Zápis změny personálního složení statutárního orgánu (Výboru)
Jako novému předsedovi Výboru mi byl od soudu vrácen návrh na zápis změny personálního složení Výboru. Důvod: podat řadný návrh s podpisy oprávněných osob. Chci se tedy zeptat. Kdo se na návrh uvádí jako navrhovatel, tj. kdo návrh podepisuje? Staří členové výboru, nebo již noví členové výboru? A dále se chci zeptat: 1) „den vzniku členství“ je přesně co? Den vzniku členství ve výboru, nebo den vzniku členství ve Společenství? 2) „den vzniku funkce“ se myslí obecně, nebo jde o den vzniku funkce pro dotyčného člověka?
Děkuji
Docela přehledný formulář je zde: portal.justice.cz/ms/soubor.aspx?id=3613 Jana1
Dobrý den,
nedaří se mi otevřít formulář ve formátu .fzo, který je na portálu justice (ač mám program 602XML Filler nainstalovaný). Našel by se někdo ochotný, kdo by mi poslal tento formulář v .pdf nebo jiném formátu na adresu svj.rezacova@seznam.cz?
Předem děkuji, Hana
Děkuji Vám za odpověd. Už to tisknu… A ještě jeden dotaz. Náš bývalý předseda Výboru prodal byt (důvod odchodu z funkce) a následně proběhnul zápis do katastru nového majitele (záležitost cca listopad, prosinec 2009). Schůze vlastníků bytových jednotek ale byla svolána až na polovinu února 2010. Tam byl zvolen nový člen Výboru za odcházejícího předsedu. 3 členové Výboru si hlasováním nově rozdali funkce asi týden po této schůzi Shromáždění. Jsem lehce zmaten, koho kam ve formuláři uvádět, neboť členství ve Společenství (tj. i Výboru) bývalém předsedovi zaniklo asi prodejem bytu a výmazem z katastru, nikoliv až na zasedání Shromáždění … Jestli ano, budou se nám v návrhu rozcházet data (členství, funkce)… A může vůbec „zaniklý“ předseda bez členství ještě něco navrhovat a podávat? Na mysli mám konkrétně návrh na zápis změny …
Zaniklý předseda nebude nic podávat. Návrh na zápis podá nový výbor (předseda + členové, pakliže se měnili). Zodpovědnost starému předsedovi končí dnem schůze. A zvolením nového předsedy začíná zodpovědnost jemu. To, že v mezičase prodal byt, na věci nic nemění. Jana1 PS: Teď se teprve může rozjet ta správná diskuze. Předpokládám, že mě někdo hbitě sprdne. Ale píšu podle svého nejlepšího svědomí.
Děkuji. Problém je, že navrh jsem podepsal já (jako nový předseda; pozn.: a byvaly mistopredseda) a nova mistopredsedkyne (konkretne uplne novy clen Vyboru) a soud odpovedel tak zahadne: musite podat „radny navrh na zápis změny společenství do rejstříku, který bude podepsán oprávněnými osobami a podpisy budou úředně ověřeny.“ Z toho usuzuji, ze v puvodnim navrhu byly vecne chyby a podepsaly ho spatne osoby (overene podpisy jsme mely). Na soud se pro vysvetleni nemohu dovolat.
Nu, a doložili jste zápis a hlasovací listinu ze shromáždění, na němž se volil výbor? A zápis ze schůze výboru, na které byl zvolen nový předseda? A podepsaný souhlas členů výboru s výkonem funkce? A pět žvýkaček s Mikymausem?
lake
Co jsme poslali na soud:
- ze schuze Shromazdeni jsme posilali podepsany zapis, kde bylo popsano zvoleni noveho clena (podpis zapisovatele a ze zpetne kontroly uz i noveho predsedy Vyboru)
- ze schuze Vyboru vzniknul zapis, ktery podepsali vsichni zucastneni
- cestna prohlaseni s overenymi podpisy pro jednotlive cleny Vyboru
- prezencni listina ze schuze Shromazdeni
- zvykacky neprobehly …
Odstoupení/ukončení funkce je třeba doložit listinným důkazem, stejně jako novou volbu. Něco jsem na toto téma před časem napsal: http://www.portalsvj.cz/…oru-z-funkce#… Prosím dávejte příspěvkům smysluplné názvy.
lake
To je zajímavý problém. Samotné členství v SVJ zaniká dnem, kdy je změna vlastnictví jednotky vložena do katastru. (Děje se tak se zpětnou účinností ode dne podání žádosti o vklad, ale to nás nyní nezajímá.) Vás ale zajímá jiná věc: zánik členství ve výboru a ukončení výkonu volené funkce.
Důležité je pouze to, co o tom máte ve stanovách:
- může členem výboru být nevlastník?
- pokud ano, je zde podmínka trvalého bydliště v domě, nebo není?
- pokud ano, kdy se předseda odhlásil z trvalého bydliště?
- jak jsou ve stanovách definovány podmínky zániku členství ve výboru a ukončení výkonu volené funkce?
Teprve podle toho lze na Vaši otázku dát odpověď.
lake
I Vám děkuji za reakci. Pro upřesnění z našich Stanov dle paměti:
- členem společenství může být pouze vlastník BJ;
- členem Výboru může být pouze člen Společenství
- členství (Společenství i Výbor) by tedy zřejmě mělo zanikat výmazem z katastru
- v normálním případě odstoupení člen oznámí Výboru písemně.
A zpátky k našemu problému:
- cca listopad/prosinec 2009 předseda BJ prodal a došlo k přepisům v katastru
- únor 2010 schůze Shromáždění a volba nového člena Výboru na 1 uvolněné místo (jakoby po předsedovi)
- 3 dny poté se sešel Výbor a hlasováním si rozdal funkce (z mistopredsedy se stal predseda, novy clen se stal mistopredsedou a clen zustal radovym clenem)
A ted ty zmatky v navrhu na zapis zmeny:
- kdo je ho vubec opravnen podepsat/podat, nebot v kolonce navrhovatele by melo byt uvedeno obecne? cele Společenství (jestli jsem to pochopil dobre)
- a jak se poprat se zvlastnim casovym vakuem konec roku 2009 – unor 2010?
- co konkretne psat za data u jednotlivych osob (vznik clenstvi, zanik clenstvi /a v cem vlastne? vybor? spolecenstvi); vznik funkce a zanik funkce /u byvaleho predsedy; „povýšeného“ místopředsedy a stálice řadového člena)?
Dekuji
- podáváte jménem společenství a podepsat jej musí ten, kdo je oprávněný jednat za společenství, tedy kdo je v případě písemné formy právního úkonu oprávněný podepisovat (obvykle předseda + 1 člen výboru, případně v zastoupení předsedy místopředseda + 1 člen výboru atd., záleží, jak máte ve stanovách)
- dle mého s vakuem nic nemusíte řešit
- datem vzniku členství a funkce je myšleno datum vzniku členství a funkce člena v orgánu společenství (tedy ve výboru)…
Poslední komentáře