zatajení věcného břemena
Zdravím, chtěl bych se podělit s mým problémem a zeptat se, co je možné v této věci podniknout k nápravě. V roce 2008 jsme pořídili byt a podíl na domě (panelák o 8 partajích) a přilehlých pozemcích. Letos se náhodou dozvídáme od jednoho člena SV, že na okolní pozemky údajně vázne Vydržené právo přístupu k sousedním pozemkům. Na Katastru žádná zmínka o břemenech není a ani v naší kupní smlouvě to není uvedeno a prodávající nám toto žádným jiným způsobem neoznámil. Břemeno umožnění přístupu nám značně omezuje využitelnost pozemků v rámci SV, např. oplocení, různou výstavbu, výsadbu atd.. Rozhodně by nám bývala tato informace rozhodla pro nepořízení nemovitosti. A nyní kvůli tomu zvažujeme prodej podílu a odstěhování se. Co se dá v této záležitosti podniknout právní cestou a kde konkr. vziklo pochybení ? Někteří spoluvlastníci údajně mají ve svých kupních smlouvách informaci o břemenu, nemám to ověřené. děkuji předem za pomoc
Jedním ze způsobů vzniku vlastnicví je skutečně vydržení, ale za určitých okolností.
Pokud se v dobré víře domníváme, že jsme majiteli nějaké věci či nemovitosti, stáváme se po 3 letech nepřetržité držby věci u movitých věcí a po 10 letech u nemovitosti jejími skutečnými majiteli. Oprávněnými držiteli jsme, pokud máme nad věcí faktickou moc a přitom věříme, že nám věc patří.
Právě tato tzv. dobrá víra je důležitou podmínkou vydržení.
Všude tam kde je Czech point Vám vydají za 100,– Kč výpis z katastru nemovitostí, stačí, když sdělíte svou adresu, číslo bytové jednotky a katastrální území na kterém se dům nachází. Z výpisu zjistíte, jaká vlastnická práva máte , tzn. bytová jednotka, podíl na společných částech domu a pozemku,atp. Omezení vlastnického práva – by bylo zapsáno v oddíle C .
Domnívám se že by se mohlo jednat o věcné břemeno chůze a jízdy a to byste měli všichni zapsané ve LV v odd. C, jestli je tomu tak, tak to zjistíte z výpisu z KN.
Výpis z KN jste si měli pořídit před pořízením bytové jednotky.
prosím o překlad do češtiny. Kařdopádně děkuji za podrobný návod, kterak získat informace na katastru. Věřte, že na KN není břemeno evidováno a že před pořízením nemovitosti jsme výpisy s KN apod. skutečně pořídili a hned několikrát, protože bez nich bychom tu hypotéku nezískali. Z Vašeho příspěvku si nedovedu udělat závěr.
Pokud není v KN věcné břemeno zapsáno, tak tam žádné věcné břemeno není.
Při privatizaci obecního majetku, by původní majitel převáděl nemovitost na 100% s břemenem chůze, průjezd .
Takže pokud bych byla členem SVJ , majitelem bytu a podílovým spoluvlastníkem domu a pozemku, tak pokud bychom si odsouhlasili oplotit své pozemky , tak bychom si je oplotili.
Záleží na tom, jaký plot se chystáte na pozemku postavit. Na jeho parametrech záleží,zda budete potřebovat povolení ze stavebního úřadu či ne. Podle nového stavebnho zákona nepotřebují stavební povolení ani ohlášení ploty do výšky 1,8m. Tyto ploty však nesmí hraničit s veřejnými pozemními komunikacemi ani s veřeným prostranstvím. Dále povolení nepotřebují oplocení pozemků pro zemědělské a lesnické účely. Pokud byste se rozhodl postavit opěrnou zeď, tak na tu nepotřebujete povolení do výšky 1 m. Samozřejmě, že pokud na Vašem pozemku je vedena voda, kabelely Čezu a Telefoniky, tak musíte s těmito org. jednat, ale zabránit Vám postavit plot nemohou, budete však potřebovat zaměření všech vedení pod povrchem ,aby nedošlo ke škodám.( Osobně jsem se s tím setkala, když jsme budovali na pozemku SVJ novou dešťovou kanalizaci).
Takže pokud někdo trvrdí, že má vydrženou nějakou nemovitost, ve Vašem by to znamenalo, že si nárokuje o tom dohodnout, pokud se nedohodnete, tak musí druhá strana, která tvrdí, že břemeno průchodu vydržela, zahájit soudní jednání v této věci. Na této adr. http://www.profipravo.cz/index.php… se můžete seznámit s rozhodnutím Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 806/2006, ze dne 30. 4. 2008. Nebo http://geodeziedusek.cz.tl/…-pozemek.htm?…
Na druhé adrese najdete hodně zajímavých příkladů přímo s odvoláním na rozsudky.
Anaj napsala: „Pokud není v KN věcné břemeno zapsáno, tak tam žádné věcné břemeno není.“
Anaj, Váš názor je nesprávný. Existují věcná břemena z období do r. 1993 která nejsou zapsaná v katastru. Jejich existenci lze prokázat buď smlouvou, nebo dřívějším rozhodnutím soudů. Už zde o tom psal Herri. K tomu viz např. zákon č. 458/2000 Sb. (energetický zákon), a to konkrétně § 98 odst. 4..
Institut vydržení do toho prosím nepleťte, tazatel se na nic takového neptal. Ani na stavbu plotu.
Tazateli lze poradit, aby prostudoval znění kupní smlouvy. Jistě je tam klausule o neexistenci závazků a věcných břemen. To mu dává možnost odstoupit od smlouvy, prokáže-li se že zde věcné břemeno existuje. Zda prodávající o věcném břemenu věděl či nikoliv je nevýznamné.
lake
Dobrý den, prodím Vás měl bych dotaz ohledně jedné věci a zdá se mi, že tady tomu rozumíte.. Koupil jsem stavební pozemek na kterém nebylo žádné věcné břemeno zapsáno… Až časem jsem se dozvěděl o tom, že přes pozemek vede el. kabel… Když jsem se ptal na Eonu, tak mi bylo sděleno, že kabel je tam s doby, dky břemena být nemusely a že se mnou o tom nikdo nebude bavit, že to tak je.. Prosím o radu co s tím. Zda je pravda co mi řekli? JNebo zda po nich moohu chtít nějakou ať fin. kompenzaci nebo jiné řešení? Děkuji za rady.
Lada,
vůči energetickému podniku se ničeho nedomůžete: odškodnil tehdejšího
vlastníka pozemku jednorázově. V tomto případě se můžete domáhat
náhrady jedině vůči prodávajícímu, jestliže Vás neupozornil při
uzavírání smlouvy na to, že prodávaná věc má vadu.
lake
Pane Lake, vyjadřuji se k věci i v případě, když hovořím o oplocení, přečtěte si pořádně obsah prvního článku ze dne 2. Červen 2010 – 14:54 – takže buďte tak laskav a nediktujte mi co mám dělat a co nemám!
Z obsahu : „Letos se náhodou dozvídáme od jednoho člena SV, že na okolní pozemky údajně vázne vydržené právo přístupu k sousedním pozemkům“.
Takže odpovídám správně, k věci –
Existuje vydržení věcného břemene. Pokud přes cizí pozemek budu chodit 10 let s vědomím, že není můj, tak jsem vydržela věcné břemeno ve formě práva cesty. Zřízením takového věcného břemene se můžu domáhat soudně. Nejlepší řešení je však pokusit se s majitely pozemku dohodnout.
Takže pokud by existovalo věcné břemeno – vydržené právo přístupu k sousedním pozemkům – tak by rozhodně v KN bylo zapsano, na listech vlastnictví bytů,např. Omezení vlastnického práva – Věcné břemeno chůze a jízdy a tento údaj by byl u každého majitele BJ., na LV zaznamenán a ne jen u někoho.
Pokud není v katastru, tak žádné forlální asi nebude.
SVJ560Prachatice
no nevim, jestli je Katastr v tomhle případě dogma: na tom pozemku se např. prokazatelně nachází podzemní kabely ČEZu a na Katastru taky neni zmínka o břemenu. POdle sdělení spoluvlastníka bylo přemeno přístupu přes pozemek jednou z podmínek Města při privatizaci. Jenže jak se mam hrabat v minulosti ? Jsem ve SV od r.2008 Já to vidím jako pochybení prodávajícího, co se dělo a nedělo s barákem před x lety mě přeci nemůže zajímat.
Pokud nemá prodávající na LV v zapsaná žádná omezení, pak není co by Vám zřejmě sděloval, v každém případě, jste si měl výpis z katastru nemovitostí ke kupované jednotce pořídit sám, abyste se přesvědčil, zda je vše v naprostém pořádku. Další Vaše cesta měla vést ke statutárnímu orgánu – výboru SVJ a měl jste se zajímat o tom, jak SVJ funguje, atd.atd.atd.
Poslední komentáře