Změna vytápění
Hezký den,prosím má právo majitel bytu mě jako nájemce nutit k jinému způsobu vytápění?Mám v bytě krbová kamna která bez problému vytopí celý prostor bytu,pořizovala jsem je na své náklady do tehdejšího bytu 2.kategorie.V bytě topím a tedy se ptám,musím se připojit na dálkové vytápění??Pokud ano,prosím dle jakého zákona?? Předem moc děkuji za odpověď,Michalová
Kdybyste byla vlastníkem bytu, odpověděl bych, že obdobný případ se zde už řešil.
Ovšem jako nájemci Vám nic není do toho, jaký způsob vytápění zvolí vlastník bytu. Ze stejného důvodu se Vy nemusíte připojit na dálkové vytápění. Svůj byt k němu připojí vlastník podle svého uvážení.
lake
Trochu nechápu – myslíte tím,že si kdykoliv může majitel bytu mně jako nájemci přikázat topit dálkovým vytápěním?/Kdo mi proplatí náklady na dřevo,které mi schne několik let dopředu a kamna která také nabyla za pakatel mám vyhodit z balkonu nebo pod cenou prodat?/ Jde o to,že mám stávající smlouvu s pozemkovým fondem,ve které stojí způsob vytápění -vlastní..Poté bytovku koupil náš současný majitel,v obci se mezitím dostavěla kotelna na štěpku a tak někteří z ostatních sousedů,jež měli v bytě radiátory využili možnosti a napojili se na centrální kotelnu.Já radiátory v bytě neměla a tak jsem našla tento způsob,který mi naprosto vyhovoje.. Problém samozřejmě nastal v rozúčtování tepla ve společných prostorách,to jsem tu o pomoc žádala a bylo mi odpovězeno.. Jde o to,že nejsem proti,aby si majitel v bytě dobudoval radiátory,nesouhlasím však s tím,že by mi měl právo přikazovat jak a čím mám topit,zejména dokud nejsou vyměněná stávající okna za nová,/včetně balkonových oken na chodbách a chybějících sklepních okének – ona teplota ve společných prostorách nedosahuje ani 15st.C/není zateplená fasáda,čištění a revizi komínu si provádím sama na své náklady.. Ročně bych připojením ke kotelně přišla o cca 16tisíc Kč,což pro mne na rodičovské znamená celkem slušnou rodinnou dovolenou.. Díky za Vaše odpovědi,bohužel nevím kde najít odpověď na mou otázku..Michalová
Ještě se podívejte do nájemní smlouvy. Pokud je v ní uvedeno topení lokální na pevná paliva, měl by to vlastník bytu respektovat.
Ovšem pokud to v nájemní smlouvě nemáte, pak vlastník skutečně může provádět úpravy bytu, včetně např. výměny oken, podlahových krytin, připojení na centrální zdroj tepla.
Jako nájemce máte pouze právo na snížení nájmu po dobu stavebních prací, které vás nadměrně obtěžují, nebo na náhradní bydlení na dobu rekonstrukce.
lake
Poslední komentáře