Zálohy na činnost SVJ
V našem SVJ se nevyskytuje pojem příspěvek. Na činnost SVJ se poskytují pouze pouze zálohy a to na: běžnou údržbu, na odměny správci, pojištění majetku, odměny členům výboru SVJ, teplo a ohřev vody, vodné a stočné a el. energie spol.prostor. Všechny poskytnuté zálohy se po skončení účet- ního období vrací členům přeplatky, nebo se požadují nedoplatky záloh. Zálohy na opravy a údržbu se nevyúčtovávají, ale zúčtujíse ve prospěch ůčtu 955 nazvaném chybně jako „Fond oprav ?!“. Zálohy na údržbu a opravy jsou sta- moveny v takové výši, že 50% těchto fin. pro- středků zvyšuje zůstatek účtu 955 aniž by bylo výborem stanoveno na co mají být tyto finanční prostředky v budoucnu použity. Já bych chtěl navrhnout zálohu na opravy snížit na předpo- kládanou výši a rozdíl v čerpání vyúčtovávat. Pokud výbor předpokládá tvořit rezervu na kon- kretní rekonstrukci či modernizaci, tak nechat toto schválit na členské schůzi. Pochybuji, že toto projde, protože správce toto nebude chtít realizovat a co řekne správce, to je pro výbor svaté a přesto nejede vlak. Pokud by někdo po- skytl SVJ finanční příspěvek (toto se však nestane), tak bych to zúčtoval na nějaký účet účtové třídy 9. Já nedělám účetnictví, ale sna- žím se mu aspoň trochu porozumět. Očekávám od čtenářů kvalifikované odpovědi ma moje názory. Předem děkuji. Drn
Píšete, že zálohy se nevyúčtují. To je ovšem vždy povinností SVJ vůči plátci. Máte právo na to, aby Vám příjemce záloh vyúčtoval stav Vašich záloh minimálně jednou ročně.
Zda se vzniklé přeplatky také vypořádají závisí na tom, zda jde o zálohu krátkodobou nebo dlouhodobou. U krátkodobé zálohy je vypořádání povinné, neboť neexistuje právní důvod k zadržování přeplatku po ukončení období, na které byla záloha určena. U dlouhodobých záloh záleží na účelu a stanovené době pro čerpání.
Jestliže hradíte nějakou dlouhodobou zálohu na neznámý, předem neurčený účel, pak je to velmi naivní postup. Jste sám proti sobě. Tajemné zálohy, neurčené na nic konkrétního, nelze předepisovat, vybírat ani vymáhat. Viz § 15 odst. 2 ZoVB. Ten výslovně stanoví jaké podmínky musí splňovat předepsaná záloha, aby bylo možno považovat ji za zálohu na správu domu podle zákona.
Napsal jste: „Pokud výbor předpokládá tvořit rezervu na konkretní
rekonstrukci či modernizaci, tak nechat toto schválit na členské
schůzi.“
To je nesprávné tvrzení. Rekonstrukce a modernizace nespadají pod zákonný
předmět činnosti SVJ, ani pod rozhodování jeho výboru. Vlastník jednotky
není povinen skládat zálohy na budoucí nikoliv nutné technické
zhodnocení, pokud se k tomu nezavázal dobrovolně (či ve stanovách). Zákon
mu takovou povinnost neukládá – nejde totiž o zákonné zálohy na
správu domu podle § 15 odst. 2 ZoVB.
Tvrzení, že tyto částky jsou zákonnými zálohami a existuje povinnost je hradit, je jedním z nejčastějších podvodů vůči vlastníkům jednotek v SVJ. Právní skutečnost je jiná: Vlastník jednotky je pouze povinen uhradit skutečný náklad na provedené technické zhodnocení, jestliže:
- o něm bylo řádně rozhodnuto podle § 11 odst. 5 ZoVB,
- neobrátil se včas na soud podle § 11 odst. 3 ZoVB,
- technické zhodnocení bylo realizováno v době, kdy vlastnil jednotku v domě.
lake
„…pokud se k tomu nezavázal dobrovolně (či ve stanovách)…“
- Vy rád „vysvětlujete“, někdo zase rád „naslouchá“ (jeli to stravitelné)
- je opravdu vhodné srovnávat povinnost dle §15/2 z povinností
„dobrovolnou či ze Stanov“?
Povinnost dle §15/2 je racionální protože pojem „aby byly kryty předpokládané náklady“ lze vyčíslit zcela přesně a naopak do Stanov lze uložit povinnosti zcela iracionální – pouhými 25% vlastníků… tj. i skáldání záloh na nekonkrétní účel. Ne?
Neználek
Poslední komentáře