Zdanění příjmů SV
Naše SVJ v roce 2015 pronajalo střechu dvěma mobilním operátorům. Musí SVJ příjem zdanit, a podat daňové přiznání?
Správce (kterým je SBD) zájemcům každoročně vystavuje potvrzení o tom, jaká část příjmů z pronájmu připadá na jejich spoluvlastnický podíl – za pronájem bývalé kočárkárny (jde o společný prostor), která je pronajatá už asi 15 let.
Jenže letos jsem náhodou zjistil, že kočárkárna je „pronajímána“ jednomu z vlastníků, nikoli cizímu člověku.
Vznesl jsem na schůzi dotaz, proč s tím člověkem máme uzavřenu nájemní smlouvu, když se přece jedná o vlastníka a jde tedy spíše o výlučné užívání, za které by měl hradit zvýšený příspěvek na správu (máme ještě tzv. vzorové stanovy dle NV). Nikoho to dosud nenapadlo, ta smlouva totiž vznikla ještě před 15 lety, kdy byl dům družstevní, byty se převedly v roce 2010 a v tomto roce i vzniklo SVJ.
Já jsem každý rok svůj alikvotní podíl pečlivě danil ve svém DAP (jsem OSVČ a také pronajímám 1 byt), a teď zjišťuji, že jsem vlastně neměl, protože nešlo o pronájem, ale výlučné užívání. Šlo ale jen asi o 50 Kč, tak asi o nic nejde.......
Podle NV č. 366/2013 § 16 odst. 2 platí:
„(2)Příjmem společenství vlastníků jednotek nejsou příjmy
plynoucí z nakládání se společnými částmi, a to i v případě, že
jsou hrazeny na bankovní účet společenství vlastníků jednotek; jde
zejména o tyto příjmy
a)nájemné z pronájmu společných částí domu,“
Tyto příjmy tedy nejsou příjmem společenství vlastníků, ale jeho členů a podléhají proto zdanění na straně jednotlivých členů společenství vlastníků. Za tímto účelem vystavuje společenství jednotlivým vlastníkům potvrzení o zdanitelných příjmech, kde uvede výši příjmů připadajících na jednotlivého vlastníka dle spoluvlastnického podílu ke společným částem domu snížené o podíl na výdajích na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů.
I ministerstvo financí se k uvedené záležitosti vyjadřovalo opakovaně v minulosti. Jeho názor byl shodný s uvedeným ustanovením NV č. 366/2013. Např. zde: http://www.scmbd.cz/…h-casti-domu
Děkuji za odkaz, přeposlal jsem ho účetní a správní firmě, já jim od počátku tvrdím, že tvrdí nesmysly.
Musí se hlasovat, jak s penězi naložit, nebo to je věc každého vlastníka?
Domnívám se, že shromáždění vlastníků může rozhodnout o tom, zda budou uvedené příjmy vyplaceny vlastníkům, nebo převedeny na dlouhodobé zálohy na opravy domu.
Je ovšem možné, že se v budoucnu judikatura ustálí na výkladu, že s převodem do dlouhodobých záloh musí souhlasit všichni vlastníci. Pak by se v případě, že by některý vlastník s převodem nesouhlasil a požadoval výplatu svého podílu příjmů z pronájmu, musel odpovídající podíl vyplatit všem vlastníkům.
Píšete, že shromáždění """může""" o rozdělení příjmů rozhodnout, neměli by s tím souhlasit všichni vlastníci? Co jsem zde na portálu četl, nemá to nic společného se správou ani údržbou, tak mi z toho vyplynulo, že by si měl každý za sebe rozhodnout, jak s příjmem naloží.
Odpověď Vám zde již napsal „příjem svj“.Jelikož je dle zákona příjem z pronájmu společných příjmem všech vlastníků jednotek v domě,tak s jeho ponecháním na účtu SVJ,popř.užitím na jiný účel musí vyslovit souhlas 100% vlastníků jednotek v domě.Žádné shromáždění nemá v tomto případě nárok Vám cokoliv navrhovat nebo dokonce přikazovat!Stejné je to i se zdaněním.Daň z příjmu hradí každý jednotlivý vlastník jednotky. JaVa
Děkuji za vysvětlení. Jsem úplně zblblý účetním/správcem, tak si raději vše dopodrobna ověřuji, abych neudělal nějaký kopanec.
Jak se tady již psalo několikrát, příjmem SVJ nejsou příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi. Jedná se o příjem vlastníků.
Kdo bude danit? My také pronajímáme prostor, účetní správce nám na požádání vystaví potvrzení, že na každého vlastníka z této činnosti připadá 315,– Kč a to přikládám k dani z příjmu k 31.3.Ale jestli musí danit i SVJ to mne zatím ani nenapadlo a v závěrce nic o dani z příjmu za SVJ nemáme.Stačí, že to daní pouze vlastníci?
tak buď je to příjem SVJ a daní SVJ nebo je to příjem vlastníků a pak daní vlastník (pokud má vůbec povinnost tento příjem v daném roce danit). Určitě ale nedaní oba…
Účetní a správní firma nám radí, že by to vlastníci měli nechat na účtu SVJ, jako dar. Já sú ve funkci krátce, a nejsem si jistý, jestli je tento postup správný.
A není ze 188 tis. třeba platit darovací daň. U daní z příjmu jsou některé osoby ze zákona od daně osvobozeny např. důchodci,matky na mateřské atd. do 15 tis. ročně, ale jak to mají právnické osoby?
Pokud to povedete jako dar, tak SVJ samozřejmě daň zaplatí. To je ten nejhloupější nápad, jaký zde padl. Nejprve to zdaní vlastníci jako příjem a potom SVJ, jako dar. Jirka
Poslední komentáře