Změna předsedajícího schůze
Schůze shromáždění, kterou řídí předseda výboru tak, že nedodržuje program schůze, při pro něho nevýhodném nečekaném vývoji schůzi chce ukončit s tím, že se schůze musí opakovat, zřejmě proto, aby mohl mezitím ovlivnit některé členy pro změnu názoru v jeho prospěch.
Ve stanovách (SVJ2000) máme : Jednání shromáždění organizuje a řídí předseda výboru nebo člen výboru, kterého výbor řízením pověřil.
Výbor má 3 členy a ostatní dva by byli ochotni během takové situace pověřit jednoho z nich řízením pokračování schůze.
Otázka : Lze vůbec během schůze předsedajícího takto „násilně“ vyměnit ? Jestli ano, jak to prakticky legálně provést ? Nebo se musí svolat nová schůze a na ní ti dva členové od začátku pověří jiného člena výboru řízením schůze ? Jednací řád bohužel žádný nemáme.
Danieli, máte ve stanovách uvedeno: „Jednání shromáždění organizuje a řídí předseda výboru nebo člen výboru, kterého výbor řízením pověřil.“
Za prvé: nepíše se tam nic o tom, že by předseda byl oprávněn ukončovat probíhající shromáždění. Pouze shromáždění organizuje a řídí.
- Organizovat shromáždění znamená stanovit datum a místo, zajistit pozvánky, hlasovací seznamy, listinu přítomných, případně podklady pro jednání, zajistit místnost.
- Řídit shromáždění znamená udělovat slovo, vyhlašovat hlasování atd. Není to totéž co ukončit shromáždění! Pochopte, že shromáždění bude ukončeno až se účastníci usnesou, že se končí. Nebo o tom snad máte ve stanovách něco jiného?
Nejednejte jako děti a nemusíte zde řešit neexistující, umělé problémy. Vlastníci jednotek v domě se chovají jako malí ustrašení školáčci v první třídě: „Pan učitel řekl, že shromáždění končí, tak musíme jít domů“. Uvědomte si laskavě, že vy, vlastníci, jste pány domu. Vy také tvoříte nejvyšší orgán SVJ.
Pokud jde o výbor:
Ve stanovách máte mít povinně: „orgány společenství, jejich práva
a povinnosti a způsob jejich svolávání“. Výbor je orgánem
společenství. Má-li výbor rozhodnout o tom, že shromáždění bude vést
jiná oaoba nežli předseda, musí se výbor k tomuto rozhodnutí asi sejít a
teprve pak může rozhodnout, ne? Co o tom máte uvedeno ve stanovách? Zda
výbor má být předem svolán, v jakém předstihu a kdo jej případně
svolá – to všechno si najděte ve vašich stanovách. My je neznáme.
lake
Děkuji za odpověď. Ve stanovách (prakticky vzorové) je,že výbor se schází dle potřeby a svolává jej předseda nebo výborem písemně pověřený člen výboru. Lhůty řešeny nejsou.
Znamená to tedy, že pokud by se měl během schůze shromáždění změnit předsedající,tak by se musel sejít výbor a zvolit nového předsedajícího? Jak to v tom případě zrealizovat, když předseda by nechtěl,ostatní dva členové výboru i většina přítomných členů SVJ by to chtěla? Je to vůbec realizovatelné v tomto případě ?
Doporučuji změnu předsedy výboru společenství vlastníků,změna stanov by u vás nic neřešila.Ke svolání vlastního shromáždění potřebujete více než 25% všech hlasů.Toto shromáždění pak bude řídit ten koho si tito svolávající určí a předseda utře nos.Budete-li mít dostatečné zázemí,můžete si dát jako i jako jeden z bodů odvolání předsedy výboru společenství popř.celého výboru.Když to nejsou ti ostatní členové výboru schopni udělat sami.Samozřejmě,pokud máte za tento všeho schopný výbor předem domluvenu náhradu!!!JaVa
Děkuji za rady. Já však stále prosím o odpovědi na mé konkrétní původní otázky, jestli to lze legálně řešit ještě na té původní schůzi, když by byla podpora a ochota zbývajících dvou členů výboru i většiny přítomných.
Váš výbor má tři členy.Tito tři členové si ze svého středu demokraticky zvolili svého předsedu.Čili pouze tito Vámi uvedení zbývající dva členové výboru mohou pověřit jednoho z těch dvou řízením shromáždění,když se jim nelíbí jak ta shromáždění řídí předseda. Rozhoduje většina 2:1!.Ostatní přítomní vlastníci, pokud nesvolali shromáždění způsobem,který jsem Vám již naznačil,na změnu předsedajícího žádné právo nemají. JaVa
Je-li „Vás dost“, tak si svolejte vlastní schůzi, s vlastním programem, a řiďte si ji sami.
Poslední komentáře