Pokud není v KN věcné břemeno zapsáno, tak tam žádné věcné břemeno není.
Při privatizaci obecního majetku, by původní majitel převáděl nemovitost na 100% s břemenem chůze, průjezd .
Takže pokud bych byla členem SVJ , majitelem bytu a podílovým spoluvlastníkem domu a pozemku, tak pokud bychom si odsouhlasili oplotit své pozemky , tak bychom si je oplotili.
Záleží na tom, jaký plot se chystáte na pozemku postavit. Na jeho parametrech záleží,zda budete potřebovat povolení ze stavebního úřadu či ne. Podle nového stavebnho zákona nepotřebují stavební povolení ani ohlášení ploty do výšky 1,8m. Tyto ploty však nesmí hraničit s veřejnými pozemními komunikacemi ani s veřeným prostranstvím. Dále povolení nepotřebují oplocení pozemků pro zemědělské a lesnické účely. Pokud byste se rozhodl postavit opěrnou zeď, tak na tu nepotřebujete povolení do výšky 1 m. Samozřejmě, že pokud na Vašem pozemku je vedena voda, kabelely Čezu a Telefoniky, tak musíte s těmito org. jednat, ale zabránit Vám postavit plot nemohou, budete však potřebovat zaměření všech vedení pod povrchem ,aby nedošlo ke škodám.( Osobně jsem se s tím setkala, když jsme budovali na pozemku SVJ novou dešťovou kanalizaci).
Takže pokud někdo trvrdí, že má vydrženou nějakou nemovitost, ve Vašem by to znamenalo, že si nárokuje o tom dohodnout, pokud se nedohodnete, tak musí druhá strana, která tvrdí, že břemeno průchodu vydržela, zahájit soudní jednání v této věci. Na této adr. http://www.profipravo.cz/index.php… se můžete seznámit s rozhodnutím Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 806/2006, ze dne 30. 4. 2008. Nebo http://geodeziedusek.cz.tl/…-pozemek.htm?…
Na druhé adrese najdete hodně zajímavých příkladů přímo s odvoláním na rozsudky.
Poslední komentáře