Založení SVJ či registrace, když neexistuje
Dobrý den, prosím o radu, nevím co s tím. Předem děkuji.
V bytovém domě je šest bytů, šest majitelů, každý stejným dílem. Byty patřily někdy velmi dávno obci a od té doby co je obec prodala nic nefunguje jak by mělo. Nikde se mi ani nepodařilo najít žádnou zmínku o tom, že by SVJ bylo založeno. Dočetl jsem se, že SVJ vzniká automaticky, ale v tomto případě se tak asi nestalo, již je to moc dlouho.
Co v takové situaci musím podniknout, aby SVJ mohlo vzniknout?
Konečně se se sousedy dá na toto téma také bavit a to nemohu promarnit, jinak nám dům spadne na hlavu a nikdy se zde nic neopraví :(
Děkuji mockrát za odpověď.
Děkuji za velmi rychlou odpověď.
Podle KN se jedná o podílové spoluvlastnictví bytového domu. Lze v takovém případě něco rozumného vymyslet?
Děkuji za rady, Martin.
Pane Martine,
pokud dnes jste schopni se většinově domluvit, pak v SVJ to bude úplně totéž, pouze budete navíc povinni platit za vedení účetnictví, a také odvádět státu 2000 Kč za každou změnu zapsaných údajů v rejstříku.
Pokud dnes nejste schopni se většinově domluvit, pak po vzniku SVJ to bude naprosto stejné. Nic se nezmění k lepšímu.
A to nemluvím o tom, že spoluvlastnictví věci je v novém občanském zákoníku detailně a velmi podrobně zpracované, kdežto část o bytovém spoluvlastnictví je nedomyšlená hádanka.
Chcete-li založit SVJ, začněte tím, že přeměříte byty a dohodnete se jak si společný majetek rozdělíte:
- Pokud podle podlahových ploch, pak vlastníci větších bytů se budou nejspíš muset finančně vyrovnat s těmi, kterým se spoluvlastnický podíl má zmenšit. Jste s tím srozuměni?
- Pokud budou všechny podíly stejné, pak vlastníci menších bytů budou platit do společné pokladny navěky stejné částky jako vlastníci větších bytů. Jsou s tím srozuměni?
- Pokud budou podíly stanoveny podle jiného ukazatele (atraktivita bytu, umístění atd.), pak opět bude otázka, aby se ti, kdo získají byty vyšší hodnoty s větším spoluvlastnickým podílem, finančně vyrovnali s těmi, na které zbudou byty horší.
A to jsme se dostali teprve k rozdělení budovy na jednotky pomocí prohlášení.
Prohlášení musí také rovnou obsahovat všechny náležitosti stanov. I na tom se musíte shodnout všichni. Sem patří:
- Určit jednoznačně způsob rozhodování na shromáždění, přičemž většina uvedená pro jednotlivé typy rozhodování ve stanovách nesmí být nižší než většina stanovená zákonem pro rozhodování spoluvlastníkůospolečné věci (§ 1126 až § 1133 NOZ).
- Jakým kvorem bude třeba hlasovat o změně stanov právnické osoby.
- Stanovit co jsou „příspěvky na správu“, jak se určí jejich výše a jak s nimi bude SVJ hospodařit.
- Zda se budou vybírat nějaké dlouhodobé zálohy na správu, jak se určí jejich výše, kdo bude tuto výši schvalovat a jak s nimi bude SVJ hospodařit.
- Zda se budou vybírat krátkodobé zálohy na správu, jak se určí jejich každoroční výše, kdo bude tuto výši schvalovat, a jak s nimi bude SVJ hospodařit.
- Jaké služby bude SVJ poskytovat všem vlastníkům jednotek (a jaký bude rozsah jejich povinnosti tyto služby odebírat a hradit).
- Zda se na tyto služby budou vybírat nějaké zálohy.
- (Seznam není úplný a mohl by pokračovat ještě na půl stránky.)
lake
Ale ono se neví, zda SVJ už vzniklo nebo nevzniklo. Musíte si to napřed zjistit.
V první řadě jděte na web http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ a najděte stavbu podle obce a čísla popisného. Tam zjistíte zda jde o budovu v podílovém spoluvlastnictví šesti osob, nebo se jedná o dům rozdělený na jednotky s šesti vlastníky jednotek.
Pokud platí druhá možnost, vyberte mezi sousedy nějaké peníze a požádejte Katastrální úřad o kopii prohlášení vlastníka budovy. Účtují kolem 20 Kč za stránku.
Zároveň požádáte Katastrální úřad o vystavení potvrzení o dni vzniku SVJ.
lake
Pan Martin (bez ověření) nerozlišuje mezi vznikem a založením, viz NOZ. Asi ani v NOZ ani zde v diskusi nepátral. Já bych začal u obce nebo na katastru, možná že už existuje Prohlášení vlastníka od obce. Jen se o to nikdo nestaral a asi všichni čekali, že i ten zbytek (sehnat IČO, svolat schůzi) za ně udělá obec.
JirkaM
LAKE píše: …katastrální úřad, na základě žádosti, vydá osvědčení o dni vzniku SVJ…(a někdo jiný dodává:…má na to svůj formulář). Na KÚ jsem podal žádost o osvědčení. Pracovník (-ce) na přepážce se poradil s vedoucím a potom mně požádál, abych jim písemně dal, co chci. Vytiskl jsem stránku z „portaluSVJ“. Do třiceti dnů jsem dostal sdělení, že „…byl dne 18.10.1999 proveden zápis třetího vlastníka v domě…Právní učinky vkladu práva do KN vznikly dnem 13.10.1999.“ Nic víc. Nic o tom, že k tomu datu vzniklo SVJ V domě …
Poslední komentáře