Změna předsedajícího schůze

Vložil Daniel (bez ověření), 1. Listopad 2015 - 9:30 ::

Schůze shromáždění, kterou řídí předseda výboru tak, že nedodržuje program schůze, při pro něho nevýhodném nečekaném vývoji schůzi chce ukončit s tím, že se schůze musí opakovat, zřejmě proto, aby mohl mezitím ovlivnit některé členy pro změnu názoru v jeho prospěch.

Ve stanovách (SVJ2000) máme : Jednání shromáždění organizuje a řídí předseda výboru nebo člen výboru, kterého výbor řízením pověřil.

Výbor má 3 členy a ostatní dva by byli ochotni během takové situace pověřit jednoho z nich řízením pokračování schůze.

Otázka : Lze vůbec během schůze předsedajícího takto „násilně“ vyměnit ? Jestli ano, jak to prakticky legálně provést ? Nebo se musí svolat nová schůze a na ní ti dva členové od začátku pověří jiného člena výboru řízením schůze ? Jednací řád bohužel žádný nemáme.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 1. Listopad 2015 - 12:53

    Danieli, máte ve stanovách uvedeno: „Jednání shromáždění organizuje a řídí předseda výboru nebo člen výboru, kterého výbor řízením pověřil.“

    Za prvé: nepíše se tam nic o tom, že by předseda byl oprávněn ukončovat probíhající shromáždění. Pouze shromáždění organizuje a řídí.

    • Organizovat shromáždění znamená stanovit datum a místo, zajistit pozvánky, hlasovací seznamy, listinu přítomných, případně podklady pro jednání, zajistit místnost.
    • Řídit shromáždění znamená udělovat slovo, vyhlašovat hlasování atd. Není to totéž co ukončit shromáždění! Pochopte, že shromáždění bude ukončeno až se účastníci usnesou, že se končí. Nebo o tom snad máte ve stanovách něco jiného?

    Nejednejte jako děti a nemusíte zde řešit neexistující, umělé problémy. Vlastníci jednotek v domě se chovají jako malí ustrašení školáčci v první třídě: „Pan učitel řekl, že shromáždění končí, tak musíme jít domů“. Uvědomte si laskavě, že vy, vlastníci, jste pány domu. Vy také tvoříte nejvyšší orgán SVJ.

    Pokud jde o výbor:
    Ve stanovách máte mít povinně: „orgány společenství, jejich práva a povinnosti a způsob jejich svolávání“. Výbor je orgánem společenství. Má-li výbor rozhodnout o tom, že shromáždění bude vést jiná oaoba nežli předseda, musí se výbor k tomuto rozhodnutí asi sejít a teprve pak může rozhodnout, ne? Co o tom máte uvedeno ve stanovách? Zda výbor má být předem svolán, v jakém předstihu a kdo jej případně svolá – to všechno si najděte ve vašich stanovách. My je neznáme.

    lake

    Vložil Daniel2 (bez ověření), 1. Listopad 2015 - 18:23

    Děkuji za odpověď. Ve stanovách (prakticky vzorové) je,že výbor se schází dle potřeby a svolává jej předseda nebo výborem písemně pověřený člen výboru. Lhůty řešeny nejsou.

    Znamená to tedy, že pokud by se měl během schůze shromáždění změnit předsedající,tak by se musel sejít výbor a zvolit nového předsedajícího? Jak to v tom případě zrealizovat, když předseda by nechtěl,ostatní dva členové výboru i většina přítomných členů SVJ by to chtěla? Je to vůbec realizovatelné v tomto případě ?

    Vložil JaVa, 1. Listopad 2015 - 11:14

    Doporučuji změnu předsedy výboru společenství vlastníků,změna stanov by u vás nic neřešila.Ke svolání vlastního shromáždění potřebujete více než 25% všech hlasů.Toto shromáždění pak bude řídit ten koho si tito svolávající určí a předseda utře nos.Budete-li mít dostatečné zázemí,můžete si dát jako i jako jeden z bodů odvolání předsedy výboru společenství popř.celého výboru.Když to nejsou ti ostatní členové výboru schopni udělat sami.Samozřej­mě,pokud máte za tento všeho schopný výbor předem domluvenu náhradu!!!JaVa

    Vložil Daniel2 (bez ověření), 1. Listopad 2015 - 11:30

    Děkuji za rady. Já však stále prosím o odpovědi na mé konkrétní původní otázky, jestli to lze legálně řešit ještě na té původní schůzi, když by byla podpora a ochota zbývajících dvou členů výboru i většiny přítomných.

    Vložil JaVa, 1. Listopad 2015 - 12:48

    Váš výbor má tři členy.Tito tři členové si ze svého středu demokraticky zvolili svého předsedu.Čili pouze tito Vámi uvedení zbývající dva členové výboru mohou pověřit jednoho z těch dvou řízením shromáždění,když se jim nelíbí jak ta shromáždění řídí předseda. Rozhoduje většina 2:1!.Ostatní přítomní vlastníci, pokud nesvolali shromáždění způsobem,který jsem Vám již naznačil,na změnu předsedajícího žádné právo nemají. JaVa

    Vložil Vlastiks, 1. Listopad 2015 - 9:52

    Je-li „Vás dost“, tak si svolejte vlastní schůzi, s vlastním programem, a řiďte si ji sami.

    Vložil Daniel2 (bez ověření), 1. Listopad 2015 - 10:01

    Já bych poprosil hlavně o odpovědi na mé otázky, mohou se hodit i dalším čtenářům.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".