Změna způsobu rozúčtování z vůle výboru nebo správní firmy?

Vložil Ll (bez ověření), 2. Září 2024 - 11:39 ::

Zdravím, můžete se vyjádřit k následujícímu:

“Za r. 2022 zpracovala teplo firma T1 a poplatek za rozúčtování byl zahrnut do vyúčtování.

Za r. 2023 zpracovala teplo firma T2 a poplatek za rozúčtování nebyl zahrnut do vyúčtování jednotlivých vlastníků, ale do nákladů správní činnosti dle §1180.”

Jde mi zejména o to jestli tyto náklady lze z libovůle výboru dát do správní činnosti netransparentně skrýt před Odběrateli služeb, mám jako člen možnost toto změnit a jak Argumentovat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ufoun (bez ověření), 4. Září 2024 - 11:40

    Jedině do 30 reklamovat a pak najít další pochybení která ovlibňují výši nedoplatku a neuhradit. U nás
    bylo pochybeních u každé služby v průměru 4, neuhradila jsem nedoplatek.

    Vložil Zdenek 22, 3. Září 2024 - 8:04

    Pane Ll,
    podle § 17 písm. b) NV č. 366/2013 Sb. se náklady vlastní správní činnosti podle § 1180 odst. 2 obč. zák. rozumí zejména mj. náklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojených s užíváním jednotek, včetně provedení odečtů hodnot z poměrových měřidel spotřeby vody a ze zařízení sloužících k rozúčtování nákladů na teplo.

    Jak se ve vašem SVJ rozúčtovávají náklady na služby a jak se zachází s náklady na toto rozúčtovávání byste měli mít transparentně uvedeno ve stanovách nebo jiném vhodném dokumentu. Pokud to nemáte nikde uvedeno, pak firma T2 provádějící rozúčtovávání nákladů na teplo postupovala podle zákona a náklady na rozúčtování nezahrnula do nákladů na teplo.

    Ještě obecná poznámka.
    Do této diskuse může přispívat kdokoliv čímkoliv a je jen na vás, k jakému názoru či výkladu zákona se přikloníte.

    Vložil Li (bez ověření), 4. Září 2024 - 21:03

    Postupovala “podle zákona” nebo dle NV?

    Tak se dohodněte, je to v souladu nebo není to v souladu se zákonem, je to žalovatelné nebo to není žalovatelné, jako vadné vyúčtování?

    Současně mi odmítají vyčíslit tyto náklady na můj byt, takže já nemůžu tyto náklady přenést na nájemce, a vzniká mi tím škoda.

    K vyjednání dvoutřetinové většiny nedošlo, takže, co mám dělat, pokud nechci být jako pasivní blb který bude platit a platit a platit. Správní firma je placena, rozúčtovatcí firma je placena, výbor je placeny a já jako člen dostávám mizernou službu.

    Současně jsem si vědom toho, že nepřesvědčím většinu členů na shromáždění, protože členové to neřeší, je jim to jedno, z jakého klobouku se uhradí jaká cěc a co se vůbec hradí.

    Vložil Zdenek 22, 4. Září 2024 - 23:10

    Pane Li,
    firmy T1 i T2 na základě dodaných nákladů (faktur) za teplo a provedených odečtů měřidel provedli rozúčtování těchto nákladů na jednotlivé byty (jednotky), a toto rozúčtování spolu se svou fakturou za práce spojené s rozúčtováním předali správci. Takto se mně to jeví jako smysluplné.
    Správce v době „T1“ náklady za rozúčtování zahrnul v rozporu se zákonem a nařízení vlády do služeb za teplo.
    Správce v době „T2“ si konečně přečetl zákon a nařízení vlády a náklady na rozúčtování správně do služeb nezahrnul, ale zahrnul je do nákladů „vlastní správní činnosti SVJ“.
    Nebo takto správce postupoval podle pokynů výboru.
    V každém případě nesprávně provedené vyúčtování v době „T1“ jde za SVJ, tedy za výborem.

    Žádná škoda vám nevznikla, naopak neoprávněný prospěch za dobu „T1“, kdy jste náklady na rozúčtování, kdy byly nesprávně součástí vyúčtování, přenesl na nájemce.

    Poznámka:
    Já se tady s nikým nebudu dohadovat, už vůbec ne s Justitiánem, a v této souvislosti vás odkazuji na poznámku z mého prvního příspěvku.

    Vložil Justitianus, 3. Září 2024 - 14:21

    Pro Zdenka:
    Příslušná část nařízení vlády č. 366/2013 Sb. je samozřejmě vadná. Hlupáci ve vládě netušili co jsou „náklady vlastní správy“. Určitě sem nepatří náklady na zcela jinou činnost – poskytování služeb podle zákona č. 67/2013 Sb. o službách. To nemá s vlastní správou právnické osoby společného naprosto nic. Ale hlupáci ve vládě to tak podepsali, a místní hlupáci ten omyl opakují dokola.

    • Zdenek22: „Jak se ve vašem SVJ rozúčtovávají náklady na služby a jak se zachází s náklady na toto rozúčtovávání byste měli mít transparentně uvedeno ve stanovách nebo jiném vhodném dokumentu.“

    V tom s Vámi, Zdenku, naprosto souhlasím. I když to vůbec není nutné opatření: Náklad na poskytování služby spojené s užíváním bytu je nákladem na poskytování služby spojené s užíváním bytu. Tak je to jednoduché.

    Samozřejmě že vůbec nejde o náklad na správu domu a pozemku. Opačné tvrzení by bylo v rozporu se zákonem, v tomto případě v rozporu jak s § 1189 a § 1180 NOZ, tak i v rozporu se zákonem o účetnictví. Je to zřejmé i ze znění 2012/89/§1208. O celkové výši příspěvků na správu domu a pozemku pro příští období rozhoduje shromáždění podle 2012/89/§1208/c, kdežto o poskytování služeb se rozhoduje podle 2013/67/§3/2, případně se postupuje podle 2012/89/§1208/d. I z toho je zřejmé, že jde o odlišné ekonomické činnosti podle odlišných zákonů, které mají odlišný obsah a rozúčtují se podle odlišných pravidel obsažených v odlišných právních předpisech.

    • Zdenek22: „Pokud to nemáte nikde uvedeno, pak firma T2 provádějící rozúčtovávání nákladů na teplo postupovala podle zákona a náklady na rozúčtování nezahrnula do nákladů na teplo.“

    Mýlíte se. Firma nemá žádné právo cokoliv zahrnovat či nezahrnovat ! Firma má konat podle instrukcí od smluvního partnera, kterým je SVJ. Vyhotovení řádného vyúčtování je ze zákona povinnou součástí poskytování každé služby. Přečtěte si k tomu zákon 2013/67. Je tedy jasné že je to pouze příjemce služby, kdo bude hradit účelně vynaložené náklady spojené se službou, kterou odebírá.

    Odečet náměrů, rozúčtování a vyúčtování nákladu na poskytovanou službu je samozřejmě nedílnou součástí poskytování služby, kromě případu, kdy služba je hrazena paušálem (2013/67/§9). Náklad na tyto nezbytné činnosti je samozřejmě také nákladem na poskytování služby. Nelze to od sebe oddělit. Jen blb a česká vláda mohou tvrdit něco jiného.

    Justitianus

    Vložil Zdenek 22, 3. Září 2024 - 19:38

    Pane Justitiane,
    až se někdo bude řídit vaším názorem, že „Příslušná část nařízení vlády č. 366/2013 Sb. je samozřejmě vadná.“ a uspěje s tím u soudu, dejte prosím vědět.

    Vložil Ufoun (bez ověření), 4. Září 2024 - 11:35

    Nelze diskutovat s hlupáky je to ztráta času. Pro justina jsou vadné právní předpisy, vadné rozdudky, vadní soudci. Jen on má pravdu nikdo jiný. Porucha osobnosti.

    Vložil Justitianus, 2. Září 2024 - 22:59

    Ano, mohu se vyjádřit.

    • „… poplatek za rozúčtování nebyl zahrnut do vyúčtování jednotlivých vlastníků, ale do nákladů správní činnosti dle §1180“

    Toto sdělení napsal totální blb, který netuší jaké činnosti vykonává právnická osoba SVJ, neví jaký je obsah těchto činností, a nezná kterými právními předpisy se při tom SVJ řídí. K činnostem SVJ patří:

    1. Správa cizího majetku (cizího domu a pozemku) podle 2012/89/§1180/1.
    2. Vlastní správa právnické osoby SVJ (správa vlastního majetku a vlastního jmění, bankovních účtů SVJ, pohledávek a závazků, vedení účetnictví a plnění povinností SVJ vůči orgánům státu) podle 2012/89/§1180/2.
    3. Poskytování služeb spojených s užíváním bytů podle 2015/67/§2/1/a/2.
    4. Pojištění domu sjednané vlastním jménem (SVJ jedná jako pojistník cizího majetku a je zároveň i pojištěným) podle 2012/89/§2758 a následujících.
    5. Pronajímání společných prostorů domu (SVJ jedná jako nepřímý zástupce vlastníka) podle 2012/89/§2201 a následujících.

    Z uvedeného je zřejmé, že vyúčtování služeb spadá pouze do činnosti č. 3 – pokytování služeb. Určitě se nejedná ani o správu cizího majetku (č. 1), ani o správu právnické osoby SVJ (č. 2). Jistě také nejde o pojištění cizího majetku (č.4), ani o pronájem společné části (č. 5).


    Pokud existuje blb, který toto nechápe, ať si zkusí představit dům s 26 jednotkami: z toho je 20 bytů a 6 garáží. Do garáží se ovšem nedodávají služby vytápění, dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu, odvoz komunálního odpadu.

    Otázky pro vaše hloupé statutáry:

    • Opravdu chcete rozúčtovat náklad na vyúčtování služeb vlastníkům VŠECH jednotek?
    • Nenapadlo vás, že jde o zjevný rozpor se zákonem i s dobrými mravy?
    • Nenapadlo vás, že náklad spojený pouze s rozúčtováním a vyúčtováním služeb je v účetnictví veden jako náklad na poskytovńí služeb?
    • Nenapadlo vás, že náklady na rozúčtování a vyúčtování služeb musí nést pouze ti, kdo tyto služby přijímají?

    Podle 2015/67/§5/1 platí, že způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období. Toto platí samozřejmě nejen pro rozúčtování nákladů na jednotlivé služby, ale i pro rozúčtování nákladů na provedení rozúčtování a vyúčtování služeb.

    Z uvedeného plyne, že žádný správce není oprávněn o tomto rozhodovat. Do toho správci vůbec nic není.

    Justitianus

    Vložil Li (bez ověření), 4. Září 2024 - 21:04

    Správce to zdůvodnil tak, že mu to takhle předhodila nová rozúčtovávací firma T2.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".