ZMĚNA POUŽÍVÁNÍ SPOLEČNÝCH PROSTOR.
Do nedávné doby společné prostory-3 místnosti-prádelna,sušárna,kočárkárna sloužily původnímu účelu.Současný výbor SVJ nám dal k dispozici kočárkárnu jako úložnu kol a z půle sušárnu.Pro prádelnu také chystá jiné využití.Ze sušárny má sklad SVJ.Protože čtu váš informační portál /předseda prý o něm neví/,vím o potřebě změny kolaudace.Podle předsedy to není nutné a zbytečně bychom platili stavebnímu odboru.Takto to nadnese na schůzi / nechce slyšet o shromáždění/ a jeho ovečky přikývnou a na mně se otočí,co zase mám proti výboru.Je třeba,aby se řídilo SVJ dle dané legislativy a nebo podle jejich vlastní,zejména u řešení vnitřních záležitostí SVJ?Je to nesmysl,ale u nás to tak funguje a většině se to líbí.Nenavrhujte mi odstěhování,nebo jít do výboru,jsem už dlouholetý kmet.Přál bych si,aby právo a zákon v činnosti SVJ stálo nad vzájemnými vztahy a řídilo veškeré konání společenství.
Už jsem z toho jelen. V Prohlášení vlastníka je psáno, že společenství má v domě k dispozici prádelnu, sušárnu a kočárkárnu. Na schůzi bylo „odhlasováno“, že budou tyto tři prostory pronajaty jednotlivým členům SVJ jako sklepy. Peníze z pronájmu se přelijí do fondu oprav. 30 procent vlastníků s tímto nesouhlasilo, protože nemají kde sušit prádlo a kam ukládat kola. Byli jsme ale přehlasováni: o způsobu využití společných prostor prý rozhoduje společenství prostou většinou. Domnívala jsem se, že to není pravda, ale už dva právníci mi řekli, že je to opravdu tak. Z diskusí zde na portálu se mi zdá, že to tak není. Opravdu už nevím, kde je pravda. Poradíte, prosím? Díky.
Paní Horská, napsala jste: „V Prohlášení vlastníka je psáno,
že společenství má v domě k dispozici prádelnu, sušárnu a
kočárkárnu.“.
Nemáte pravdu. Společenství nemá v domě
„k dispozici“ vůbec nic. Není oprávněno užívat ani jediný metr
čtvereční plochy domu. SVJ je pouhý sluha vlastníka. Navíc Prohlášení
vlastníka bylo vloženo do katastru dávno před tím, než společenství
vůbec vzniklo.
O obdobné situaci se zde psalo vícekrát, viz štítek nebo namátkou tady: http://www.portalsvj.cz/…ch-prostor-0#….
O užívání společných prostor prádelna, kočárkárna, kolárna nerozhoduje společenství. To je naprosto nesmyslné tvrzení, i kdyby to tvrdil jakýsi JUDr. či PUDr. Užívání těchto prostor je dáno kolaudačním rozhodnutím Stavebního úřadu. Tomu musí odpovédat i obsah Prohlášení vlastníka. Způsob užívání místností nelze svévolně měnit bez svolení úřadu, pouhým většinovým rozhodováním vlastníka. A už vůbec ne rozhodováním SVJ či výboru.
Pokud v domě podle kolaudačního rozhodnutí existují společné prostory, určené rozhodnutím Stavebního úřadu jako společné příslušenství bytů, pak ke změně je nutné:
- veřejnoprávní povolení Stavebního úřadu ke změně ve způsobu užívání (uděluje se na žádost vlastníka stavby, nikoliv na žádost SVJ),
- oprávnění většinových spoluvlastníků ke změně skutečností obsažených v Prohlášení vlastníka (získává se hlasováním podle § 11 odst. 4 ZOVB).
O užívání ostatních společných místností a prostor v domě rozhoduje vlastník tohoto prostoru. To jest všichni spoluvlastníci. V tom mají vaši právníci pravdu. Nerozhoduje společenství, které v domě nic nevlastní, ani výbor. Jak už jsem napsal, společenství je v domě pouhým sluhou a nemá žádné právo rozhodovat o cizím majetku. SVJ je zavázáno přijatým rozhodnutím vlastníka budovy (je povinno se jím nadále řídit). Inu – služebník, který zajišťuje správu, opravy a provoz domu.
Jestliže bude většinově rozhodnuto o vyloučení jednotlivého vlastníka z užívání některé společné místnosti, má nárok na finanční úhradu ve výši odpovídající nájemnému v místě obvyklému za obdobný předmět nájmu. Je ovšemže nutno se o tuto částku přihlásit, a to buď vůči těm, kdo společnou místnost výhradně užívají, nebo přímo vůči SVJ – právnické osobě. SVJ se již samo postará, aby částku vybralo a předalo vyloučenému spoluvlastníkovi.
lake
„Je ovšemže nutno se o tuto částku přihlásit,“
Souhlas, jenže:
„a to buď vůči těm, kdo společnou místnost výhradně užívají, nebo přímo vůči SVJ – právnické osobě. SVJ se již samo postará, aby částku vybralo a předalo vyloučenému spoluvlastníkovi.“
To je právě zásadní problém. Mám zažalovat jedno SVJ, a nebo každého ze 64 vlastníků? Pokud se nerozhodnu správně, soud žalobu zamítne už jenom z tohoto důvodu.
Otázka je obecnější a stála by za zvláštní vlákno. Na kom požadovat náhradu škody vznikou v důsledku zásahu do majetku ve správě SVJ? Na SVJ nebo na vlastníkovi?
Obávám se, že tato otázka je v rozhodovací praxi soudů dosud neřešena. Budete první.
Dokonce ani základní otázka zda jde o nárok z bezdůvodného obohacení ostatních spoluvlastníků, nebo o nárok vyplývající ze samotného spoluvlastnického vztahu, neřešily soudy v minulosti shodně. Odkazy na judikáty najdete zde: http://www.portalsvj.cz/…h-casti-domu.
Je tam uveden i rozsudek NS 22 Cdo 5330/2008: spoluvlastník provedl nutnou opravu domu svým nákladem. Vzhledem k tomu, že šlo o činnost spadající pod správu domu, rozhodl soud, že je oprávněn vymáhat úhradu na SVJ přímo. Nemusí vymáhat na spoluvlastnících, jejichž majetek opravil.
Zda může vlastník také vymáhat přímo na SVJ náhradu za své vyloučení z užívání společných prostor, je závislé na definici pojmu „správa domu“. Takovou definici však ZoVB neobsahuje.
Soudy v judikatorní praxi dovodily ve více případech, že SVJ je aktivně legitimováno v záležitostech, které se týkají společných částí domu (kouření na společné chodbě, obtěžování hlukem ze silniční dopravy na Pražském okruhu). Pasivní legitimaci SVJ ve věci společných prostor však soudy (pokud vím) zatím neřešily.
Soudím, že pokud zákaz vydává SVJ na základě většinového rozhodnutí a např. k zamezení vstupu nechá výbor vyměnit klíče od společné místnosti, pak je to přímo SVJ, kdo vlastníkovi zabraňuje užívat jím spoluvlastněný majetek. Můj názor: Žalováno o finanční náhradu může být SVJ.
lake
Není to tak, právnící nemají pravdu. Právnící vychází z Obč. zákoníků ne ze Zákona o VB. S někým se spojte, podejte žalobu, soud usnesení o pronájmu nebo i pronájem zruší, platí Prohlášení vlastníka. Soud vyhrajete, prádelnu, sušárnu a kočárkárnu budete mít dál k dispozici. Akorát musíte žalobu vhodně formulovat.
Pane Plešatý, vaše příspěvky jsou úžasně poučné. Píšete: Současný výbor SVJ nám dal k dispozici kočárkárnu jako úložnu kol a z půle sušárnu.Pro prádelnu také chystá jiné využití.Ze sušárny má sklad SVJ. Žasnu, u vás je snad vlastníkem kočárkárny, sušárny a prádelny, nebo snad celého domu výbor? Copak váš výbor má právo přidělovat a dávat někomu k dispozici to, co mu nepatří?
Ano,je to tak.Už nebudu chodit na schůze /neuznávají shromáždění/,jsem jako nepřítel státu.Vedou to jako schůze ROH či KSČ,většina poslušně přijímá důrazné návrhy výboru SVJ,jsou jedné krvé-dělníci , nic proti dělníkům,je to tady spíše o přirozené inteligenci.Oni se tak starají,co proti nim mám,to mi říkají.Většina nerozumí či nepochopila podstatu SVJ a v tom vidím problém,zejména při hlasování.
No to je ovšem chyba, nesmíte to vzdát. Jednou se vyplatí investovat do institutu Přehlasovaný vlastník a soud ty ptákoviny zruší. Pak shromáždění budou uznávat. To, že většina nepochopila podstatu SVJ není jenom problém u vás. U nás zase o takovém člověku který říká, že to má fungovat podle zákona říkají, že nechce spolupracovat. To se mi taky líbí, to je dobrý.
Děkuji za povzbuzení a za odpověď v diskusi.Jednou jsem se ptal a dole se objevila poznámka blábol.Tak jsem se obával výsměchu.Dnes přetekla míra mé snášenlivosti a to po rozhovoru s předsedou SVJ,který mně velmi překvapil mírou nadřazenosti nad jakýmkoli legislativním postupem.Tak jsem potřeboval podporu od znalých a zkušených.
Poslední komentáře