Zkušenosti s ventilačními turbínami
Dobrý den, zajímaly by mě Vaše názory a zkušenosti s ventilačními turbínami, které nahrazují hlučné elektrické ventilátory.
Vít Logner
Kdy by mel nekdo zajem, nabizi nase firma dodani stresnich ventilatoru znacky VILPE. https://www.vilpe.cz/…eska-400×400 Zapojeni na 230V, motor sam je ale na stejnosmerny proud, mame k tomu i tyristorovy regulator https://www.vilpe.cz/…ulator-0–10v telefon na me je 731441656, dekuji
Zdravím Vás, vím reaguji na několik let starý příspěvek, ale dovolím si pár slov. Jsem vyučen jako elektrikář – silnoproudař a ventilátory a vzduchotechnika jsou dlouhá léta mým koníčkem. Jak je již zde uvedeno tak rotační hlavice LOMANCO nejsou ta správná volba na střechy panelových domů. Prosím Vás na internetu existuje spousta mýtů a nesmyslů o větrání Lomanco a házení špíny na dosavadní větrací systémy. Tech typů systémů bylo více – příklad: Rok 1964 – 1972 – na střeše axiální potrubní ventilátor + cagi hlavice. Rok 1972 – 1984 – diagonální ventilátory DVJ 280 až DVJ 450 Rok 1984 až 1993 – nízkotlaká radiální ventilační jednotka typu NRC 8 o, které se mluví jako o legendě. ( hranáč s několika výdechy a sběrným potrubí ) Problém ventilátorů je, že od doby výstavby se o to nikdo většinou nestaral Ano – stářím nebo nekvalitním provedením chod ventilátorů mohl rušit nájemníky bydlící pod střechou. Tedy blízko od ventilátorů. Ovšem k jádru věci! Ani jeden z ventilátorů co zde uvádím nevyvíjí tak velký odpor vzduchu tím, že stojí jako rotující hlavice Lomanco. I přes stojící ventilátor vzduch bez potíží projde. Oprava ventilátoru? Pokud je málo prostředků a společenství nemá dostatek financí tak postačí – výměna ložisek ( cena materiálu na jeden ventilátor 100 – 250kč )železný kartáč a základová barva. Oprava elektroinstalace odborníkem a revize rozvodných krabic v bytových jádrech a nevidím důvod proč stávající systém nevyužívat. Ano přiznám má to nevýhody, že můj byt je také větrán i když si to já teď nepřeji. A energetická náročnost? Pokud nastavíte čas chodu ventilátoru na cca 3 – 5 minut tak to bohatě stačí. Zkušenost s hlavicemi Lomanco mám negativní. U mého dědy 8 podlažní dům rok 1982 se po montáži systému Lomanco začaly špatně větrat bytová jádra a pach ze spodních bytů se začal projevovat už ve třetím patře ze sedmi!!! Jako fanda a kutil, předseda SVJ mohu za sebe doporučit:
- promyšlení opravy stávajícího systému
- odbornou firmou udělat výměnu zařízení
- nebo nejlevnější varianta – demontáž stávajících ventilátorů a nahrazení vzduchotechnickými hlavicemi CAGI. ( doporučuji od fy. Vakkos )
Pozor! Nelze tak provést u hranatých ventilátorů NRC, kde jsou dvě šachtice svedeny do sběrného potrubí. Doufám, že jsem nikoho tímto příspěvkem neurazil nebo nenaštval. Jak uvádím větrání je můj koníček – případné dotazy rád zodpovím MichalMechanik@seznam.cz neb odborná literatura na internetu.
Děkuji
Jen pár poznámek:
Původní motorové centrální jednotky byly schopné vyvodit podtlak 200 Pa při projektovaném průtoku. Takový podtlak umožňoval používat na vstupu potrubí filtry. Ty bránily pronikání tuků z kuchyňského odsavače a nečistot obecně do potrubí. A distribuci hmyzu mezi byty.
Dnešní pokusy nahradit centrální odsávání mikroventilátorky instalovanými do potrubí a ozdobnou „turbo“ hlavicí na střeše jsou směšné, hloupé a nebezpečné.
Směšné jsou proto, že jejich výkon je směšný.
Hloupé proto, jak jsou instalovány. V naprosté většině do stávajícího potrubí a to do každého zvlášť a spouštěné jsou také každý zvlášť. Při dnešním zvyku instalovat ponorkově těsná okna z PVC nemá takový ventilátorek kde vzít čistý vzduch. Jediné vstupy vzduchu s nízkým odporem jsou jen ty třiceticentimetrové roury centrálního systému. Pokud má byt jen jednu, nestane se po zapnutí ventilátorku nic. Pokud má roury dvě – kuchyňskou a WC+koupelnovou, nastane varianta obzvlášť hloupá. Spuštěním kuchyňského ventilátorku se vzduch z kuchyně tlačí do roury kuchyňské a místo něj se do koupelny a záchoda saje „čerstvý“ vzduch z druhé roury. Spuštěním ventilátorku na záchodě se částečně tento vzduch přímo přefukuje do koupelny, částečně se posílá rourou jinam a místo něj se do kuchyně nasává odpadní vzduch z jiných kuchyní. Někteří poučenější se snaží bránit uvedenému montáží klapek s pružinkou, které fungují pár týdnů, než se zanesou nečistotami, jiní klapkami s motorovým pohonem. Ty vydrží déle. Ale větrání nedosáhnou stejně. Čerstvý vzduch není kde vzít. Dírkami na prst v průměru v kuchyni ani škvírou nad rohožkou u vchodových dveří toho svým zanedbatelným výkonem ty ventilátorky moc nesvedou.
A nebezpečné jsou proto, že odstraněním filtrů se dosáhne usazení několikamilimetrových vrstev prachu prosyceného tukem v potrubí. A čínské náhražky motorků se po zanešení ventilátorku tímto svinstvem časem zastaví, přehřejí a v horším případě připravený tuk zapálí. A v takovém desetipatrovém komíně oheň už nikdo nezastaví. A pojišťovna se bude smát, až se bude za břicho popadat.
jako předseda SVJ Vám řeknu,že s domácími úpravami většinou nehnete.Nemáte totiž pravomoc kontrolovat většinu stavebních úprav a porovnávat je s bezpečnostními předpisy. Jako technik SBD Vám řeknu,že čistit ( nebo alespoň vyčistit stávající vzduchotechniku ) napadne 1% výborů SVJ… a jako likvidátor poj.událostí Vám řeknu,že při likvidaci požáru bych se chytl každého prdu,kdy můžu strhnout nějaká % z náhrady. Nečistili jste ? Neudržujete v řádném tech.stavu…- 20% .Neznalost neomlouvá. a jako myslící člověk nechci vdechovat fekální bakterie a spory plísní,usazené ve vzduchotechnice.Ani vlastní,ani cizí. Po prostudování debat laických i odborných musím přiznat,že módní rotující hlavice nemají pomocí větru sílu vysát vzduchotechniku .Možná v zimě pomoci stoupajícího teplého vzduchu,ale v létě určitě ne.
Jen podotýkám, že otevřené okno v kombinaci s mikroventilátorkem funguje jen v bezvětří nebo při správném směru větru.
Před použitím ventilačních turbín je třeba posoudit tlaky a průtoky. Ventilační turbíny pracují s tlaky v desítkách Pascalů. Pokud je vzduchotechnika navržena na ventilátory, které pracují s tlaky ve stovkách Pascalů, nemá smysl o ventilačních turbínách vůbec uvažovat (ani motorem poháněných). Je však dost panelových domů (alespoň v Praze), u kterých je vzduchotechnika navržena bez centrálních ventilátorů využívající pouze komínového efektu – náš případ – panelák 12 pater. Ventilační turbíny nám trochu zlepšili situaci. Přesto to není ideální, protože jsou závislé na větru a teplotě. Přesto u nás v horních bytech dochází šíření pachů z nižších bytů a kondenzaci vlhkosti na stěnách a oknech z důvodu vyšší vlhkosti vzduchu. Proto uvažujeme o podtlakem řízeném střešním ventilátoru (např. http://www.elektrodesign.cz/…ntilatory-mx) nebo o podtlakem řízené motorizované turbíně (např. http://www.univent.cz/…i-system-hvh).
Pokud máte těsné stoupací potrubí vzduchotechniky, tak bych místo ventilátorů zvážil těsné zpětné klapky (např. http://www.elektrodesign.cz/…petna-klapka). Vyjde to řádově levněji než střešní ventilátory.
Neuvádíte výrobce (značku) rotačních větracích hlavic.
http://www.lomanco.cz/otazky.php
na svých stránkách (poslední odpověď) doporučuje „umístit pomocný malý ventilátor na zvýšené odvětrání prostoru“
Je ze strany výrobce fair, když uvádí, že jeho větrací hlavice nejsou dostatečně účinné, ač formulace je poněkud zavádějící, byť jednoznačně čitelná.
Pokud někdo potřebuje pomoci s rozšifrováním textu:
Místo jednoho elektrického ventilátoru centrálního odsávání, jehož údržba se děje bez vstupu do bytových jednotek, uvedený výrobce doporučuje umístit elektrické ventilátory na všech vstupech vzduchotechniky v bytových jednotkách.
Poruchovost podle shora uvedeného doporučení násobně vzroste, kontrola požární bezpečnosti se stane neuskutečnitelná.
Tyhle turbíny se ve své americké domovině především používají pro odvětrání podstřešních prostorů, zabudování do vzduchotechniky je spíše věcí menších objektů. To proto, že tlakový výkon těchto turbín je mizivý, takže s přibývajícím odporem (který vzniká např třením vzduchu o potrubí, kolena, odbočky apod.) objem transportovaného vzduchu hodně rychle klesá. Pro zajímavost dodám, že Lomanco v době kdy vstupovalo na trh uvádělo výkonostní křivky turbín, hodnoty byly opravdu velmi malé, pak na 10 let neuváděli raději nic kromě úžasného objemu vzduchu, který turbína zvládne. Na webu měli jeden čas i úžasnou hlášku ve smyslu, že lomanco se točí, protože v potrubí proudí vzduch. Celkově je možno říci, že turbína určitý efekt má, ale je poměrně malý a prakticky vždy bude muset být kombinovaný s lokálními ventilátory s těsnícími klapkami případně centrálním ventilátorem. Pokud máte větší objekt nechte si navrhnout úpravy vzduchotechniky projektantem TZB.
Děkuji za Váš příspěvek. Jak jsem psal níže, jedná se o malý panelový dům s 11 bytovými jednotkami. Myslím si, že při užití ventilátoru v digestoři a v koupelně by se mělo zlepšit stav větrání. Oproti stavu, kdy nefunguje ani jeden střešní ventilátor.
Sousedům bude pumpovat zápach do bytu. A rotační hlavice nepomůže vůbec ničemu. Díra bez hlavice funguje líp. Jenže do ní prší. Hlavice typu stříška proti dešti s krátkým rukávem kolem (proti dešti za větru) typu CAGI má výkon stejný jako ty rotační ozdoby. Ale nemá pohyblivé díly. Takže je věčná. A levnější.
Největší odpor asi bude mít filtr na vstupu do potrubí. Ty atrapy od Lomanca trochu fungují jen tam, kde filtry odstranili. Bez filtrů se ovšem barákem šíří moli a jiná havěť. A potrubí se zevnitř pokrývá tukem a prachem. To se osvědčí zejména při požáru. Ten pomůže založit třeba čínská atrapa ventilátoru v kuchyňském odsavači. A pojišťovna se takovým chytrákům vysměje.
Děkuji za reakci. Podobný článek jsem četl. Mě jde o osobní poznatky od někoho, kdo si to nechal namontovat. U nás jedna o panelový dům se 4 podlažími. Stav je takový, že ventilátory jsou odpojené a nevětrá se vůbec. Myslíte si, že by to mohlo zlepšit danou situaci?
Počkejte, třeba se najde někdo, kdo Vám ty hlavice podchválí. Fyzika je ovšem proti. Mimochodem, vyrábějí se i hlavice bez pohyblivých dílů srovnatelně (ne)účinné a podstatně levnější. Pokud chcete větrat, pak nejjednodušší a pravděpodobně i nejlevnější bude opravit stávající systém. Nejspíš má jenom vypnutý jistič.
Jističem to určitě nebude, když je přívod el. odpojen a elektroměr je odmontován. Vrtá mi ale hlavou, že naproti na stejném paneláku to namontovali a pak vedlejší vchod taky. Přeci když to nefunguje proč si to tam dali?
Vaši sousedi nejsou jediní, mají to tisíce domů. A běžte se zeptat, případně osobně omrknout, jak to běhá.
To bych rád, ale je to trochu složitější. Jestě mě zaraží, že se mi nepodařilo najít diskuze, kde by někdo napsal zkušenosti po montáži. Přitom jak píšete, má to už hromada domů namontované.
Poslední komentáře