založení společenství vlastníků

Vložil Anonymous, 29. Červenec 2008 - 8:57 ::

Dobrý den, prosím sdělte mi své zkušenosti, nevím jak postupovat při založení společnosti.Věc se má takto: Odkoupili jsme byty do osobního vlastnictví, jeden vchod čtyři byty, jsme tedy 4 spolupodílníci. Každý z nás má jiný podíl. Jelikož je dům 52 let starý je třeba opravovat, ale to vyžaduje úvěr, společenství vlastníků má mít nejméně 5 vlastníků a teď jak dál? Mohli bychom odprodat půdu jako prostor pro nový byt ? Tak by nás bylo 5. Děkuji za vaše příspěvky Šalbotová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tpd (bez ověření), 29. Červenec 2008 - 19:52

    no já myslím že k založení svj stačí 3 vlastníci ale nechci se hádat…, obecně je třeba svolat shromáždění vlastníků za účasti notáře,dát do kupy stanovy a to vše nechat zapsat do obchodního rejstříku, to je tak v kostce vše na začátku…,ale když se tu trochu pohrabete v tématech tak najdete i přesnější info.

    Vložil tina (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 9:44

    no, nejste přesný (á), k založení SVJ je třeba 5 jednotek – a aby nebyly dohady – citace zák. 72/1994 §9:

    (3) Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.

    Vložil Anonym (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 10:43

    Počet jednotek není jednou pro vždy dán, nýbrž záleží pouze na rozhodnutí vlasníka, kolik jednotek v domě vymezí (prostřednistvím tzv. prohlášení vlastníka). Při vymezení počtu jednotek v domě může vlastník samozřejmě vzít v úvahu důsledky, jaké bude vymezení toho kterého počtu jednotek v domě mít.

    Obdodným způsobem může být počet jednotek v domě měněn (směrem nahoru i dolů), a to i bez jakýchkoli stavebních úprav.

    Povšimněme si, že zatímco počet jednotek vymezených vlatníkem v domě dán (právě prohlášením vlasntíka), počet členů společenství je pojem značně nejasný:

    Řekněme, že budu vlastnit jednu jednotku ve výhradním vlastnictví, druhou ve společném jmění manželů, třetí v podílovém vlastnictví ve svým strýcem a čtvrtou v podílovém vlastnictví se všemi ostatními členy společenství. „Kolikrát“ potom budu členem společenství?

    Vložil romana, 30. Červenec 2008 - 10:53

    Pořád jen jednou…Romča

    Vložil G.X, 30. Červenec 2008 - 20:30

    považuji to za zajímavou otázku: totiž jak se bude hlasovat a počítat výsledek hlasování, pokud např. jednu jednotku vlastní v SJM, další výlučně jeden manžel, jinou druhý manžel apod… /Spoluvlastníci jednotky mají jeden hlas/

    Další věc je, ve věci vzniku SVJ, počítání těch „různých“ vlastníků. (např: manželé s jednotkou v SJM jsou vlastníkem jedním nebo dvěma?) G.X.

    Vložil Pavel, 30. Červenec 2008 - 21:37

    Předně institut „založení SVJ“ neexistuje, SVJ pouze vzniká a zaniká. Pokud se „založením SVJ“ myslí první schůze shromáždění, bylo by vhodné psát založení SVJ v "".

    Problematiku vícenásobného vlastnictví ve spojení s podmínkami vzniku SVJ jsem zatím v literatuře ani judikatuře nenašel a proto se dopustím vlastního názoru.

    Pokud u domu s 5 jednotkami vlastní jednotku 1, 2, 3 vlastník A, který zároveň vlastní v rámci SJM s manželkou B jednotku 4 a se svým otcem C vlastní v podílovém spoluvlastnictví jednotku 5, tak se domnívám, že se jedná o 3 různé vlastníky, protože A nerovná se AB, které se nerovná AC.

    Snad by to šlo opřít o § 11/3 ZoVB (spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky).

    Skutečnost, že A bude jednat za AB i AC na celé věci, podle mého názoru, nic nemění.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil KarelJ (bez ověření), 31. Červenec 2008 - 17:21

    Shora uvedený postup pana PavlaSVJ pro určení počtu vlastníků vede ke stejnému výsledku jako zjištění počtu vlastníků podle počtu řádků v katastru.

    Stanovení počtu členů společenství přitom není podružná otázka, neboť zákon stanoví, že se hlasuje podle členů společenství, nikoli podle jednotek.

    Praktický důsledek je ten, že v příkladě vlastnictví jednotek A, AB, AC (A, B, C jsou osoby) může osoba A hlasovat za každou jednotku jinak.

    KarelJ

    Vložil ivo6 (bez ověření), 1. Srpen 2008 - 10:29

    Domnivam se, ze dusledek ze osoba A muze hlasovat za kazdou jednotku jinak je vporadku. Dovedu si predstavit situace, kdy osoba A chce respektovat odlisne nazory manzelky a otce na spravu domu. ivo6

    Vložil tpd (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 20:44

    je to sice jeden hlas ale rozhoduje velikost vlastnického podílu na domě

    Vložil G.X, 31. Červenec 2008 - 5:52

    objasněme tedy konkrétní případ

    3 jednotky jsou vlastněny manžely A, B takto: A AB B

    Otázka 1) na shromáždění A hlasuje pro, B hlasuje pro. AB bude hlasovat jak ? Musí v souladu s A,B ?

    Otázka 2). Z hlediska vzniku SVJ, jedná se o 3 různé vlastníky ? Zřejmě ano(?)

    G.X.

    Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 11:59

    ale silou svého pdílu budete převyšovat ty jenž vlastni jen jednu jednotku

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".