Zápis změn ( nový výbor) v SVJ na rejstříkovém soudu
Jsme nově zvolený výbor v našem malém (9 partajním) SVJ. Chceme provést zápis změny ( nový výbor, nový předseda, místopředseda) na rejstříkovém soudu. Protože jsme všichni „velmi zelení v oblasti SVJ“ a paní na informacích na příslušném soudu také příliš netuší, obracím se s dotazem – co vše při zápisu změny výboru, předsedy, místopředsedy na soud dokládat? Mají členové nového výboru dokládat i výpis z rejstříku trestů, prohlášení o způsobilosti k úkonům?
Děkuji
Mocall,
na úvodní stránce tohoto portálu je upozornění, aby tazatel použil funkci „Hledat“ dříve, než položí dotaz. Takže lze zadat např. http://www.portalsvj.cz/…C5%99%C3%ADk a máte čtení dost.
Ouředníci rejstříkových soudů si zákony vykládají různě. Bohužel i diskutující k tomu přidávají různé fámy. To, co se dočtete, je tedy třeba brát s rezervou.
Zde například v předchozím příspěvku se tvrdí, že čestným prohlášením je míněno prohlášení „všech bývalých i nových členů (obou) výborů“. Je to nesmysl.
- Skutečnost, že byli zvoleni členové nového výboru, se dokládá zápisem ze shromáždění.
- Skutečnost, že byl zvolen předseda výboru, se dokládá zápisem ze schůze výboru, na níž proběhla volba předsedy.
- Čestné prohlášení má zcela jiný účel: nový člen výboru v něm prohlašuje, že souhlasí s výkonem funkce, do níž byl zvolen.
- Do sbírky listin se dále ukládají podpisové vzory osob zapsaných jako osoby oprávněné jednat jménem právnické osoby.
- Návrh na vklad nepodává předseda, jak se zde tvrdilo, nýbrž samo SVJ – právnická osoba, jednající svým výborem nebo pověřeným vlastníkem. Takže k názvu SVJ se připojí ke jménu a označení funkce ověřený podpis předsedy a dalšího člena výboru, nebo ověřený podpis pověřeného vlastníka.
Teprve nesplní-li oprávněná osoba (SVJ) svou povinnost v zákonné
lhůtě, vznikne tím možnost, aby návrh na zápis podala jiná osoba,
která
(a) na něm doloží právní zájem, a zároveň
(b) k návrhu přiloží předepsané listiny (přílohy).
Touto osobou může být kterýkoliv člen SVJ, avšak pouze po marném
uplynutí zákonné lhůty.
Viz § 21 a § 31 ObchZ.
lake
Úplně stejnou situaci jsem řešila přednedávnem a bohužel se to (snad) povedlo až na druhý pokus – byla jsem požádána o doplnění podkladů. Návrh na změnu v zápisu, kde bude uvedena změna (odstupující člen, nastupující člen) a musí být ověřen podpis toho, kdo návrh podává – nejčastěji nový předseda. Čestné prohlášení (všichni souhlasí, že starý výbor odstupuje a nový nastupuje) s podpisy bývalých a nových členů výborů. Všechny podpisy mají být úředně ověřeny. Pozvánka a zápis ze shromáždění SVJ, kde bylo rozhodnuto o změně členů výborů. Výpis z rejstříku trestů nechtěli. Hezký den
Dostala jsem od OR na toto téma sdělení:
„Žádost o zápis změny údajů se podává příslušnému rejstříkovému soudu, který vede rejstřík společenství vlastníků jednotek. Podání je možné učinit formou volného textu s přiložením podkladů, které prokazují oprávněnost zápisu. Podání se řídí zákonem.“
Na žádosti musí být ověřené podpisy, toť vše.
„Žádost o zápis změny údajů se podává příslušnému rejstříkovému soudu, který vede rejstřík společenství vlastníků jednotek. Podání je možné učinit formou volného textu s přiložením podkladů, které prokazují oprávněnost zápisu. Podání se řídí zákonem.“
Mohli napsat stručněji:
„Podání se řídí zákonem.“
Dobrý den, mohli by jste mi poradit, kdo v tomto případě napíše zápis ze shromáždění? Odstupující nebo nově zvolený předseda? U nás dělal vždy zápis předseda. Děkuji
Poslední komentáře