vlastník má, bohužel, ze zákona povinnost kupujícímu PENB předložit.
Realitka má ze zákona povinnost uvést do inzerátu energetickou třídu. Pokud realitka nemá PENB k dispozici, musí povinně uvést tu nejhorší G – mimořádně nehospodárná. A přitom klidně mohou být v domě nízké náklady na bydlení.
Kdo kupuje byt, určitě si v inzerátech nevšímá jakési energetické třídy, která nikoho absolutně nezajímá… Jediný, koho to zajímá, je SEI :-(
Přiznám se, že jsem z nekonečných novel zákona o hospodaření energií zmaten, pokud ale je zákon novelizován v tom smyslu, že PENB povinný není, tak samozřejmě vlastník nárok na nic nemá. Jako člen výboru bych dokonce hlasoval proti jeho pořízení, protože by šlo o porušení péče řádného hospodáře. Jiná situace by byla, pokud by zákon PENB nařizoval, to bych kolegy ve výboru honil a PENB pořídil pochopitelně na náklady SVJ.
Takže teď jde o to, jestli tedy zákon tuto povinnost nařizuje, nebo ne.
Názorů pana Švamberka si vážím, ale jak může jakýsi PENB zvýšit cenu bytu? Většina lidí netuší, co to je, k čemu to je a ani spousta realitek dodnes o jeho existenci nic neslyšela.
Zákon č. 406/2000 Sb. - aktuální znění od 01.01.2016
§ 7a
Průkaz energetické náročnosti
(2) Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni
a) opatřit si průkaz
1. při prodeji budovy nebo ucelené části budovy,
2. při pronájmu budovy,
3. od 1. ledna 2016 při pronájmu ucelené části budovy.
zdroj: www.zakonyprolidi.cz
- Nesouhlasím. PENB nelze udělat pro jednotlivý byt, jen pro celou budovu. Bude platit 10 let a mohou jej použít všichni – bez ohledu na to, že to momentálně nepotřebují. PENB je náklad podobného charakteru jako povinné revize, měl by se tedy financovat stejným způsobem.
- Vašemu vlastníkovi bych poradila toto. Zákon umožňuje nahradit PENB vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu nebo tepla pro bytovou jednotku za uplynulé 3 roky. Je to náhradní možnost pro případ, že vlastník požádal SVJ o PENB a nedostal jej. Stačí tedy, když mu potvrdíte převzetí žádosti a realitka mu musí dát pokoj.
- Možná na něj netlačí realitka, jen se na ni vymlouvá. :-) Protože web je plný inzerátů, kde je byt prodáván v nejhorší energetické třídě „G – mimořádně nehospodárná“ s dovětkem, že PENB ještě nebyl zhotoven. Třeba by chtěl mít v inzerátu něco lepšího, než G. :-)
Taiso, díky za názor, ale dovolím si nesouhlasit. Dům máme kompletně opraven v letech 2007/2008 (okna, zateplení, střecha). Takže SVJ PENB jej opravdu nepotřebuje.
Ano, v případě, že by si PENB vyžádali další vlastníci, bylo by jeho poskytnutí opět za poplatek.
Jen tak na okraj k čemu mě jako vlastníkovi, který byt neprodává ani nepronajímá PENB je, také k ničemu.
Jak řekl kolega ve výboru, můžeme si dát PENB zarámovat a umístit ke vstupu do domu. Proč bych měl svým podílem platit někomu zisk?
Ale já s Vámi souhlasím, podle mě PENB taky k ničemu není... je to jen způsob státu, jak dostat z lidí další peníze.
Nicméně zákon hovoří jasně, kdo má PENB zhotovit, do kdy ho má zhotovit, komu a kdy je ho povinen předložit. Tzn. nezáleží na tom, jestli jej potřebujete, nebo ne. Bohužel. Jako výbor SVJ jste za jeho zhotovení zkrátka zodpovědní.
Je to jako s ostatními státními předpisy: např. z účetní závěrky též nikdo nic nevyčte, přesto ji musíte 1x ročně zhotovit. Vlastníci ji k ničemu nepotřebují, ty zajímá vyúčtování krátkodobých a dlouhodobých záloh (kteréžto náklady bývají v závěrce pomíchané dohromady).
„Vlastníci ji k ničemu nepotřebují, ty zajímá vyúčtování krátkodobých a dlouhodobých záloh“
Psala jste, že vyúčtování dlouhodobých záloh se neprovádí.
Ráda vysvětlím, sice už poněkolikáté, ale nevadí. Prosím, dejte odkaz na příspěvek, kde jsem to psala. Nevím, který konkrétně myslíte.
Taiso, povinnost k vyhotovení je pro SVJ dána dle mého názoru neurčitě …při prodeji… pronájmu, ale neříká se kdo prodává/pronajímá. Takže opět česká klasika dva právníci tři názory.
Další odstavec říká, že vlastník může pokud SVJ neposkytne na základě písemné žádosti nahradit vyúčtováním. Nikde, ale není, že toto musíme bezplatně. Pokud shromáždění rozhodně o poskytování za úplatu neměl by s tím být podle mě problém.
Pane kolemjdoucí, myslím, že mícháte 2 pojmy dohromady.
Kdy se PENB musí zhotovit a kdy se musí předložit.
Předložit se musí při onom Vámi zmiňovaném prodeji, pronájmu.
Zhotovit se musí dle lhůt uvedených v zákoně. Jsou různé lhůty dle velikosti domu, jak jste zmínil v úvodním příspěvku.
Za nedodržení povinnosti zpracování průkazu hrozí SVJ pokuta od Státní energetické inspekce až do výše 200 000,– Kč.
Tak uvažte, jestli to za to riziko stojí…
Poslední komentáře