zápis na obchodní rejstřík
Dobrý den, chtěla bych poprosit o pomoc. Potřebuji vymazat jednoho člena výboru a namísto něho zapsat nově zvoleného člena. Dnes jsem našla formuláře, které jsou na první pohled celkem podobné těm starým, ale v podstatných částech se to liší. Máte někdo zkušenosti s novými formuláři na OR? Nevím, zda je potřeba i tento formulář, který je ke stažení na http://portal.justice.cz/…2/ms/ms.aspx?… podepsat (v původních byl ověřený podpis) a kde (chybí kolonka)? V návodu na vyplnění se o tom nikde nepíše. Co všechno se tam má přikládat? Jako ke starým návrhům: zápis ze schůze Shromáždění, prezenční listinu, souhlas se zvolením do funkce,podpisový vzor, čestné prohlášení a výpis z RT? Chtěla jsem to napsat na ten formulář původní, ale ten prý již nevezmou, musí to být na novém formuláři.
A ještě bych měla jeden dotaz. Žádost o odstoupení z funkce podal člen poté, co jsme původní termín schůze Shromáždění museli odvolat z časový důvodů (lidem se to nehodilo). Takže jsme tu původní pozvánku pouze doplnili o odvolání z funkce jednoho člena a volbu nového člena výboru. Toto vše proběhlo řádně a Shromáždění se již uskutečnilo. Nastal však nyní problém v tom, že na Shromáždění jsme probírali celkem citlivé údaje – hlavně stav a výše konta, podání žalobu na jednu osobu. Vzhledem k tomu, že musíme přikládat i zápis ze schůze Shromáždění, je velmi pravděpodobné, že tato osoba se o našich plánech dozví a žaloba již bude bezpředmětná. Jak to vyřešit, když náš KS zápisy ze schůzí, které se mu spolu s návhem zašlou, tak normálně vyvěšuje na net?
Předem děkuji za radu. Š.
Dobrý den, takže jsem znovu zapátrala a přestože jsem svůj problém se zápisem zatím nevyřešila, mám pár informací pro ty, kteří se s těmito novými formulářemi ještě nesetkali (jako já doposud). Asi od začátku roku 2012 byly změněny formuláře pro návrhy na zápisy změn v OR a to takto: Dříve byl jeden formulář, kam se vyplnil navrhovatel, co měníte, přílohy a podpis. V současné době je tento formulář rozdělen na 2 dokumenty, když jeden je tzv. procesní a druhý je zřejmě tzv. předmětný. Na OR se musí dodat oba. V procesním formuláři vyplníte navrhovatele,soud, název a sídlo SVJ, přílohy a poté podpisy navrhovatele. V „předmětném“ se poté vyplní ty „střeva“ původního formuláře, tedy např. změna člena výboru, kdy jsou tam znovu kolony „vymazávaný“ a „zapisovaný“. Až sem tomu rozumím. Bohužel jsem nenašla procesní formulář na SVJ, na SVJ je tam pouze předmětný, takže když jsem si otevřela formulář s názvem „Návrh na zápis nebo zápis změny zapsaných údajů do obchodního rejstříku“, tak se mi tam při snaze vyplnit právní formu rozevřela nabídka, kde se dalo vybrat od akciové společnosti přes veřejnou obchodní společnost až k zdravotní pojišťovně,ale nabídka na SVJ tam není žádná. Pokusím se ještě zítra zkontaktovat KS, kde bych našla procesní formulář určený přímo pro SVJ. Jinak varuji, nevím jak ostatním, ale mně tato změna celkem zaskočila (nedělám změny na or každý rok)a opět si myslím, že to není šťastný krok, protože dnes celý den nedělám nic jiného, než že hledám, jakým způsobem jednoho člena vymazat a druhého zapsat. Neberte to jako strašení, ale pro mě je to opět změna k horšímu. To co se dříve zvládlo v jednom dokumentu, tak teď máte ve dvou.
Dobrý den. Vyznat se beze zbytku v požadavcích na materiály ke změnám ve společenství vlastníků jednotek, je boj s větrnými mlýny (vyššími soudními úředníky krajských soudů). V dnešní právní džungli neuspokojíte předloženými materiály, protože se stále něco mění. Např. po skončení funkčního období statutárního orgánu (výboru) ve SVJ se mj. překládá: pozvánka na shromáždění, prezenční listina, zápis ze shromáždění, výpis z katastru nemovitosti, seznam požadavků koho zapsat, koho vymazat (ač všechno v zápisech), zápis ze schůze nového výboru s rozdělením funkcí, souhlas zvolených s novou funkcí (ač souhlasili předem a byli volbě přítomní)a snad ještě další věci a o obsahu zápisu a usnesení je radnéž mnoho přemýšlet, aby vše bylo obsaženo. Kapitolou jsou podpisové vzory nových členů výboru a jejich ověření na dotyčném úřadě, razítka, razítka. Vám se nevěří, Vy ve vlastním domě bez posvěcení úřadů nerozhodnete o ničem. Stanovy, zákony, vyhlášky. Očekávám, že se to zavede i do domácností. Vlastníci si nerozhodnou sami, pokud někdo ignoruje v domě potřebné formality. Je to nová totalita a to nebývalá. Proto ke zdárnému zápisu či výmazu z rejstříku SVJ doporučuji navštívit notářskou kancelář, která se danou problematikou zabývá, zaplatit celkem přijatelnou sumičku a mít klidnou hlavu. Vše je najednou v pohodě vyřízeno a podle představ vyšších soudních úředníků. Doporučuju. Hezké bydlení ve SVJ a dobrou orientaci v džungli byrokracie. Jaroslav.
Ve formuláři „Návrh na zápis nebo zápis změny zapsaných údajů do obchodního rejstříku“ stačí kliknout na ten druhý řádek „obchodního rejstříku“ a otevře se nabídka, ve které se vybere Společenství vlastníků jednotek. Název formuláře se pak změní na „Návrh na zápis nebo zápis změny zapsaných údajů do rejstříku společenství vlastníků jednotek“. Právní formu pak již netřeba vyplňovat – nastaví se sama.
Dobrý den, alternativní řešení je netrápit se s hledáním formulářů, na formuláře se vybodnout, a vytvořit podání formou dopisu (s minimálními povinnými náležitostmi samozřejmě). Pro SVJ nejsou formuláře povinné.
G.X.
PS: SVJ se zapisuje do Rejstříku společenství vlastníků, nikoliv do Obchodního rejstříku (i když to tak na první pohled na webu vypadá)
poznámku č. 3 k poslednímu řádku druhé tabulky – SVJ (Návrhy na prvozápis či zápis změny u těchto právních forem není nutné předkládat příslušnému soudu na formuláři) a máte vyřešen problém první. Letos v únoru jsem podával návrh a funguje to pro SVJ po staru. Žádost v jednom paré musí mít ověřený podpis žadatele, listiny (přílohy) se předkládají ve dvou paré. Předpokládám, že lze části zápisu, které se nevztahují k volbě znečitelnit. Pokud má nově volený člen podpisové právo je třeba přiložit ověřený podpisový vzor. Listiny budou někdy naskenovány a k dispozici na netu. To ovšem bude trvat dlouho.
Pane Pavle, podpisové vzory se nevkládájí pouze do sbírky listin. Součástí návrhu na zápis musí být vždy. zdravim LB
ale přidávají se k přílohám žádosti a to vždy, když dotyčný nový statutár má podpisové právo. Současně můžete požádat o vrácení neaktuálního vzoru. Mluvím z praxe soudu v Brně a to únor t.r.
Pane Pavle, před zhruba měsícem jsem přihlašoval nového člena výboru a byl požadavek a předával jsem ověřený podpisový vzor. Jaro
Také mi přijde divné, že by nechtěli podpisový vzor, když se ten člen bude za společenství podepisovat. Pane Pavle, mohla bych poprosit o sdělení, kde je stanoveno, že člen výboru nemusí dokládat podpisový vzor.
Děkuji
Pane Jaro,
vycházím z
http://www.portalsvj.cz/…-v-rejstriku
Zároveň nevylučuji, že soudy podpisové vzory budou vyžadovat. Asi zákony nečtou. :-))
Hezký den!
Pavel
Dělá se to jednoduše. Vemete zápis ze schůze, půjdete k notáři a notář ze zápisu ověří jenom to, co potřebujete. To pak dáte do rejstříku. Děláme to stejně.
Dobrý večer, můžete prosím zrekapitulovat , co je třeba ke změně zápisu člena výboru v rejstříku:
Je to :
- zápis ze schůze, kde byla schválena změna, resp., zvolen nový člen po zemřelém včetně prezenční listiny
- souhlas zapisované osoby – musí být ověřený podpis ?
3 . výpis z rejstříku trestů ??
Nebo ještě něco dalšího ? Nemusí být podáno na formuláři? Vše musí být dvojmo?
Děkuji
Poslední komentáře